Peşinden koşulan melekler

Türkiye'de içlerinde popüler isimlerin de yer aldığı yaklaşık 500 melek yatırımcı olduğu tahmin ediliyor.

2.02.2016 11:26:550
Paylaş Tweet Paylaş
Peşinden koşulan melekler
YATIRIM ŞAMPİYONLARI

Hasan Aslanoba, Türkiye’nin en fazla yatırım yapan meleği. 50,3 milyon TL’lik bütçesini 56 start up’a yatıran Aslanoba, her gün 5 ila 10 yatırım başvurusu aldığını söylüyor. Bu tekliflerin yüzde 1’inden azını kabul edebildiğini belirten Aslanoba, ilgilendiği start up’lar hakkında şöyle konuşuyor: “Türkiye’deki yeni fırsatların yatay çözümler yerine dikey çözümlerde olduğuna inanıyorum. Kesin bir yatırım miktarı belirlemedim ama yatırımlarım bu doğrultuda gerçekleşecek. Örneğin yatay bir e-ticaret sitesi olan hepsiburada.com, yatay ilan platformu sahibinden.com, ve yatay restoran pazaryeri yemeksepeti.com kendi alanlarında pazar lideri. Bu oyunculara doğrudan rakip olmak gittikçe zorlaşıyor. Ancak bu alanların her birinde pazar liderlerinin hedef kitlelerinin bir bölümünü seçip onların ihtiyaçlarını daha iyi karşılayan bir dikey çözüm sunma fırsatı var. Yatırımlarımdan Buldumbuldum ve Modanisa sırasıyla kişiselleştirilmiş hediyelik ürünler ve tesettür giyime odaklanan dikey e-ticaret siteleri. Performansları da oldukça iyi.”

GBA’dan Ahu Serter de önemli miktarda yatırım yapan meleklerden biri. Aynı zamanda ARYA Kadın Yatırım Platformu’nun kurucusu olan Serter, bu platformda güçlü kadınların ve kız babalarının, kadın girişimcilere yatırım ve mentorluk yaptığını belirtiyor.
Serter, şahsi olarak bugüne kadar 10 milyon dolarlık yatırım yaptı. Geçen yıl 7 start up’a yatırım yapan Serter, haftada 15-20 teklif aldığını ifade ediyor. Serter, “Sadece teklif gelmesini beklemiyorum, ayrıca kendim de aktif olarak yarışmalarda jüri üyesi olarak da ilginç fikir, şirket, insan veya teknoloji arıyorum” diyor. Serter daha çok ulaşım ve malzeme teknolojileri, sanat ve tasarım, kadın ve çocuk, paylaşım ve eğitim alanlarının öncelikli yatırım alanları olduğunu söylüyor.

YENİ MELEKLER

Melek yatırımcılığa iş dünyasının ilgisi hayli büyük. Babür Çelebi’den Akın Kozanoğlu’na Cafer Fındıkoğlu’dan Ali Pandır’a iş dünyasından tanıdığımız pek çok isim melek oldu.
Ode Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan da yeni meleklerden biri. Melek yatırımcı sertifikasını 2014’ün Eylül ayında aldı. Bu süreçte bir şirkete yatırım yapmaya karar verdiğini ifade eden Turan, hangi girişimlerle ilgilendiğini şöyle açıklıyor: “Yatırımları değerlendirirken, projeyi getiren girişimcinin projeye hakimiyeti, iş planının içeriği, proje fikrinin yenilikçiliği, fark yaratma kapasitesi, finansman ve tecrübe ihtiyacı gibi kriterleri göz önünde bulunduruyorum. Bu kriterleri barındıran yatırımların projeleriyle ilgileniyorum. 2015 yılı içinde 2 ya da 3 şirkete yatırım yapmayı planlıyorum.”
Sadece 2015’te 1 milyon TL yatırım yapmayı hedefleyen Turan, “Bilişim, imalat, hizmet sektörlerindeki projelerle ilgileniyorum. Değerlendirme kriterlerime uyan projelere 5 yıllık yatırım planımda 5 milyon TL ayırmayı planlıyorum” diyor.

Doğtaş Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan da melek yatırımcılar arasına yeni katıldı. Doğan, yılda 10-15 projeyi incelediğini belirtiyor. Gelen tekliflerin yüzde 80’ini geri çevirdiğini belirten Doağn şu an 2 proje üzerinde çalıştığını söylüyor. Doğan planlarını şöyle anlatıyor: “Her çeşit iş fırsatına bakıyorum. Gelecek 5 yıllık dönemde bireysel olarak 1 milyon TL yatırım yapmayı planlıyorum.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz