Peşinden koşulan melekler

Türkiye'de içlerinde popüler isimlerin de yer aldığı yaklaşık 500 melek yatırımcı olduğu tahmin ediliyor.

2.02.2016 11:26:550
Paylaş Tweet Paylaş
Peşinden koşulan melekler
“BAŞARILI HER PROJEYE AÇIĞIM”

EMRE KURTTEPELİ - GALATA BUSİNESS ANGELS BAŞKANI

AYDA 5-6 GİRİŞİM Galata Business Angels (GBA) olarak bugüne kadar 14 şirkete yaklaşık 4 milyon TL’lik yatırım yaptık. Bu şirketlerin üçü yurtdışında, 11’i ise Türkiye’de. Start up başvuruları bize GBA üzerinden iletiliyor. Her ay ortalama 20 start up GBA’ya başvuruyor. Bu girişimciler GBA tarafından ön elemeden geçtikten sonra her ay yaklaşık 5-6 tanesi bize sunum yapıyorlar.

YATIRIM ORANI Her ay 5-6 sunumdan ortalama 1 tanesine yatırım yapıyoruz. Yani şu aşamada yaklaşık olarak yalnızca yüzde 20’sine yatırım gerçekleştirebiliyoruz. Bugüne kadar ağırlıklı olarak internet, mobil ve yazılım sektörlerine yatırım yapıyorduk. Son zamanlarda sağlık ve enerji sektörlerindeki yatırımları da değerlendirmeye başladık.

FARKLI SEKTÖRLER İSTİYORUZ Gelecek dönemde başarılı her projeye yatırım yapmak konusunda açığım. Bu ekosistemi güçlendirmek, cesaretlendirmek bizim için gerçekten önemli. Artık farklı sektörlerden yeni projeleri de görmek ve değerlendirmek istiyoruz. Özellikle sağlık ve enerji sektörleri yatırım planlarımız arasında yer alıyor.

“ÜÇ YATIRIM MODELİYLE ÇALIŞIYORUZ”
CEM SOYSAL / İNVENTRAM GENEL MÜDÜRÜ

37 PATENT YATIRIMI İnventram olarak kurulduğumuz Nisan 2010’dan bu yana 3.500’den fazla proje inceledik ve değerlendirdik. Bunlardan 37’si patent, 13’ü teknoloji ticarileştirme iş ortaklığı, 3’ü de şirket yatırımı olmak üzere toplamda 53 proje yatırım aldı. İnventram, patent yatırımı, şirket yatırımı ve teknoloji ticarileştirme iş ortaklıkları olmak üzere 3 alanda yatırım yapıyor. Sağlık, biyoteknoloji, malzeme bilimleri ve elektronik alanlarında 37 global patent başvurumuz var.

3 ŞİRKETE YATIRIM İkinci yatırım modelimiz şirket yatırımları. 3 şirket yatırımımız var. Bunları çok kuvvetli buluşçular ve akademisyenlerle beraber gerçekleştiriyoruz. Yatırım portföyündeki şirketlerimizden bir tanesini OPET’le birlikte kurduk. İkinci şirket yatırımımız sağlık alanında. Kandan örnek alarak birtakım hastalıkların tespitine yönelik çok küçük bir taşınabilir elektronik teşhis cihazı. Üçüncü şirket yatırımımız bir uydu roket itki sistemi teknolojisi.

TEKNOLOJİ TİCARİLEŞTİRME Üçüncü yatırım modelimiz ise teknoloji ticarileştirme. Bu alanda 13 iş ortaklığımız mevcut. Örneğin insan gözünün yaptığını kamera ve yazılımla yaparak bilgiye çeviren bir şirketi Koç Topluluğu şirketleriyle bir araya getiriyoruz. Teknoloji ve inovasyon odaklı girişimcileri, ileri teknoloji işlerine yatırım yaparak ticari hayata kazandırmaya çalışıyoruz.

“5 YILDA 15 MİLYON TL YATIRIM YAPACAĞIZ”
MEHMET BULDURGAN / ŞİRKETORTAĞIM AĞ BAŞKANI

EN İYİ MELEK AĞI 2014 yılı ikinci yarısında toplam 1,3 milyon TL yatırım gerçekleştirdik. Şirketortağım, Avrupa Melek Yatırımcıları Forumu (EBAF) 2014’te Avrupa Melek Yatırımcılar Birliği (EBAN) tarafınca Güneydoğu Avrupa’nın en iyi melek yatırımcı ağı seçildi. Toplam 4 girişime yatırım gerçekleştirdik. Bu şirketler Visionteractive, T-HOS, WeBeYou ve Tedaline.

SEKTÖR AYIRMIYORUZ Ağımıza ayda ortalama 50 ile 100 arası girişim başvurusu almaktayız. Başvuran girişimler arasından her 2 ayda bir düzenlemiş olduğumuz toplantılarda 3 ila 5 girişimi seçiyoruz. Onlara yatırımcılarla bir araya gelme şansı veriyoruz. Ağımızda yatırım yapılacak girişimlerde herhangi bir sektör ayrımı yapmıyoruz. Hazine Müsteşarlığınca uygun görülen bütün sektörlerden girişimler yatırım için başvurabiliyorlar.

BÖLGESEL GÜÇ HEDEFİ Girişimin fikir aşamasında mı yoksa hayata geçmiş bir girişim mi olduğu önemli. Yalnızca fikir aşamasındaysa bu girişimlerle ilgilenmiyoruz. Bir ürün ise en azından bir prototipi olmalı, hizmet ise hizmet vermeye başlamış olması gerekiyor. Beş yıllık dönemde 15 milyon TL yatırım öngörüsünde bulunuyoruz. Özellikle üretime dönük, ürününü ihraç edebilen, ulusal marka ve bölgesel güç olabilecek potansiyeli bulunan girişimleri takip edeceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz