3 Zorlu'nun yarın hazırlığı

Zorlu Holding, Türkiye'nin en büyük gruplarından...

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
3 Zorlu'nun yarın hazırlığı
2011 yılında 8,5 milyar TL'lik cirosu, 25 bin çalışanıyla başta beyaz eşya, tekstil ve enerji olmak üzere çok sayıda sektörde Türkiye için büyük bir değer yaratan grubun geleceği ise üçüncü kuşak yöneticilere emanet. 20 yıl önce ilk olarak Olgun Zorlu'nun işe dahil olmasıyla üçüncü kuşakla tanışan Zorlu Holding, bugün onun yanı sıra Emre Zorlu ve Selen Zorlu Melik olmak üzere 3 yetkin ve donanımlı aile üyesinin katkılarıyla gelecek planlarını yapıyor. Grupta neredeyse en alt basamaktan tırmanarak belli pozisyonlara gelen bu 3 isim, aile şirketinde profesyonel anlayışla kariyerini şekillendirirken Zorlu'yu da alanında dünya liderliğine taşımayı hedefliyor.

Olgun zorlu'nun hedefi
Ahmet Zorlu'nun yeğeni, Zeki Zorlu'nun da oğlu olan Olgun Zorlu, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyeliği'nin yanı sıra diğer grup şirketlerinde yönetim kurulu üyesi ve icra kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Grup şirketlerinde 20 yıldır görerek ve yaşayarak deneyim sahibi olduğunu belirten Olgun Zorlu, "Hangi iş olursa olsun temel prensibimiz aynıdır" diyor ve devam ediyor: "Bir işi çok iyi öğrenirseniz, öğrendiklerinizi her işe adapte edebilirsiniz. Ben bir işin A'dan Z'ye nasıl kurulduğunu görerek deneyim sahibi oldum."


"20 yıllık eşsiz bir deneyim"

Olgun Zorlu, İngiltere'de tekstil ve işletme eğitimi alarak yüksek öğrenimini tamamladı. Eğitimi sonrasında grubun tekstil şirketlerinde üretim, planlama, Ar-Ge, yurtiçi satış, pazarlama, yurtdışı satış ve pazarlama bölümlerinde çalıştı. Ardından da grubun diğer şirketlerinde farklı pozisyonlarda aktif olarak görev aldı. Zorlu Holding'in Trabzon'daki küçük bir mağazadan dev bir holding olma sürecini yaşama fırsatı bulduğunu belirten Zorlu, "Bu deneyim bana çok şey kattı" diyor.

Aile şirketinde geçiş

Olgun Zorlu, aile şirketlerinin temel amaçlarından birinin, devamlılıklarını sağlayarak, sonraki kuşaklara geçişi güvence altına almak olduğunu düşünüyor. Bu noktada üçüncü kuşaklara önemli bir sorumluluk düştüğünü ifade ediyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: Üçüncü kuşak daha rekabetçi bir yönetim biçimini benimseyerek büyümeyi sürdürülebilir kılmaya odaklanmak durumunda. Benim ve ailemdeki diğer üçüncü kuşak temsilcilerinin temel hedefi de budur..."

"Bölgesel liderlik hedefimiz"

Olgun Zorlu'nun şirketle ilgili hedefinde öncelik "mevcut işlerde kârlılık ve verimlilik" üzerine odaklanmakta. İkinci sırada ise rekabet gücünü artırmak için daha fazla inovatif ürünler geliştirmek yer alıyor. Olgun Zorlu, hedefini şöyle açıklıyor: "Böylece hem mevcut işlerimizde hem yeni iş fırsatları doğrultusunda, işin durumuna göre yerel, bölgesel veya global düzeyde grubumuzu lider pozisyonlara taşımayı arzu ediyoruz. Hep birlikte performansımızı sürekli daha ileri taşıyacağız, artan rekabete karşı başarımızı sürdüreceğiz ve başarılı performansımızın sürekliliği için çok çalışacağız."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz