Peşinden koşulan melekler

Türkiye'de içlerinde popüler isimlerin de yer aldığı yaklaşık 500 melek yatırımcı olduğu tahmin ediliyor.

2.02.2016 11:26:550
Paylaş Tweet Paylaş
Peşinden koşulan melekler
Özlem Aydın Ayvacı'nın haberi...

Melek yatırımcılık özellikle son 5 yılda hızla yükselen bir trend haline geldi. Bireysel katılım sermayesinin (BKS) devlet tarafından teşvik edilmesi melek yatırımcılığa olan ilgiyi artırdı. Bireysel Katılım Yatırımcısı Lisansı, Hazine Müsteşarlığı tarafından kurulan ağa akredite olan kurumlar tarafından veriliyor.

Hazine Müsteşarlığı tarafından her ay yayınlanan istatistiklere göre şu anda 6 melek yatırım ağı akredite olmuş durumda ve bu sayının artması bekleniyor. E-tohum, Galata Business Angels ve BIC Angel Investments gibi melek yatırımcı ağlarının desteklediği şirketlerin önemli başarılar elde etmesi de melek olmaya hevesli diğer iş insanlarını cesaretlendirdi. İş dünyasından tanıdığımız pek çok ünlü isim hızla melek yatırımcılar arasına katılıyor. Bu süreçte Türk Start Up’lar da yeni melekler kazandı. Özellikle girişimcinin işine kaynak yaratılması, bu kaynağın ve işin doğru yönlendirilmesi ve uluslararası hale gelmesi için melek yatırım çok önemli. Önümüzdeki yıllarda bu ekosistemin hızla genişleyeceği düşünülüyor. Melek yatırımcı sayısının önce bine daha sonraysa on binlere ulaşması bekleniyor. Start Up her yıl binlerce Start up girişimcisi tarafından kapıları çalınan bu melekleri buldu. Kaç şirkete yatırım yaptıklarını, yılda kaç teklif alıp kaçını geri çevirmek zorunda kaldıklarını ortaya koydu. Bugüne kadar milyonlarca dolar yatırım yapan melekler 5 yıllık yatırım planlarını da Start Up’a açıkladı.

BICANGELS’IN MELEKLERİ İDDİALI

Türkiye de bireysel meleklerin yanı sıra melek yatırımcı ağlarına katılarak yatırım yapan da pek çok melek var. Bu melek ağların en önemlilerinden biri de BIC Angel Investment. Ağın kurucu ortağı Joachim Behrendt, önümüzdeki yıllarda oluşacak başarı hikayeleri ve iyi girişimlerle birlikte melek yatırımcı sayısının hızla artacağını düşünüyor.
Yatırımlarını Bic Angel Investments üzerinden gerçekleştiren Behrendt, ağlarının 2 milyon TL ile 10 yatırımı tamamladığını açıklıyor. Bu yatırımların her birinde melek olarak yer aldığını belirten Behrendt, bunların Kabuk, Gastroclub, Kargoweb, Prisync, HızlıÇeviri, connected2me ve bir online temizlik platformu olduğunu açıklıyor. Behrendt, ayda ortalama 50 proje incelediklerini söylüyor.

Bunların 4 tanesini seçip dinlemek üzere davet ettiklerini belirtiyor. Behrendt, yenilikçi yazılım ve donanım projeleriyle daha çok ilgilendiklerini belirtiyor ve “Her yıl en az 6 projeye yatırım yapmayı hedefliyoruz. Bu girişimlerin bir kısmı ticarileşme aşamasındaki projeler diğer bir kısmı da oldukça erken aşamada bulunan, daha prototipini tamamlamış projelerden oluşacak” diyor.

BIC Angel meleklerinden Mehmet Onarcan ise ilgilendiği start up’lar hakkında şöyle konuşuyor: “Erken safha yatırımları tercih ediyorum. Global ya da en azından bölgesel vizyonu olan girişimler ilgimi çekiyor. Önümüzdeki 5 yılda 2 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyorum. Pazaryerleri, SaaS, büyük veri ve bulut tabanlı girişimler ve tercihen daha önce girişim tecrübesi olan kurucu ortaklarla çalışmak isterim.”

5 YILDA 100 PROJE HEDEFLİYOR

Etohum Türkiye’nin ilk ve en büyük melek yatırımcı ağlarından biri. Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir, melek yatırımcı ağlarının girişimcilere daha fazla fon sağlamak için gerekli adımları çok daha kolay attığını söylüyor. Büyükdemir, ağa dahil olan yatırımcılar için vergi muafiyetinin de önemli bir avantaj olduğuna dikkat çekiyor.
Etohum kurulduğu 2008 yılından bu yana toplam 8 bin başvuru aldı. Büyükdemir bu süreçte 1.000 girişimciyle yüz yüze görüştüklerini söylüyor. 250 girişimin Etohum okulundan geçtiğini, 40 girişiminse Etohum ağından yatırım aldığını hatırlatıyor. Büyükdemir şöyle devam ediyor: “Yatırım yaptığımız 40 girişim arasından 20'si Türkiye'de kendi alanlarında hızla büyüyen başarılı örnekler oldu. Şu anda 40’a yakın ülkeden başvuru alıyoruz. Türkiye başta olmak üzere en çok Pakistan ve Mısır gibi ülkelerden, Ortadoğu ve Doğu Avrupa bölgelerinden başvuru geliyor.”

Büyükdemir, Etohum meleklerinin ilgi alanlarında ne tür start up’ların olduğunu ise şöyle açıklıyor: “3D printerlardan, mobil ticarete, oyundan e-ticarete, online eğitim rehberliğinden bulut teknolojilerine, sosyal sanal gardroptan online sinemaya, interaktif dijital kitaplardan medikal simülasyon sistemlerine kadar birbirinden farklı girişimler ile irtibat halindeyiz. Daha çok teknoloji ve internet girişimleriyle yakından ilgiliyiz. 2015’teki odak noktamız da bu anlamda mobil alandaki girişimler, giyilebilir teknolojiler, sağlık, oyun, SaaS ve iletişim teknolojileri olacak.” Büyükdemir, 2015’te sadece Türkiye’nin değil, bölgenin hızlandırıcısı olacaklarını söylüyor ve “5 yılda en az 100 projeye daha yatırım yapmayı ve ortak olmayı planlıyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz