""Başarı sadece büyümekle olmaz""

Sani Şener, pazar dinamiklerine göre bazen büyüyerek bazen küçülerek başarılı olmayı hedefliyoruz diye konuşuyor.

23 EKİM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Başarı sadece büyümekle olmaz"
TAV Grubu 2 yıl önce 3'üncü havalimanı ihalesini kaybettikten sonra strateji değişikliğine gitti. Şirket, dünyada da havalimanı özelleştirmelerinin azalmasıyla servis işine kaydı. BT’den duty free’ye, yiyecek içecekten güvenliğe kadar havalimanı sektöründe faaliyet gösteren servis şirketlerini serbest bırakıp sayısını artırdı. Bu sayede faaliyet gösterdiği 14 havalimanı sayısını 69’a çıkarmayı başardı. Atatürk Havalimanı’nın 2020’de kapatılacağı öngörüsüyle başlattıkları strateji değişikliği sayesinde servis işinde ve BT sektöründe büyüdüklerini söyleyen TAV Grubu CEO’su Sani Şener, “Bu sayede 2020 hedefimize 5 yıl önce ulaştık. Bu yıl, 100 milyon yolcuyu geçiyoruz” diyor. Şener, TAV’ın başarısını ise sosyal sermayelerine ve güçlü göçmen şirketlerine bağlıyor. “Göçmen şirketlerimiz anında dünyanın farklı yerlerinde iş alıp çalışmaya başlıyor” diyen Şener, servis şirketlerini
çok büyüteceklerini söylüyor. Büyüme döneminde olduklarına dikkat çeken Şener, 2020’de Atatürk Havalimanı’nın kapanmasıyla küçülme dönemine girebileceklerini belirtiyor. Ancak Şener, bunun sağlıklı bir küçülme olacağını ifade ediyor: “Atatürk Havalimanı’nın kaybından doğabilecek eksikliği yeni alacağımız işlerle mutlaka kapatacağız. Fakat bu küçülme de olabilir. Ancak bu küçülme sağlıklı bir küçülme olur.” TAV Grubu CEO’su Dr. Sani Şener’le yakın dönemde yaptıkları strateji değişikliğini, bunun etkilerini, sonuçlarını ve 5 yıl sonrası için planlarını konuştuk:
* Tunus’taki terör saldırısı oradaki işlerinizi nasıl etkiledi?
Tunus’ta turistlere karşı yapılan terör saldırısı ciddi oranda turizmi etkiledi. Bizde de Tunus’taki iki havalimanımızın yolcu sayısında yüzde 50’lere varan düşüşler oldu. Ancak şu anda Tunus hariç diğer havalimanlarımızda işlerimiz gayet iyi gidiyor.
* Tunus’la ilgili planınız nedir?
Dünyanın her yerinde dış şoklar olabiliyor. Biz de bunları yaşıyoruz. Ancak portföy yönettiğimiz için hepsi birbirini dengeliyor. Bu nedenle bu yıl pek bir sorun görünmüyor. Yolcu sayımız da yüzde 8 civarında artış devam ediyor.
* 3’üncü havalimanı ihalesinden sonra strateji değişikliğine gitmiştiniz. Sonuç ne oldu?
Geçen yıl toplamda 96 milyon yolcuya ulaştık. Bu yıl da 100 milyon yolcuyu geçiyoruz. 2010’da koyduğumuz, 2020’de 100 milyon yolcu hedefimize 5 yıl önce ulaşmış bulunuyoruz. Hedeflerimizi daha yüksek tutmalıymışız. Arkadaşlarımız gayet iyi çalışıp hızlı büyümeyi becermişler. Hedeflerimize 5 yıl önce ulaştık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz