Arkadaşından Jobs'ın sırları

Grignon’un anlatımıyla “İyi bir insan değildi ama olağanüstü yetenekliydi”dediği Jobs’ı efsane yapan özellikler…

6.09.2017 14:31:000
Paylaş Tweet Paylaş
Arkadaşından Jobs'ın sırları

  • Şu andaki markalar arasında bir sonraki Apple olabilecek kadar devrimci ve havalı olan var mı?

 Şu anda Apple kadar devrimci ve havalı olabilecek bir marka var mı, emin değilim. Apple kadar küresel benimsenen bir şirket olabilir mi? Silikon Vadisi, Musk’ın arabaları Tesla’larla dolu. İnsanlar bu konuda heyecanlı ama hala küresel bir fenomen değil. Sanırım böyle bir şirket yok, birinin bu şirketi kurması gerek. 

  •  Geleceğin Apple’ları hangi tür şirketler arasından çıkacak? 

 Şu anda kulağa çılgınca geliyor olabilir ama böyle şirketlerin Asya’dan çıkması beni şaşırtmaz. Asya’dan gelen birçok ilginç ürün var, sadece arabalar değil, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik… Bence gelecekte bunlar çok önemli olacak. Sanal ve artırılmış gerçekliğin gelecekte ne kadar önemli olacağını anlatamam. Yeni telefonumuz o olacak. Bundan tamamen eminim. Yaptığımız her şeyi temelden değiştirecekler. Örneğin bu röportajı yaparken bir yandan da benim eski tweet’lerim gözünüzün önünden geçecek. Daha bunların olmasına 5 yıl var ama bu işi gerçekten çözebilen şirket geleceğin Apple’ı olacak. 

  •  Apple’da geçirdiğiniz zamandan çıkardığınız en büyük ders ne? 

 Sadece Steve’den değil, birçok insandan dersler aldım. Tony Fidell, John Rubinstein ve Scott Forest gibi. Nasıl takım ve insan yönetileceğini öğrendim. Bu hem bir bilim hem de bir sanat. İnsan yönetmek, bir takımdan olabilecek en iyi performansı almak, doğru insanları işe alıp onları zorlamak öğrendiğim derslerin en büyüklerinden birkaçı... Kaç kere birisini işe alıp doğru kişi olmaması yüzünden kısa sürede işten çıkardığımızı hatırlamıyorum. Kültürel olarak uygun değillerdi, Apple’ın misyonuna uygun değillerdi. “Bu insanı işe almak için bu kadar para ve zaman harcadık, bu kişiyi uygun hale getiremez miyiz” sorusunun cevabı da “Hayır, bu tip insanlar ortamı zehirleyebiliyor ve onu orada tutamazsınız.” İnsanları motive etmek gerçekten çok zor. Steve bire birde iyi bir motivasyon sağlayıcı değildi ama ilham vermeye çalıştığı bir grup insanı gece gündüz çalıştırmak konusunda bir numaraydı. Öğrendiğim derslerden biri buydu.

  • Bugünün Google, Apple ve Amazon gibi süper yıldızlarının uzun vadede var olacağını düşünüyor musunuz?

 Bu kadar büyük ve başarılı şirketler bir gecede çökmez, genelde uzun vadede kötüleşir. Apple artık yeni iPhone yapmasa bile 15-20 yıl daha piyasada kalabilir. Google’ın hala hızla yayıldığı varsayılıyor ama ben buna emin değilim. 10 yıl sonra Google tepede olmasa buna şaşırmam. 10 yıl önce AOL’un nasıl önemli bir oyuncu olduğunu düşünün, artık yok. Keza Yahoo da… Facebook’un ana ürünü 10 yıl sonra da bu kadar yaygın olacak mı emin değilim ama bir süredir değişik konulara ciddi yatırımlar yapıyorlar, bu nedenle ilerde de anlamlı olacaklar. Apple’ın da ileride var olacağını düşünüyorum. Ama eğer böyle yenilik yapmamaya devam ederlerse bir sonraki Microsoft olma riskleri var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz