"30 Süper İş Kadını"

Capital’in “En güçlü kadınlar” araştırmasına bu yıl yeni isimler eklendi. Akkök Grubu’ndan Ayça Dinçkök, Sabancı’dan Sevil Sabancı ve Serra Sabancı bu yıl ilk kez listemizde yer aldı. Kibar Holding...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
30 Süper İş Kadını

Capital’in “En güçlü kadınlar” araştırmasına bu yıl yeni isimler eklendi. Akkök Grubu’ndan Ayça Dinçkök, Sabancı’dan Sevil Sabancı ve Serra Sabancı bu yıl ilk kez listemizde yer aldı. Kibar Holding’den Aysun Kibar ve PepsiCo International’ın başındaki Ümran Beba’da bu yıl sıralamaya girenlerden. Listeye giren etkili isimler bu yıl içinde şirketlerini başarıya taşımak için yaptıkları ataklarıyla olduğu kadar sosyal sorumluluk çalışmalarına verdikleri kadınca destekle de dikkat çektiler….

Türkiye’de büyük gruplarda, ikinci kuşağın yönetime gelmesiyle yönetim kurullarında kadınların oranı arttı. Bundan 5-6 yıl öncesine dek yönetim kurullarındaki kadınlar parmakla gösteriliyordu. Oysa şimdi Sabancı’dan Doğuş’a, Doğan’dan Zorlu’ya kadar Türkiye’nin en büyük holdinglerinin yönetim kurullarında, kadın üyelerin sayısı yükseldi. Günümüzde aile şirketlerinde ikinci kuşakta kadın-erkek ayrımı ortadan kalktı. Üstelik yönetim kurullarında yer alan aile üyesi bu kadın profesyoneller sadece kararları onaylamakla kalmıyor, bir fiil karar sürecinin içinde yer alarak grubun stratejilerini belirliyorlar. TÜSİAD, İSO gibi iş dünyasının güçlü örgütlerinde önemli sorumluluklar üstleniyorlar. Buna bir de profesyonel olan üst düzey kadın yöneticilerin, iddialı çıkışları eklenince kadınların lehine olan bu kabuk değişimi daha net ortaya çıkıyor.

hed
Capital’in 2000 yılından beri gerçekleştirdiği “Türkiye’nin En Güçlü 30 kadını” araştırması da bu değişime işaret ediyor. Öyle ki listeye giren isimler, geçmiş yıllara göre çok daha fazla sorumluluk taşıyor. Güler Sabancı Sabancı Holding’i, Feyhan Kalpaklıoğlu Yaşar Grubu’nu yönetiyor. Arzuhan Doğan Yalçındağ, Vuslat Doğan Sabancı, Hanzade Doğan Doğan Grubu’na yön veriyor. Türkiye’nen en köklü sanayi kuruluşlarından Akkök Sanayi Yatırım ve Geliştirme’nin İcra Kurulu Üyesi olan Ayça Dinçkök aynı zamanda TÜSİAD Bilgi Toplumu ve Yeni Teknolojiler Komisyonu’nun başkanlığını yapıyor. Şişecam Cam Ev Eşyası Grup Başkanı Gülsüm Azeri, grubun stratejik kararlarında en etkili isimlerden biri ve İstanbul Sanayi Odası’nın yönetim kurulunda.

Capital’in her yıl mayıs ayında yayınladığı “Türkiye’nin En Güçlü 30 kadını” araştırmasına bu yıl eklenen yeni isimler oldu. “En güçlü kadınlar” , başındaki bulundukları kurumların Türkiye ekonomisindeki yeri ve kurum içindeki etkinlikleri göz önüne alınarak belirlendi.

Onların son dönemde gerçekleştirdikleri işlerde elde ettikleri başarılarda çalışmaya yön veren unsurlardan biri oldu. Yönetim ve strateji danışmanları, sektör temsilcileri ve iş dünyasının önde gelen isimleriyle konuşarak, Türkiye’nin en güçlü 30 kadını belirledik.

Lider dünyada üç basamak yükseldi
Türkiye’nin en güçlü 30 kadını araştırmasında bu yıl da geçen yıl olduğu gibi lider Güler Sabancı. Listenin birinci sırasında yer alan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sakıp Sabancı’nın vefatın ardından 2004 yılının mayıs ayında Sabancı Holding’in başına getirilmişti.

Güler Hanım, iki yıldır bu zor sorumluluğu başarıyla sürdürüyor. Aile içi dengeleri sarsmadan yoluna devam ediyor. Telekom’daki iddiasından vazgeçtiği için eleştirilse de, geçen yıl yaptığı anlaşmalarla Sabancı Grubu’nu Türkiye’nin en büyük gıda perakendecisi haline getirdi. Topluluğun dünyanın en büyük hammadde üreticileriyle yarışır konuma gelmesinde de onun aldığı stratejik kararlar etkili oldu.

Sadece Türkiye’de değil, dünyada da en güçlü kadınlar arasında gösterilen Güler Sabancı, son iki yılda dünya sıralamasındaki yerini de yükseltti. Fortune Dergisi’nin “İş Dünyası’nın En Güçlü Kadınları” listesinde bu yıl 3 sıra birden yükselerek, 17’inciliğe yerleşti. Dergideki haberde, Güler Hanım’ın ailesinden kalan 8,6 milyar dolarlık bir serveti yönettiği ve kendine özgü kişiliğiyle dikkat çektiği belirtiliyor.

Danışmanlara göre Güler Sabancı’nın başarısında uzun yıllardan beri iş hayatında olması etkili. Türk iş dünyasındaki en eski kadın yöneticilerden biri olan Sabancı, uzun yıllar DupontSA ve Kordsa’nın yönetiminde görev almıştı.

İlk dört sıralaması değişmedi
Türkiye’nin en güçlü 30 iş kadını araştırmasında bu yıl ilk dört değişmedi. Güler Sabancı’dan sonra ikinci sırada yine Feyhan Kalpaklıoğlu var. Yaşar Holding’in yönetim kurulu başkanı olan Kalpaklıoğlu, koltuğu babası Selçuk Yaşar’dan 2003 yılı sonunda devralmıştı. Yönetimi devraldıktan sonra iddialı çıkışlarıyla holdingin faaliyet gösterdiği sektörlerdeki gücünü artırdı. İhracata ve yurtdışındaki yatırımlara ağırlık verdi.

Akbank Yönetim Kurulu’nda murahhas üye olarak görev alan Suzan Sabancı, listede üçüncü sıradaki yerini bu yıl da korudu. Suzan Hanım, bankacılık sektöründeki en önemli isimlerden. Geçtiğimiz yıl bankanın yeniden yapılanmasında ciddi sorumluluklar üstlendi. Bu yıl da özellikle yabancı şirketlerin girişleriyle son yıllarda hareketlenen sektörde, Akbank’ın ağırlığını korumayı başardı. Ortaklık görüşmelerini yürütmek için

Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Kanal D İcra Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, aynı zamanda TÜSİAD’ın yönetim kurulunda. Yalçındağ’ın, “Türkiye’nin En Güçlü 30 Kadını” araştırmasında dördüncü sırada yer almasında, bu yıl yaptığı son atağı yani Star televizyonunu satın alma operasyonunu yürütmesi de etkili oldu. Yalçındağ, ayrıca TÜSİAD’ın en etkin yöneticilerinden biri ve başkanı olduğu TÜSİAD Sosyal İşler Komisyonu’nda 2003 yılından beri çok önemli projelere imza atıyor.

Listeye beşinci sıradan girdi
Ayça Dinçkök, Türkiye’nin en güçlü 30 kadını araştırmasına bu yıl yeni giren isimlerden biri. Listeye beşinci sıradan giren Ayça Dinçkök’ün Akkök Grubu’nun yanı sıra, TÜSİAD’da da önemli sorumlulukları var. Türkiye’nin en köklü sanayi kuruluşlarından Akkök Sanayi Yatırım ve Geliştirme’nin İcra Kurulu Üyesi ve TÜSİAD Bilgi Toplumu ve Yeni Teknolojiler Komisyonu’nda başkan olarak görev yapıyor.

İş hayatına üniversite mezuniyetinin hemen ertesinde, 1994 yılında Aksu’da başlayan Dinçkök, kalite güvence sistemleri yöneticisi olarak şirketin İSO 9001 hazırlıklarını yönetti. 1999 yılında ise pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısı görevine atandı. Pazarlama ekibinin oluşturulması ve yeni yerleşen pazarlama kültürünün oturtulmasına öncülük etti. Bütün bu çalışmaları sonucunda şirketin pazar payını artırdı. 2003’te Aksa’nın koordinatörlüğünü üstlenen Dinçkök, 2004 yılında holdingin icra kurulu üyeliğine getirildi.

Dinçkök, birlikte çalıştığı yönetici ve ekiplerin, canlı eğitim alanları olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Samimiyet ve açıklık benim kuvvetli yanlarım. Sorumluluğunu taşıdığım her görev benim kendimi geliştirmem için motivasyon oldu. Bundan sonrasında grupta kurumsallığın yaygınlaşmasını ve yönetim kültürünün benimsendiğini görmek istiyorum. Cesaretle risk alıp, yeni alanlara girerek fırsatı yakalamanın getirdiği heyecan ve mutluluğunu yaşamak istiyorum.”

Etkili profesyonel yöneticiler
HSBC Bank Genel Müdürü Piraye Antika ise finans sektöründe en güçlü yöneticiler arasında gösteriliyor. Uzun yıllardır yabancı bir bankada genel müdürlük görevini başarıyla sürdüren Antika, bu yıl iki basamak gerileyerek listeye 8’inci sıradan girdi. Yabancı bankaların girişiyle rekabetin arttığı sektörde HSBC’nin pazardaki konumu korudu. Türkiye’deki en eski yabancı bankalardan birinin genel müdürü olarak başa baş rekabet ederek başarılı bir performans gösterdi. Antika’nın iki basamak gerilemesinde ise listeye yeni giren isimlerin üst sıralara yerleşmesi etkili oldu.

İmre Barmenbek, uzun yıllardır Doğan Holding’de önemli sorumlulukları olan üst düzey bir yönetici. Doğan Holding’in eski CEO’su olan Barmenbek, şu anda hem Doğan Holding’in başkan vekili hem de POAŞ’ın yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor. İmre Hanım Grubun stratejilerinin oluşturulmasında hala çok etkili.

Şişecam Cam Ev Eşyası Grup Başkanı Gülsüm Azeri de bir basamak gerilerek bu yıl listeye 11’inci sıradan girmeyi başardı. Şişecam’ın en önemli üst düzey yöneticilerinden biri olan Azeri, 1981 yılından beri grup bünyesinde görev alıyor. Şişecam’da 25 yılı aşkın bir süredir yöneticilik yapan Azeri, 1998 yılında grup başkanlığı sorumluluğunu üstlenmeden önce Soda Sanayi, Kromsan, Cam Elyaf ve Maden şirketlerinden sorumluydu. Azeri aynı zamanda iki yıldır Avrupa Cam Federasyonu Cam Ev Eşyası Komitesi Başkanı. Geçtiğimiz yıl nisan ayında da İstanbul Sanayi Odası’nın yönetim kurulu üyesi oldu.

Kardeşlerine güç katıyorlar
Türkiye’deki aile şirketlerinin artık işlerin başında ikinci kuşak var. Şirketlerin kurucularının işleri devretmesinin ardından çoğunlukla ailenin büyük üyeleri yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlendi. Ancak, küçük kardeşler de grup bünyesinde aktif rol alarak başkan olan kardeşlerinin adeta sağ kolu gibi çalışıyor. Selçuk Yaşar’ın küçük kızı İdil Yiğitbaşı, ablası Feyhan Kalpaklıoğlu ile birlikte Yaşar Grubu’na yön veriyor. Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan İdil Hanım, özellikle gıda grubunda alınan stratejik kararlarda oldukça etkili bir isim. Pınar markasının pazardaki konumunu son yıllarda yaptığı başarılı projelerle güçlendiren Yiğitbaşı, geçen yıl 11’inci sıradan girdiği Türkiye’nin en güçlü 30 kadını araştırmasında bu yıl 13’üncü sırada yer alıyor.

Filiz Şahenk ise babası Ayhan Şahenk’in vefatından sonra daha çok ön plana çıkmaya başladı. İdil Yiğitbaşı gibi o da Doğuş Grubu Başkan Vekili görevini üstlenmiş durumda. Turizm grubunun başında olan Filiz Hanım, bu yıl sıralamada 22’inci sırada.

Zorlu Holding’te ise kuzenlerin ittifakı var. Zeki Zorlu’nun kızı Selen Zorlu ve Ahmet Nazif Zorlu’nun kızı Şule Zorlu aile işinde oldukça etkili olan iki kuzen. Daha çok tekstil grubunda aktif olan Selen Zorlu, bu yıl listede 25’inci sırada yer alıyor.

Linens markasının yaratıcısı olan Şule Zorlu ise Zorlu Holding’in ev tekstili sektöründeki başarısında büyük paya sahip. Türkiye’de ev tekstilinde mağazalaşma trendini iyi yakalayan Şule Zorlu, grubun ev tekstilindeki konumunu da güçlendirdi. Selen ve Şule Zorlu holdingin yönetim kurulu üyesi olarak da görev alıyorlar.

Listeye yeni katılan iki isim
Aysun Kibar da listeye bu yıl giren güçlü kadınlardan biri. Kibar Holding’in kurucusu Asım Kibar’ın kızı olan Aysun Hanım, Kibar Holding Yönetim Kurulu’nda kardeşleri Ali ve Ahmet Kibar ile birlikte üye olarak görev alıyor. Grup içinde daha önce finans ağılıklı çalışan Aysun Kibar şu anda yönetim kurulu üyesi olarak stratejik kararlarda etkili olan bir isim.

Pepsico International Doğu Akdeniz İş Birimi Genel Müdürü olan Ümran Beba, listeye bu yıl yeni katılan bir diğer isim. Listeye 21’inci sıradan giren Beba, Pepsico International’daki en önemli üst düzey yöneticilerden biri. Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu olan Beba, iş hayatına 1986 yılında Barem Pazar Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde başladı. 1988 yılında marka müdürü olarak girdiği Başer-Colgate’de değişik pazarlama pozisyonlarında çalıştı. 1994 yılında ise pazarlama direktörü olduğu bu şirketten ayrılarak Frito Lay’e katıldı. Pazarlama ağırlıklı olarak çeşitli üst düzey sorumluluklar üstlendikten sonra 2001 yılında genel müdür pozisyonuna atandı. 2001-2004 yılları arasındaki genel müdürlük görevi sırasında şirket, satışlarını ikiye katladı, kar ve pazar payını artırdı. Bu başarısının ardından da Pepsico International Doğu Akdeniz İş Birimi Genel Müdürlüğü’ne getirildi. Türkiye, Ürdün, Lübnan, Suriye ve Irak’tan sorumlu olan Ümran Hanım, başarısında birlikte başarma ve kutlama felsefesinin etkili olduğuna dikkat çekerek “Ekip ile beraber vizyon ve strateji geliştirerek odaklı bir çalışma sergiliyoruz. Güven ortamı içinde sürekli büyümeye odaklı çalışıyoruz” diyor. İş ve özel hayat dengesini koruyarak, gelişmeye devam etmek istediğini belirtiyor ve ekliyor: “Türkiye’de veya yurtdışında görevler alarak şirkete olan katkıyı sürdüreceğim ancak bunu dengeli bir aile hayatı içinde yapabilmek benim için çok önemli.”

Aile işinde başarıyı yakalayanlar
Türkiye’de işletmelerin çok büyük bir bölümünü aile şirketleri oluşturuyor. Aile şirketlerinin uzun ömürlü olmasında da kuruculardan sonra gelen kuşakların gösterdikleri performans etkili oluyor. Maalesef bugüne işlerin ikinci kuşağa devriyle parçalanıp yok olan, büyüyeceğine küçülen pek çok şirket oldu. Ancak, bunun aksi örnekler de var. Doğan Holding ve Kale Grubu, son dönemde ailenin ikinci kuşak üyeleriyle büyümeyi başaran iki köklü kuruluş olarak dikkat çekiyor.

Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi olan Vuslat Doğan Sabancı, aynı zamanda Hürriyet Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor. Holding’in stratejik kararlarında etkili bir isim olara öne çıkıyor. Sorumluluğunu üstlendiği Hürriyet Gazetecilik’te pazarlama stratejilerine yön vererek ciddi yenililiklere imza atıyor.

Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı olan Hanzade Doğan ise grubun yeni iş alanlarına girmesinde etkili bir isim. Hanzade Hanım, yeni işlerde aldığı sorumluluklarla öne çıktı. Doğan Online’nın kurulmasında etkin bir rol üstlendi. Ayrıca Milliyet ve Simge Gazetecilik’in birleştirilmesi çalışmalarını başarıyla yürüttü. Milliyet’in Türk basınındaki köklü geleneğini başarıyla sürdürüyor.

Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay da Kale Grubu’nun son yıllardaki büyümesinde etkili oldu. Harvard mezunu olan Okyay, İKV, TÜGİAD, İSO’da da aktif olarak yer alıyor.

Esas Holding’i 300 milyon Euro’ya ulaştırdı
Sabancı ailesinin üyesi olan Emine Kamışlı, 2000 yılında holding’den ayrılarak kardeşi Ali Sabancı ile birlikte Esas Holding’e kurdu. Esas Holding şu anda gıda, sağlık ve ulaştırma alanında toplam 7 şirketle faaliyet gösteriyor. 300 milyon Euro ciroya ve bin 300 çalışana sahip. Havayolu taşımacılığına Pegasus ile hızlı bir giriş yapan Esas Holding, yenilikçi yaklaşımları rakipleri arasından sıyrıldı. Bütün bu başarıların arkasındaki en önemli isimlerden biri olan Emine Kamışlı, geçen yıl 13’üncü sırada yer alırken, bu yıl bir basamak gerilerek 14’üncü sıraya yerleşti. Bir basamakta olsa gerilemesinde ise listeye hızlı bir giriş yaparak ön sıralara yerleşen Ayça Dinçkök etkili oldu.

Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner, bu yıl ki araştırmada 24’üncü sırada yer alıyor. Holding’in yurtdışındaki yatırımlarına hız vermesinde etkili olan Ümit Hanım, aynı zamanda TÜSİAD’ın yönetim kurulunda ve Yurtdışı İletişim Komisyonu Başkanı olarak Türkiye’nin tanıtımı için çalışıyor,

Türk iş dünyasındaki en eski kadın yöneticilerden biri olan Semahat Arsel, Koç ailesinin bir üyesi olarak uzun yıllar holding bünyesinde görev aldı. Koç Grubu’nun aldığı stratejik kararlar önemli bir rol üstlendi. İş dünyasındaki ağırlığını korumayı başaran Semahat Arsel, halen Koç Holding yönetim kurulu üyeliğini ve Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor. 

Sabancı’nın Yönetim Kurulundan İki Yeni İsim
Sevil Sabancı Türkiye’nin en güçlü 30 kadını araştırmasına bu yıl Sabancı Holding’in yönetim kurulun olan iki yeni isim girdi. Sevil ve Serra Sabancı… Çok geniş bir aile olan Sabancılar da yönetim kurulunda Güler Sabancı dışında sadece Sevil ve Serra Sabancı yer alıyor. Sakıp Sabancı’nın vefatından sonra yönetim kurulu üyesi olan Sevil Sabancı listeye 12’nci sıradan girdi. 1973 doğumlu ve Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Sabancı, topluluk şirketlerinde çeşitli görevler üstlendikten sonra daha önce 1997-2001 yılları arasında da Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Sevil Hanım, Sabancı Holding’deki görevinin yanı sıra Türkan Sabancı Görme Engelliler Okulu Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Binicilik Federasyonu Asbaşkanı.

Serra Sabancı Serra Sabancı da yine Sakıp Sabancı’nın vefatından sonra oluşturulan yönetim kurulunda görev alıyor. Bir önceki yönetim kurulunda olan ağabeyi Demir Sabancı’nın holdingden ayrılmasının ardından yönetim kurulu üyesi bu kez Serra Sabancı oldu. Türkiye’nin en güçlü 30 kadını sıralamasına 19’uncu sıradan giren Serra Hanım, yüksek öğrenimini Portsmouth Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu. Daha önce grup şirketlerinden Temsa’da çalışan Sabancı, ayrıca Londra’da Institute of Directors da “Şirket Satın Alma ve Yönetim Kurulu Üyelikleri” ile ilgili eğitim aldı.

Canan Edipoğlu/ Shell Türkiye Genel Müdürü
“En Azından Biraz Yavaşlamak İstiyorum”

“Nitelikli” Sıfatını Tercih Ediyorum İyi bir profesyonel ve iyi bir yönetici olmanın ötesinde kendime hiçbir zaman “Türkiye’nin en güçlü kadınlarından biri olmak” gibi bir hedef belirlemedim. Ben çalışma yaşamında “güçlü” yerine “verimli”, “etkili”, “üretken”, “yüksek uzmanlık düzeyine sahip” “nitelikli” gibi sıfatlar kullanmayı tercih ederim.

Ekibimle Birlikte Başarılıyım Güç biraz da bireyselliği ifade ediyor. Oysa ben yönetici ekibim ve Shell Türkiye çalışanlarıyla birlikte, onlarla bir takım halinde çalışarak sorumluluklarımı yerine getiriyorum. Başarılıysam, onlarla birlikte başarılıyım. Çünkü en tepedeki lider bile yalnız değildir.

Yöneticilik Tek Kişilik Bir Oyun Değil Başarılı bir yönetici olmanın çok çeşitli boyutları var. Başarılı bir yönetici olmak için şirket yönetimini bir takım çalışması, kendini de bu takımın bir parçası olarak gormek gerekli. Yöneticiliği tek kişilik bir oyun olarak görmemek çok önemli.

Yeni Lider Yetiştirebilirse Başarilidir Bizim “koçluk” dediğimiz, en küçük günlük işleri bile eğitimin bir parçası olarak görmek, yakın-uzak çalışma arkadaşlarına yol gösterici olmak, doğru davranışlarda örnek olmak, sürekli olarak yeni yöneticiler yetiştirme bilincinde olmak gerekiyor. Bir lider, yeni liderler yetiştirirse başarılıdır.

Tempoyu Biraz Düşürmek İstiyorum Gelecekle ilgili planlarımda en azından biraz “yavaşlamak” var. Uzun süredir çok yoğun çalışıyorum. Özellikle son 4 yıl hem sektörümüzle ilgili önemli değişiklikler yaşadık, hem de Shell’in global ölçekte yeniden yapılanma çalışmaları oldu.

Kendime Zaman Ayirmayi Hedefliyorum Bu yoğun çalışma içinde ne kendi kişisel uğraş alanlarıma, ne de çocuklarıma fazla zaman ayırabildim. Örneğin tenis her zaman hayatımda önemli bir yer tutmuştur. Hem bana çok şey katar, hem de dinlendirir, hayattan zevk almamı sağlar. Ama uzun süredir kortlardan uzaktayım.

Çocuklarima İstediğim Zamani Ayiramiyorum Çocuklarım hayatlarının en önemli dönemlerini yaşıyorlar, geleceğe hazırlanıyorlar ama onlara istediğim gibi zaman ayıramıyorum. Şurası kesin: Ben kariyerime nokta koymak istemiyorum. Shell Türkiye’deki hedeflerimi gerçekleştirdikten sonra da bir şekilde çalışma yaşamının içinde olacağıma eminim ama mutlaka aileme ve kendime daha çok zaman ayıracağım.

Sektörlerinde Öne Çıkan Güçlü Kadınlar

Alev Yaraman Alev Yaraman ise Şişecam Düz Cam Grup Başkanı olarak grubun stratejik kararlarında etkili bir isim. İki yıldır Türkiye’nin en güçlü kadınları arasında yer alan Yaraman bu yıl listede 17’nci sırada.

Aynur Bektaş İki yıla yakın bir süredir Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanlığı görevini sürdürüyor. Hazır giyim sektöründeki en etkili yöneticilerden biri ve geçtiğimiz aylarda sektörde sıkıntıların dile getirilerek KDV oranında indirim alınmasında, önemli bir sorumluluk üstlendi. Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında olan Hey Tekstil’in de sahibi.

Ayşegül İldeniz Bu yıl listede 23’üncü sırada yer alan Ayşegül İldeniz ise Intel Ortadoğu, Afrika Bölge Direktörü olarak 67 ülkeden sorumlu. Aynı zamanda Intel Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi.

Nazan Somer Yapı ve Kredi Bankası’nın bireysel bankacılıktan sorumlu genel müdür yardımcısı Nazan Somer, finans sektöründe söz sahibi olan kadınlar arasında yer alıyor. Bankanın kredi kartı pazarındaki konumunu Worldcard ile güçlendiren Somer, Visa AB Bölgesi’nin de yönetim kurulunda.

Çim Güzelaydınlı Çim Güzelaydınlı ise geçtiğimiz yıl ikinci kez seçildiği Tekstilbank Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini başarıyla sürdüren bir isim. Tekstilbank’ın müşteri portföyünü genişleten ve butik bankacılıkta öne çıkmasını sağlayan Çim Hanım, bu yıl 28’inci sırada yer alıyor.
Meral Ak Egemen Ak Emeklilik Genel Müdürü Meral Ak Egemen, bireysel emeklilik sektöründe iddialı isimlerden biri. Listede 29’uncu sırada yer alan Meral Hanım, izlediği başarılı stratejilerle Ak Emeklik’i sektörde ön sıralara taşımayı başardı

Tijen Çıdam Erkek egemenliğinin yoğun olduğu otomotiv sektöründeki en önemli isimler arasında yer alıyor. 1983 yılından beri de Borusan’da farklı pozisyonlarda çalışan Çıdam, 1999-2004 yılları arasında Borusan Mannesmann Boru’nun genel müdür yardımcısıydı. Borusan Oto’nun genel müdürü olan Tijen Çıdam, ayrıca grup bünyesindeki diğer şirketlerde de yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor.


FADİME ÇOBAN
fcoban@capital.com.tr


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz