"5 yıllık plan hazır iddialı geliyoruz"

Karali ile Metal Yapı Konut’un gelişim planlarını ve inşaat sektörünün durumunu konuştuk...

9.10.2017 11:34:000
Paylaş Tweet Paylaş
"5 yıllık plan hazır iddialı geliyoruz"

Aslı Sözbilir

asozbilir@capital.com.tr

1980 yılında Ömer Saçaklıoğlu tarafından kurulan Metal Yapı Konut, emlak geliştirme alanının yükselen yıldızlarından. Şirket İstanbul Tower 205, Koru Florya, Aqua Florya AVM, Ispartakule, Historia AVM, Crowne Plaza Florya gibi konut, ofis mekânları ve alışveriş merkezlerinin yanı sıra Kemerburgaz ve Zekeriköy’deki projeleriyle de öne çıkıyor. Capital ve Ekonomist Dergisi’nin ortaklaşa düzenlediği, “Real Estate Stars - Türkiye’nin Gayrimenkul Liderleri 2016 Zirvesi”nde “En Çok Konut Projesi Yürüten Şirketler” kategorisinde ilk 10 şirket arasına giren Metal Yapı Konut’un İstanbul’un merkez lokasyonlarında bitmiş 17, inşaatı devam eden 7, planlaması başlayacak ise 4 projesi bulunuyor. A segmente hitap eden lüks konutlar üreten Metal Yapı Konut’un 2018 planlarının en başında Ulus’ta gerçekleştireceği proje var. Yine Göktürk ve Zekeriyaköy’de bu segmentte yapılacak projeler de 2018 planları arasında. Metal Yapı Konut Genel Müdürü Akın Karali, “İnşaat olarak biz lüks segmentte devam edeceğiz. Önümüzdeki 5 yıllık iş planımız hazır” diyor. Karaali, lokasyon olarak yakın vadede İstanbul merkezinden çıkmayı düşünmediklerini ancak tarz olarak önümüzdeki dönemde şehir yaşamının değişen gereklilikleri nedeniyle “suit işletmesi”ne yoğunlaşacaklarını söylüyor. Metal Yapı Konut, inşaat dışında 6 sektörde (akaryakıt, enerji, gıda, eğitim, perakende, AVM işletmeciliği ve otelcilik) 20 şirketle faaliyet gösteriyor. Şirket geçtiğimiz yıl Doğa Okulları’nı satın aldı. Karali, gelişmelerden memnun olduklarını belirtiyor ve ekliyor: “Sağlık, eğitim ve perakendede satın alma yoluyla büyüyebiliriz. Ama önceliğimiz Doğa Üniversitesi’ni kurmak” diyor.

Karali ile Metal Yapı Konut’un gelişim planlarını ve inşaat sektörünün durumunu konuştuk: 

  •  Hem Türk inşaat sektöründen hem de sizin Metal Yapı olarak sektördeki konumunuzdan bahsedebilir misiniz? 

 Türkiye’deki inşaat sektörü son 10 yılda ekonominin lokomotifi haline geldi. Son 2 yılda yaşanan birtakım olaylardan dolayı inşaat sektörü bir miktar düşüş yaşadı ama şu anda tekrar toparlanmaya doğru gidiyor. Özellikle son 10 yıldır çok ciddi şekilde insan ihtiyaçları da arttı. Yani öncesinde bir göz evde onlarca kişinin yaşadığı bir toplumdan bugün herkesin ayrı odası, odasının içinde banyosu olması pozisyonuna gelindi. Dolayısıyla, bu ihtiyaçlar arttıkça inşaat sektörü bunları nasıl karşılayacağını oturup planladı. Kişisel ihtiyaçlardan sonra sıra sosyal tesisler, havuzlar, yürüme alanları gibi sosyalleşme ihtiyaçlarına geldi. Bunlar da 10 yılda müthiş bir artış gösterdi ve bunlarla birlikte de sektör bir ivme kazandı. Bugün proje çatılarında çok büyük havuzlar, teraslar, yürüme alanları olmaya başladı. Sektörün getirdiği bu yenilikler ülke için çok önemli şeyler. Baktığınızda Avrupa’da tarih var ama bu konfor, bu lüks yok. 

  • Yatırım açısından değişimin boyutu nedir?

 Son 10 yılda müthiş bir yatırım değişimi de oldu. 10 liraya alınan bir şey her bölgede, her semtte, her ilde minimum birebir değer kazandı. Tabii bu da yatırımcıları cezbetti. Sağımız solumuz her yer inşaat oldu. Ancak artık bu işi bilen, daha iyi yapan, daha da önemlisi nakit akışını iyi yöneten firmalar ayakta kalacak. Çünkü şu anda Esenyurt, Beylikdüzü gibi bazı bölgelerde müthiş bir arz var. Buralarda yapılan projeler risk taşıyor. Bir bölgede o kadar çok arz olduğunda mutlaka o bölge birtakım değişikliklere uğrayacaktır. Bu da fiyat değişimidir. Yine son 2-3 yılda, özellikle İstanbul için konuşuyorum, müşterilerin özellikleri değişti. Bundan 10 yıl önce şehir karmaşasından, yoğunluğundan şehir dışı bölgelere kaçmak isteyen müşteri grubu şu anda tam tersi şehir içini tercih ediyor. Hem trafik problemi hem de şehrin sunduğu avantajlar nedeniyle şu anda bu country bölgelerden şehir içlerine doğru geliyorlar. Geri dönüş var. 

  •  Peki, Metal Yapı tam olarak tüm bu dönüşümün neresinde? 

 Biz bu sektörün içinde yaklaşık 35 yıldır varız. Öncesinde çok büyük olmayan inşaat projeleri vardı ama biz yaklaşık 1980 yılına kadar devamlı gayrimenkul, arsa toplayan, bir firmayız. 1980’den sonra da bu arsalar üzerinde yavaş yavaş inşaat yapmaya başladık. 2000’li yıllarda bu işin ivme kazanması döneminde de o arsalarımızı değerlendirmeye başladık. Biz ilk 7 projemizi hep kendi arsalarımıza yaptık. Şu anda sektörde tabii çok büyük oyuncular var, bizden büyük oyuncular da var fakat sektördeki yerimizin iyi olduğunu düşünüyorum. Çünkü, son dönemde özellikle çok büyük projeler yapıyoruz. Birçok firmanın projesine bakıyorsunuz, 20 projesinin aktif büyüklüğü belki bizim İstanbul Tower projemiz kadar ancak eder. İşte yine Çekmece’de bir projemiz var, 800 bağımsız bölümden oluşuyor. Şu anda son derece iddialı, büyük projeler yapıyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde de sektörde çok iddialı bir yere geleceğiz. Ama bizim asıl amacımız çok konut üretmek değil. Çünkü, biz sosyal konut yapmıyoruz. Biz hep lüks konuttayız. Şimdi Ulus’ta yine A segmentinde bir proje yapacağız. Dolayısıyla önümüzdeki dönem mimariyle, yaptığımız projenin kalitesiyle mutlaka sektörde dengeli bir yerde olacağız. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz