Aslanoba'nın yeni dönemi

Hasan Aslanoba’nın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle...

26.05.2017 14:58:480
Paylaş Tweet Paylaş
Aslanoba'nın yeni dönemi
Özlem Aydın Ayvacı
oaydin@capital.com.tr

Eski ekonomiden gelen ve yeni ekonomi şirketlerine Türkiye’nin en büyük yatırımlarını yapan HASAN ASLANOBA, bugünlerde tekrar girişimciliğe odaklandı. 2015’in ikinci yarısında kurduğu Webnak ile milyar dolarlık bir şirket yaratmayı hedefliyor. Karayolu taşımacılığı sektöründen yüzde 10 pay almayı hedeflediklerini söyleyen Aslanoba, bunun 25 milyar dolarlık pazarda 2,5 milyar dolar olduğunu ifade ediyor. Aslanoba, “Sürekli büyüme hedefimiz var. Kârlı bir şekilde büyümeyi hedefliyoruz. Pazarın yüzde 10’unu almak istiyoruz. Gittiği yere kadar gideceğiz” diyor.

Son yıllarda Hasan Aslanoba adını çok daha sık duyar hale geldik. Aslında eski ekonomiden gelen Aslanoba, yurt dışında aldığı eğitimden sonra baba işine dönüp ikinci kuşak temsilci olarak Erikli Su’yun başına geçti. 2000’lere gelindiğinde Erikli artık su pazarının lideriydi. Aslanoba, 2006’da Nestle’ye hisse satarak bir ortaklık gerçekleştirdi, şirketin ortağı ve CEO’su olarak 6,5 yıl da bu şekilde çalıştıktan sonra tüm hisselerini sattı. 2013, 2014 ve 2015 yıllarında Türkiye’de start up’lara yapılan yatırımların yüzde 44’ünü tek başına yaptı. Aslanoba, bugünlerdeyse tekrar girişimciliğe odaklandı. 2015’in ikinci yarısında kurduğu Webnak ile milyar dolarlık bir şirket yaratmayı hedefliyor. Karayolu taşımacılığı sektöründen yüzde 10 pay almayı hedeflediklerini söyleyen Aslanoba, bunun 25 milyar dolarlık pazarda 2,5 milyar dolar olduğunu ifade ediyor. Aslanoba, “Sürekli büyüme hedefimiz var. Kârlı bir şekilde büyümeyi hedefliyoruz. Pazarın yüzde 10’unu almak istiyoruz. Gittiği yere kadar gideceğiz” diyor. Hasan Aslanoba’nın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

* Aile şirketi Erikli’de başladınız. Sonra Erikli’de neyi farklı yaptınız, nasıl başardınız? Neden sattınız?
 İkinci kuşağım. Yurt dışında aldığım eğitimden sonra baba işine dönüp işin başına geçtim. 1990’la 2000’li yıllar arasında hızlı bir büyüme yaşadık. 2000’lere geldiğimizde artık su pazarının lideriydik. Nestle ile flört etmeye başladık. Nestle de bu arada Türkiye’de yatırım yapmış ve Sanko Grubu’yla Türkiye’de bir ortaklık gerçekleştirmişti. Onlardan ortaklık teklifleri geliyordu. Görüşmeler 2005’te başladı. 2006’da ortaklık gerçekleşti. Ben lokal partner, azınlık hisse sahibi ve şirket CEO’su olarak devam ettim. Yüzde 40 azınlık hissem vardı. Toplam 6,5 yıl şirketin CEO’su ve lokal ortağı olarak kaldım. 2011 yılına gelindiği zaman teknoloji dünyasında büyük bir dalga geldiğini hissettim. Hatta o yıl gittigidiyor’un exit’i oldu. Bir şeyler kaynamaya başladı. Dünyada bir dönüşüm başlamıştı. 2011 yılında Nestle’ye ayrılacağımı söyledim. Bir yıl boyunca yerime bir arkadaşı hazırladım. Haziran 2012’de ayrıldım. Yılın ikinci yarısını start up dünyasını öğrenmeyle geçirdim. Erikli’den tamamen çıkmıştım ve yatırım yapmaya başladım.
* Start up’lara ne kadar yatırımla başladınız?
 Önce 20 milyon dolar civarında bir yatırım öngörüyordum. İşi öğrendikçe ve fırsatları gördükçe bütçem büyüdü. 2013, 2014 ve 2015 yıllarında Türkiye’de start up’lara yapılan yatırımların yüzde 44’ünü tek başıma yaptım. Yurt dışındakiler ve 3 fon da dahil 78 ayrı şirkete toplam 75 milyon dolar yatırım yaptım.
* Melek yatırımcılığa başladığınızda Türkiye’de bu anlamda yatırım ortamı nasıldı?
 Çok zayıftı ve bu beni çok şaşırttı. Bu kadar boş bırakılmasına inanamadım. Özellikle eski ekonomide söz sahibi olan isimlerin bu derece risk almak istememesine ve meydanı bu derece boş bırakmalarına çok şaşırdım. Bütün fırsatlar ayağıma geldi. Bir işe yatırım yapabilmek için kimseyle rekabet halinde değildim tam tersine herkes yatırım almak için peşimden koşuyordu. Herkesten daha akıllıyım demek ki dedim ve başladım yatırımlara.
* Portföyünüzün ne kadarı elendi?
 60 tanesi aktif durumda, 18 tanesi ya faaliyetini sonlandırdı veya bir gelecek görmediğim için hisselerimi devredip ayrıldım. Batan işlerden zarar, 16 milyon dolar yani portföyümün yüzde 21’i batmış gibi gözüküyor. Ancak bu aldatıcı çünkü portföyümdeki şirketlerden bazılarının yüksek başarısı sayesinde, portföyümün genel performansı oldukça iyi. Muhafazakar bir değerlemeyle bile portföyümün bugünkü toplam değeri 88 milyon dolar çıkıyor. Yani şimdilik yüzde 17’lik değer artışı söz konusu. Ayrıca girişim sermaye fonlarına özgü hockey-stick (hokey sopası) etkisini unutmamak gerekiyor. Bu fonların performansı, aslında ilk yıllarında çok başarılı gözükmez, çünkü başarısız olanlar erken dökülür, kalan sağlamlar ise gelecek yıllarda büyük çarpanlı getiriler sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz