27 şapka birden

Birçok iş insanı farklı meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları için belli bir mesai harcıyorlar.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
27 şapka birden
İş dünyasında birçok isim tek bir unvan ya da rolle yetinmiyor. Çoğu zaman kendi işlerinin yanında mesleki kuruluşlarda ve sivil toplum örgütlerinde de önemli sorumluluklar üstleniyorlar. Bunlar da yetmiyor, dinlenmek için zaman ayırdıkları hobilerinde bile uzmanlaşıp o konuda önemli misyonlar yükleniyorlar. Örneğin Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, iş dünyasının TÜSİAD, TİSK gibi birçok etkin kuruluşunda kritik pozisyonlarda yer alırken, eğitim, kültür, sanat gibi alanlarda aktif yöneticilik de yapıyor. Çocukluğunda edindiği elektrikli oyuncak trenle başlayan koleksiyonerliğinin Koç’u getirdiği son nokta Rahmi M. Koç Müzesi’ni kurması oldu. Kurucusu olduğu bu müzenin yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Denize olan tutkusu ise onu denize gönül veren diğer iş adamlarıyla birlikte Turmepa Deniz Temiz Derneği’ni kurmaya kadar götürdü. Koç, bugün kurucusu olduğu derneğin onursal başkanı. Toplama baktığımızda Rahmi Koç’un 13 önemli pozisyonda üyelik ya da başkanlık şapkası taktığını görüyoruz. Sadece Rahmi Koç değil, iş dünyasında birçok isim benzer konumda.
Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Eczacıbaşı Bilgi Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı da çeşitli kurumlarda aktif olarak görev alıyor. Eczacıbaşı, Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği ve Yüksek Bilişim Konseyi Üyesi. Türkiye Bilişim Vakfı’nın da yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Spor ve kültür sanat alanında ise farklı kimliklerle karşımıza çıkıyor. Örneğin Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde başkanlık koltuğunda oturuyor, Açık Radyo’da ise “Dünyanın Cazı” adını taşıyan bir müzik programı yapıyor.
SORUMLULUK ARTTI
İş dünyasında sık rastlanan bu tablonun nasıl oluştuğuna gelince... Uzmanlara göre büyüyen yapılar ve artan ilişkiler bu sonucu yarattı. Güçlü ilişkilere ve geniş bir network’e sahip olan iş insanlarının belli dinamikleri harekete geçirme kapasitesi yükseldi. Bu nedenle iş sahipleri ve tepe yönetim giderek daha sosyal ve toplumsal roller üstlenmeye başladı. Artan sosyal sorumluluk bilincinin yanında, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının işbirlikleri de farklı rollerin aynı kişiler tarafından üstlenilmesini gerektirdi. İş dünyasına şöyle bir baktığımızda farklı sektörden çok sayıda yöneticinin benzer pozisyonda olduğunu görüyoruz.
Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Boydak, adeta rekor sayıda şapkaya sahip. Holding içinde çok sayıda şirketin yönetim kurulu başkanlığını ya da başkan yardımcılığını yapıyor. Grup dışında DEİK, Kayseri Serbest Bölgesi, TOBB ve TÜSİAD gibi meslek ve sivil toplum örgütlerinde üye olarak faaliyet gösteriyor. Toplamda ise 27 kuruluşta aktif olarak görev alıyor.
Cafer Sadık Abalıoğlu Holding Başkanı Mehmet Ali Abalıoğlu da kendi şirketleri dışında sosyal sorumluluk bilinciyle oluşturulmuş kuruluşlarda da yöneticilik koltuğunda oturuyor. 6 şirketi yöneten Abalıoğlu, Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın başkanı, Doğa ve Çevre Vakfı’nın başkan yardımcısı ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Denizli Şubesi kurucularından biri.
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Tuğrul Kudatgobilik’in görevlerini sıralarken ise birkaç kez soluklanmak gerekiyor. Çünkü Kudatgobilik bu görevin yanında MESS Entegre Geri Kazanım ve Enerji A.Ş.’nin, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) ve MESS Eğitim Vakfı’nın başkanlığını yürütüyor. Türkiye’yi AB’de üç ayrı teşkilatta temsil ediyor. Toplamda ise Kudatgobilik’in 5 başkanlık, 7 üyelik şapkası var.
EN FAZLA KAÇ ROL?
Koşullar iş insanlarını çok sayıda sorumluluk taşımaya yönlendiriyor. Ancak bu kadar rolde başarılı olmak mümkün mü? Liderlik alanında uluslararası bir otorite olan Stephen Covey, artık klasikleşmiş kitabı “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı”nda en fazla 7 rolde başarının sağlanabileceğini söylüyor. Bunun da ancak iyi planlama ve önceliklendirme ile mümkün olacağını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz