2. dip olasılığı yüksek değil

Prof. LAURA TYSON, Obama'nın ekonomi danışmanlarından.

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2. dip olasılığı yüksek değil

Makro ekonomi konusunda uzman bir isim. İçinde bulunduğumuz durumu büyük depresyona benzetiyor. Mevcut belirsizlik ortamının her şeyi öngörülemez kıldığını düşünüyor. Hatta ona göre "ikinci dibi" görme olasılığımız da var. "Gelişmekte olan ülkeler politik hatalarına devam ederse ikinci dip şaşırtıcı olmaz" diye konuşuyor. Bu tür finansal krizlerden kurtulmanın oldukça uzun sürdüğüne dikkat çekiyor ve "Geçmiş kriz tecrübeleri bu tür bir krizin etkilerinin en az 10 yılda geçtiğini gösteriyor" diye konuşuyor. Prof. Laura Tyson , dünyaca ünlü bir ekonomist. Şu anda Obama'nın ekonomi danışmanı olarak ön planda. Geçmişinde ise yine ABD'de farklı hükümetlere hizmet vermiş makro ekonomi konusunda uzman bir isim. Tyson'ın global ekonominin mevcut durumuyla ilgili ilginç yorumları var. Pek iyimser olmayan Tyson, ikinci dibin şaşırtıcı olmayacağı görüşünde. ABD'nin notunun düşürülmesinin bu durumu tetikleyebileceğini düşünüyor. Yine de çok ağır ve yavaş bir iyileşme sürecinin daha olası olduğunu da sözlerine ekliyor. Tyson, batıdan doğuya bir güç kayması olduğu görüşüne de katılmıyor. "İş güce geldiğinde bir tarafın güç kaybetmesi diğerinin güç kazanması anlamına gelmiyor" diye konuşuyor. Hatta ona göre gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme gelişmiş ülkelere de fayda sağlayacak. Dünyanın önde gelen ekonomistlerinden Prof. Laura Tyson, makro ekonomideki sıcak gelişmeleri Capital'e değerlendirdi:

Capital: Mevcut makro ekonomik tabloda ikinci dip sizce olası bir senaryo mu?
- Evet, muhtemelen olası bir senaryo. İkinci dibi görmemiz şaşırtıcı olmaz. Yine de çok yüksek bir ihtimal değil. Yüksek ihtimalle ekonomi yavaş yavaş düzelecek ve iyileşecek. Eğer gelişmekte olan ülkelerde politik açıdan yapılan hatalar devam ederse o zaman ikinci dibi görme ihtimalimiz daha fazla.

Capital: ABD'nin notunun düşürülmesinin global piyasalara etkisi ne oldu size göre?
- Bence piyasa buna anında tepki verdi. Not düşürülmesi belirsizliği artırdı. Şu anda ABD piyasalarında pek çok durum belirsiz... Hiç şüphesiz riske karşı duyarlılıkta da bir artış oldu. Yine de ben alınan bu kararın oldukça zayıf ve garantisi olmayan bir etki yarattığını düşünüyorum. Sonuçta bu karar global piyasaların ABD hükümetini fonlama isteğini hiç değiştirmedi. Hatta aksine daha fazla iştah kabardı. Çünkü, şu anda ABD dışında da bir belirsizlik var. Ve belirsizlik durumunda en güvenli limana doğru bir kayış olur. Amerikan hazinesinin varlıkları halen dünyanın en güvenilir varlıkları olarak kabul ediliyor. Bütün global piyasalar böyle düşünüyor, ancak S&P böyle düşünmüyor. Bu da ilginç.

Capital: Yine de ikinci dibi olasılıklar arasında görüyorsunuz. Bu not indiriminin ikinci dibe bir etkisi olmaz mı?
- Tabii ki yatırımcıların ve tüketicilerin gözünde bu not indirimi nedeniyle iyimserlik azaldı. Evet sizin de söylediğiniz gibi, ABD'nin not indirimi ikinci dibe neden de olabilir. Ben yine de direkt bir etkisi olacağını düşünmüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz