"Avrupa'da ilk 3'e gireceğiz"

2023’te Avrupa’nın en büyük 3 teknoloji perakendecisinden biri olmayı hedeflediklerini söyleyen Necil Oyman ile Teknosa’yı bu noktaya taşıyacak yeni stratejinin adımlarını konuştuk.

19 EKİM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Avrupa'da ilk 3'e gireceğiz
Türkiye’de 2013’te tüketici elektroniği pazarı yüzde 18 büyürken Teknosa yüzde 27’lik büyüme yakaladı ve 3 milyar TL ciroya ulaştı. Sektörde yüzde 38 pazar payıyla açık ara lider olan Teknosa, 308 mağazaya sahip. Şirketin online satış kanalı teknosa.com ise 2013 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık 2,5 kat büyüdü.

Teknosa Genel Müdürü Necil Oyman, yeni dönemde büyüme stratejilerini çoklu kanal (omni-channel) üzerine kurduklarını söylüyor. Oyman, “Dünyayla beraber, dünyayla aynı hızla rotayı çoklu kanala çevirmek son derece önemli. Geleceğe hazırlanıyoruz. 2023’te Avrupa’nın en büyük 3 teknoloji perakendecisinden biri olmayı hedefliyoruz” diyor.

Teknosa, 2013 yılını 3 milyar TL ciro ve yüzde 38 pazar payıyla açık ara lider kapattı. Tüketici elektroniği pazarı yüzde 18 büyürken şirket yüzde 27’lik büyüme yakaladı. 57 milyon TL net kâr açıklayan Teknosa’nın karşılaştırılabilir net kârlılığı ise yüzde 19 oranında arttı. Şirketin şu anda 308 mağazası var. Online satış kanalı teknosa.com ise 2013 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık 2,5 kat büyüdü.

Teknosa Genel Müdürü Necil Oyman, 2013 son çeyreğinde hayata geçirdikleri mobil uygulamalarıyla da çok kısa sürede önemli bir performans yakaladıklarını söylüyor. Teknosa’nın mobil trafiğinin geçen yıla göre 4,5 kat arttığını belirten Oyman, “Mobil satışlar toplam online ciromuzun yüzde 6’sını oluşturuyor. Toplam ciromuzda online satışların payı yüzde 5-6 seviyesinde. 2014’te bunu yüzde 10’a taşımayı hedefliyoruz” diyor.

2013 yılım başarılı sonuçlarla kapatan Teknosa, yeni dönemde büyüme stratejisini çoklu kanal (omni-channel) üzerine kurdu. Oyman, “Dünyayla aynı hızla rotayı çoklu kanala çevirmek son derece önemli. Bu şirketin geleceğinin en önemli projelerinden biri. Çünkü müşteri artık tek kanaldan alışveriş yapmak istemiyor. Evinden, işe giderken yolda telefondan sipariş vermek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz