Aileler daha iyi yönetiyor

Pernord Ricard Başkanı Patrick Ricard, şirketini zirveye taşımanın hikayesini Capital'e anlattı.

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Aileler daha iyi yönetiyor


Capital: Çok dinamik bir sektörde çalışıyorsunuz. Sizce aile şirketi olmanız bir engel mi?
- Aile olmak ya da aile şirketi olmamak sizin aktivitelerinizi etkilemez. Burada çalışanların bir kısmı Pernord Ricard'da çalışmaya başlayıp buradan emekli olabiliyor. Burayı ailesi gibi benimseyebiliyorlar.
Evet çok dinamik bir sektörün içindeyiz ama aile şirketi olarak düzenimizi, ortamımızı oturtmuş bir şirketiz. Bu aile şirketinden ötürü dezavantaj yaşadığımız bir durum değil. Bizim yapmak istediğimiz çalışanlarımızın deneyimlerini artırmak. Çalışanlarımıza bu anlamda yatırım yapıyoruz. Bunu uzun süredir gerçekleştiriyoruz.

Capital: Yönetim kurulu yapınızdan biraz bahsedebilir misiniz?
- Fransa'daki yasalar gereği yönetim kurulunuzun yüzde 40'ının aile dışı üyelerden ve bağımsız olması gerekiyor. Biz de bu yasaya uyuyoruz. Aynı zamanda tüm gruplar içinde yüzde 40'ın kadın çalışan olması lazım. Yöneticilerimizin farklı uluslardan olmasına özen gösteriyoruz.

Capital: 2'nci ya da 3'üncü jenerasyonların yönettiği şirketlerden en iyileri sizce kimler? Örnek verebilir misiniz?
- Bence en iyi örneklerden biri Vig İnşaat şirketi. Çok önemli proje ve işlere giriyorlar. Yeni kuşak, şirketi gerçekten iyi taşıyor. Gittikçe büyüyen bir yapısı var. Kurucuları eski ama yeni nesille şirketin bulunduğu nokta çok daha iyi bir konumda. Diğer taraftan Danone'u çok başarılı buluyorum. Aslında hissedarları var ama çoğunluğu ailede olan bir şirket.

Capital: Nasıl emekli oldunuz?
- Ben artık part-time çalışan biriyim. Sadece yönetim kurulundayım. Ve Türkiye gibi ülkelere gelmeyi çok seviyorum. Buradaki başarıyı görüyorum. Ayrıca buradaki çalışanlarla görüşmeyi çok seviyorum. Artık yönetim kısmında değilim ama büyük kararlar verilirken ben de fikirlerimi mutlaka söylüyorum. Emekliliği uzun yıllar önce seçtim. Çok da mutluyum. Emekli olmanın da bir zamanı vardır. O zamanı kaçırmamam gerekiyordu. Halimden çok memnunum.

Capital: Aile şirketlerin, diğerlerine göre daha düşük performans gösterdiğini ileri sürenler var. Siz buna ne diyorsunuz?
- Kriz zamanlarında ya da kaos ortamlarında aile şirketleri daha iyi performans gösteriyor. Genel anlamda da aile şirketleri diğerlerinden daha iyi bir performans gösteriyor. Bazı araştırmalar, geri dönüşün aile şirketlerinde daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni aile şirketlerinin uzun vadeli planlar yapıyor olması. Tabii ki riskleri gözeterek yatırımlarımızı yapıyoruz, sonuçta gelecek vaat eden işlere giriyoruz ama bizim sorumlu olduğumuz gelecek nesil var. Gelecek nesli düşünerek hareket ediyoruz. Her kuşak bir öncekinden daha iyi bir performans gösterme amacı içinde. Pernord Ricard'da sadece aile bireyleri değil, çalışanlar da bu hedefle hareket ediyor. Onlardan sonra gelen kişilere emaneti en iyi seviyede bırakmak gibi bir amaçları var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz