3 Zorlu'nun yarın hazırlığı

Zorlu Holding, Türkiye'nin en büyük gruplarından...

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
3 Zorlu'nun yarın hazırlığı


3 Zorlu'nun 7 ortak özelliği

1- İyi bir yüksek eğitim aldılar. Türkiye'deki eğitimlerini mutlaka yurtdışında master ya da programlarla desteklediler.
2- Orta okul ve lise yıllarında Sultanhamam'da ya da şirketlerde baba yanında deneyim kazandılar.
3- Aile şirketlerinde deneyim kazandılar. Üçü de iş hayatına giriş düzeyinden başlayıp merdivenleri yavaş yavaş çıktılar.
4- Yaygın uygulamanın aksine aile dışı şirketlerde "yöneticilik" deneyimine başvurmadılar. Doğrudan aile işine katıldılar.
5- Grubun değerlerini özümseyerek ilerlediler. 3'ü de Zeki Zorlu ve Ahmet Zorlu'nun iş ilkelerinden etkilendi. "Değer ve kültürü" ağızlarından düşürmüyorlar.
6- Üçüncü kuşağın şirketler açısından ne kadar kritik olduğunun farkındalar. Bu nedenle "geçişi" iyi yönetmenin önemine inanıyorlar.
7- Tekstil, enerji ve gayrimenkul sektörlerindeki şirketlerde görev yapıyorlar. 3'ünün de hedefi şirketlerini "liderliğe" taşımak.

Selen zorlu melik, kendiyle yarışıyor
Zeki Zorlu'nun kızı olan Selen Zorlu Melik, Zorlu Grubu'nda Zorlu Enerji Grubu Başkan Yardımcılığı'nın yanı sıra yönetim kurulu üyeliğini de yürütüyor. Üçüncü kuşak olarak şanslı olduklarını belirten Melik, "Holding bünyesinde yer alan tüm şirketlerde farklı kademelerde görev yapma olanağını bulduk. Bu sırada ailemizden işe ve sektöre ait bilgiler aldık. Daha da önemlisi, bu süreçte grubumuzu farklılaştıran çalışma prensiplerini, bunların kaynaklandığı değerleri aldık. Yaratılan değere duyulan sevgi ve saygıyı, kalitenin aslında ahlaki bir değer olduğunu anlamak ve özümsemek onlar sayesinde mümkün oldu" diyor.

"Stajyer olarak başladım"
Melik, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nü bitirdikten sonra o dönemde Zorlu Holding bünyesinde yer alan Denizbank'ın Bursa şubesinde stajyer olarak iş hayatına atıldı. Stajının ardından 1999 yılında Denizbank'ta yönetici adaylığı programına katıldı. Bunu, Denizbank Genel Müdürlüğü'ndeki çeşitli görevler izledi. 2001 yılında Amerika'da Californiya Üniversitesi'nde Pazarlama Diploma Programı'na katıldı. Türkiye'ye döndükten sonra Korteks İplik Fabrikası'nda çalışmaya başladı. 2004'te Korteks Yönetim Kurulu Üyeliği'ne atandı. Bir yıl sonra ise şimdiki görevi olan Zorlu Enerji'ye geçti.

"Hedef bölgesel marka yaratma"
"Ailenin üçüncü kuşak çocukları olarak hangi görevde olursak olalım bulunduğumuz şirketi zirveye taşımayı hedefliyoruz" diye konuşan Melik, "Zorlu'da her grup kendi kulvarında başarıyı kovalıyor" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz