Başkan'ın Avrupa planı

Aziz Yıldırım ile Fenerbahçe'nin yakın ve geleceğe yönelik hedeflerini altyapı konusundaki planlarını konuştuk...

6 KASIM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Başkan'ın Avrupa planı
Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanlığı'na 1998 yılında seçildi. 17 yıldır bu görevi yürütüyor. Ancak, spor yöneticiliği geçmişi 1990 yılına kadar gidiyor. Önce Fenerbahçe’nin yönetimine giren Yıldırım, ardından 1991-1992 sezonunda yönetim kurulu üyesi olarak futbol şube sorumluluğunu üstlendi. 15 Şubat 1998’de ise rakibi Vefa Küçük’le yarışarak kulübün başkanlığına seçildi. Yıldırım’ın görev süresine damgasını vuran ise 3 Temmuz 2011’deki “şike  davası” oldu. Dava kapsamında uzun süre cezaevinde kaldı, Fenerbahçe ise Avrupa kupalarından men edildi. Bu dönemde kulübün gelirlerinde azalma oldu. Gelir artırıcı önlemler için taraftarları kapsayan kampanyalar yapıldı. Ancak, “şike davasının” yeniden görülmeye başlanması, dava sürecine yönelik tartışmalar Fenerbahçe’de yeni bir dönemi başlattı. Geçen yılı sadece bir transferle kapatan Fenerbahçe, bu yıl içinde belki de tarihindeki en büyük transfer atağını başlattı. Türkiye’den ve yurtdışından sürpriz, büyük bütçeli transferler gerçekleştirdi. Spor sayfalarında görmeye alıştığımız Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, ilk defa bir iş ve ekonomi dergisine konuşurken, bu yeni stratejilerini de anlattı… Geçen yıl 1 transfer yapan takımın 2015’te atağa kalkmasının nedenini anlatırken, Fenerbahçe’nin yakın ve geleceğe yönelik hedeflerini, altyapı konusundaki planlarını da paylaştı:
*Siz spor yöneticiliğine başladığınızda Türkiye’de futbol ekonomisi ne düzeyde idi, Fenerbahçe’nin bütçesi neydi?
1990’ların sonundan söz ediyoruz. 1998 yılında futbol ekonomisi açısından sadece canlı yayın gelirleri, sınırlı sayıda forma reklam geliri ve çok düşük bilet satış geliri vardı. Örneğin, Fenerbahçe’nin o tarihte bütçesi 16 milyon dolardı. Bütçesinin yüzde 80’i canlı yayın gelirlerinden kaynaklanıyordu. Yüzde 20’si forma reklamı, bilet satışlarıydı. Forma gelirimiz 100 bin dolardı. Bünyemizde 80 kişi çalışıyordu, şimdi 1.300 çalışana ulaştık.
* Peki ne oldu da futbol ekonomisi bu rakamları aştı? Dönüm noktası ne oldu?
 Birincisi, Türk ekonomisi hızlı büyümeye başladı. Ekonomi, 1998’deki ekonomi değil. Ekonominin büyüklüğü, diğer kurumların da büyüklüğünü etkiliyor. Daha büyük ekonomi ve daha büyük şirketler, bütçeler var. İkincisi, spor kulüplerinde yeni bir kuşak yönetime geldi. Eski tip yöneticilerin yerini, zamanlarını daha çok kulüpte geçiren, dünyayı tanıyan, teknolojiyi izleyen, ekip çalışmasına inanmış yöneticiler aldı. Eskiden başkanlar başta olmak üzere yöneticilerin önemli bölümü kulübe sınırlı zamanda gelir, biraz vakit geçirir, giderlerdi. Burayı yönetmek için değil, bulunmak için gelirlerdi. Şimdi biz bütün vaktimizi burada geçiriyor, kulübü yönetmek için çaba sarf ediyoruz. Bütün yönetim kurulunu burada görmeniz mümkün. Hepimizin odası var, her zaman buralardayız, zamanımızı kulübe adıyoruz.
* Fenerbahçe’yi görevde olduğunuz sürece nereden nereye getirdiniz? Rakamları paylaşır mısınız?
 Fenerbahçe’nin bütçesi sadece 16 milyon dolar düzeyindeydi. Bütçesinin önemli bölümünü dışa ve ekonomik gelişmelere bağlı canlı yayın gelirleri oluştururdu. Şimdi 250 milyon dolar bütçeye ulaştık. Fenerbahçe’nin sponsor olmayan yeri kalmadı. Her tarafta sponsorumuz var. Olabilecek bütün olanakları değerlendirdik ve sponsorluk gelirini belli bir yere kadar getirdik. Bundan sonrası da bu yıl için mümkün değil. Bundan sonrası için ekonominin gelişmesi lazım. Türkiye’nin bugünkü koşullarında ancak bu kadar büyüklükte sponsorluk gelirine ulaşabiliyoruz. 2015 bütçemiz 250 milyon dolar. Türkiye daha hızlı büyüyor, şirket bütçeleri ve canlı yayın gelirleri artarsa, biz de o ölçüde büyürüz. Şu anda Fenerbahçe’nin çok sağlıklı bir gelir yapısı var. Batı Avrupa’da olduğu gibi biz de gelirleri yüzde 20’lik dilimler halinde oluşturuyoruz. Şu anda tablo şöyle: Yüzde 20 canlı yayın, yüzde 20 forma gelirleri, yüzde 20 stat hasılatı, yüzde 20 perakende satışları ve yüzde 20 diğer gelirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.