Ankara’da Motor İçin En İyi Adresler

Akman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman için motor kullanmak, tutkudan çok bir keyif… Motorla hız yapmayı sevmediğini söyleyen Akman, motoru çevre ve doğanın keyfini çıkarmak için tercih ett...

1.03.2008 02:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Akman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman için motor kullanmak, tutkudan çok bir keyif… Motorla hız yapmayı sevmediğini söyleyen Akman, motoru çevre ve doğanın keyfini çıkarmak için tercih ettiğini söylüyor.  Ali Akman’la Ankara çevresinde seyahat etmeyi en çok sevdiği motor güzergahlarını konuştuk. Çamlıdere yolunun manzarası, Gölbaşı’nda piknik, Beypazarı’ndaki tarihi evler ve yöresel restoranlar onun motor gezilerinin en keyifli adresleri…Planı ise bu bahar Kapadokya’yı motorla dolaşmak.

Motorla Ankara Keyfi

Üniversite eğitimini İngiltere’de Manchester Üniversitesi’nde tamamlayan Akman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman, motor kullanmaya da bu yıllar da, 1976’da başlamış. Aslında motor kullanmaya üniversite yıllarından çok önce başladığını söylemek de mümkün. Çocukluktan gençliğe adım attığı yıllarda, Alanya’da amcasının yasaklamasına rağmen gizlice o zaman sahip olduğu Java motora binermiş. O motorla Alanya Kalesi’ni birçok kez turladığını anımsıyor, Ali Akman. Ancak profesyonel anlamda motora binmeye üniversiteye geldiğinde başlamış. İngiltere’de motor imkanlarının gelişmiş olması, üniversiteyi burada okuyan Akman’ın motor sevdasını, yeniden alevlendirmiş.

Ali Akman’a göre motora kullanmanın en güzel tarafı, açık havada olmak ve havayla temas etmek. Çevrenin de daha iyi algılanabildiğini söyleyen Akman, heyecanlandığımızda salgılanan ve bağımlılık yaptığı da iddia edilen ‘adrenalin’ hormonu faktörüne de dikkat çekiyor. Ama eklemeden geçmiyor; “Motor kurallarını harfiyen riayet ederim. Kıyafetsiz kesinlikle motora binmem. Sadece kask değil, koruyucu elbisesi, ayakkabısı olmalı.”

Mezuniyet sonrasında Türkiye’ye dönüşte motorla ilişkisini, tatilde motor kiralamakla sınırlı tutan Ali Akman, bu ayrılığa daha fazla dayanamadı ve kendine bir motor aldı. Bu tutkusunu eşi de destekleyince keyfi tam oldu. Bugün en büyük zevklerinden biri eşiyle, motora binip çevre gezileri yapmak. Şu anda  BMW RT 1200 tipi bir motor kullanan Akman, daha önce Dorado kullanmış. Geriye doğru gidersek, Suzuki, Yamaha gibi motorları kullanan Akman, şu andaki motorunun, uzun mesafeli geziler için en uygun motor olduğunu düşünüyor. Akman, cruise kontrolü, motor içi koltuk ısıtması, otomatik camın hıza göre yükselmesi ya da alçalmasını motorun tercih edilebilir özellikleri, olarak sıralıyor. İşte Ali Akman’ın seyahat etmeyi en çok sevdiği  Ankara çevresinde çok bilinmeyen motor güzergahları:

Çamlıdere Yolu’nun Manzarası
Ankara’ya 80 kilometre uzaklıktaki Kızılcahamam ilçesine bağlı Çamlıdere en çok gitmeyi tercih ettiğim yerlerden biridir. Buraya eski Ankara-İstanbul karayolu (E5) güzergahını takip ediyorum. Burası orman bölgesi, birçok Ankaralı’nın orada evleri var. Bir arkadaşımızın evi var, orada kalıyoruz. Maalesef, burayı ziyaret edenler için kalabilecek bir konaklama tesisi yok. Çamlıdere’ye giden yolun doğası da çok güzel….

Ankara’nın güneyindeki Beynam Ormanları da, buraya 35 kilometre. Çok yakın olduğu için zaman zaman burayı da tercih ediyorum. Bu yolun manzarası da olağanüstü.

Dipsiz Göl de Hafta Sonu Keyfi
Kastamonu’ya giderken, Tosya yolu üzerinde Dipsiz göl diye bir bölge var. Buraya daha çok baharda ya da yazın gitmeyi tercih ediyorum. Kastamonu yolu üzerinde, Tosya’ya gelmeden 25 km önce, ormanın içerisinde çok güzel bir göl ve Orman Bakanlığı’na ait evler var. Evleri kiralayabiliyorsunuz. Bir gece kalıyoruz, göl çevresinde yürüyüşler yapıyoruz. Tosya- Ankara ve İstanbul yolunu takip eden 14 kilometreden sonra Karabey Jandarma karakolundan stabilize yola çıkılıyor. Burası Ankara’ya 235 km, İstanbul’a ise 425 km uzaklıkta…

Motorla Beypazarı Gezisi
Beypazarı’nda çok güzel otantik mekanlar var. Buraya seyahat ettiğimde, eşimle birlikte mutlaka kalıyoruz. Yöresel yemekler yemek ve oraya özgü konaklarda kalmak, hoş oluyor. Üstelik doğal besinler de alabiliyoruz.  Beypazarı’na da eski İstanbul yolu’ndan gidiyorum. Buraya 100 kilometre uzaklıkta yakın bir ilçe olduğundan arada bir burayı ziyaret etmeyi seviyorum. Motorla gittiğinizde Beypazarı’nı gezmek çok daha zevkli oluyor.

Gölbaşı’nda Piknik
Özellikle hafta sonları Ankara’nın ilçelerinden Gölbaşı’na gidiyoruz. Orada bir yerimiz vardı. Orayı restore ettik. Hafta sonları pikniğe gidiyoruz. Burası Konyayolu’nun üzerinde, gölün hemen kıyısında yer alıyor. Motorun üzerinde seyahat etmek bambaşka bir his..Rüzgarı hissediyorsunuz, hava sıcaklığını yaklaşık 10 derece, düşük hissediyorsunuz. Hızınız 50 km’yi aştığında, dışarıda sıcaklık 30 derece ise, motorun üzerinde 20 derece gibi hissediyorsunuz. Bu arada baharda Kapadokya’ya gitmek istiyorum. Motoru hız amaçlı kullanmıyorum, doğayı hissetmek, havayı solumak hoşuma gidiyor. Bu nedenle, 2 saati geçen motor yolculuklarını tercih etmiyorum.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz