Bireysel ve kurumsal yatırımcı tarafında atakta

Ashmore Portföy Genel Müdürü Didem Gordon, sorularımızı yanıtladı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bireysel ve kurumsal yatırımcı tarafında atakta


Son üç yılda portföy yönetimi şirketi sayısı 23'ten 35'e yükseldi fakat bağımsız şirketlerin yönettiği aktiflerde, maalesef ki sürdürebilir bir büyümeyi destekleyecek gelişim sınırlı kaldı. Sektörün sağlıklı bir şekilde büyümesini destekleyecek, rekabetçi bir piyasa ortamının son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Portföy yönetimi şirketlerinin kurduğu yatırım fonlarının emeklilik planlarına konulabilmesi, TEFASP projesinin önümüzdeki yıl gelişerek hayata geçmesi son derece olumlu gelişmeler.

Yatırımcı 2013’te getiriyi nerede arayacak?
Bu arayış yatırımcıya göre değişir mutlaka. 2013 yılı, faizlerin dünya genelinde düşük seyretmeye devam edeceği, yüksek borçlu gelişmiş ülkelerdeki mali sorunların devam ettiği büyümenin ise sınırlı olacağı bir yıl olarak gözüküyor. Gelişmekte olan piyasalara yatırımcı ilgisinin devam etmesini bekliyorum. Türk yatırımcıları için yatırım vadesi uzamaya devam edecek. Getiriyi artırma hedefiyle, mevduat haricinde emtia, tahvil, hisse senedi gibi ürünlere ilgi devam edebilir.

Hangi ürünler Türkiye’de yok ve gelmesi gerekiyor? Bu ürünlerle ilgili ne gibi çalışmalar yapılıyor?
Yeni ürünler, yatırımcıların hedeflerine ulaşmasını sağlayan ve ihtiyaçlarına cevap veren ürünler olduğunda bir gelişimden söz edebiliyoruz. Örneğin, 2007 yılından beri anapara korumalı veya garantili fonlarda bir büyüme oldu. Bu ürünler, ağırlıklı olarak, yatırım vadesini anaparayı kaybetme riski almadan, 1 aydan 6 ay ve üstüne uzatmayı göze alan ve mevduat üzerinde bir getiri hedefleyen müşteri ihtiyaçlarına yönelik çıktı. Bu ürünler, vadenin uzamasına rağmen riski çok yüksek olmayan bir taraftan da getirisi de sınırlı olabilen ürünler

Benzer şekilde, muhafazakar ve mevduat ağırlıklı tasarruf eden yatırımcılara alternatif olabilecek mutlak getiri hedefi olan fonlar büyüdü; ayrıca hisse senedi yatırımcısına yönelik tasarlanmış farklı hisse stratejileri de ortaya çıkıyor. Sermaye piyasaları geliştikçe ve derinleştikçe farklı ürünlere yatırım yapam fonlar da gelişecek. Son dönemde özel sektör tahvillerinin gelişimi, uzun vadeli yatırım yapan fonlar için bir alternatif yatırım aracı yarattı. İkincil piyasanın da gelişmesi, sabit getirili ürün stratejisi olan fonlar için faydalı olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz