Bizimle iş yapan hep para kazandı

Akfen Holding CEO'su Süha Güçsav, patronu Hamdi Akın'ı, ekibini ve grubunu Capital'e anlattı...

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bizimle iş yapan hep para kazandı


SIRADA YENİ BİR SEKTÖR VAR MI?
2012 içinde yeni işlere girebiliriz, bazı işlerden de çıkabiliriz. Enerji santrallerimiz bir süreç içinde. Bu yıl çalışan santralleri satabiliriz. TAV Havalimanları Holding'de stratejik alternatiflerin bakılması açısından bir çalışma yapılıyor, onunla ilgili bir sonuç olabilir. Önümüzdeki en önemli hedef, otoyol özelleştirmeleri. Otoyol özelleştirmeleri Akfen Holding'in genel yatırım felsefesine çok uyan bir iş. Başkent Gaz işinin özelleştirilmesi var. O iş için otoyollar kadar agresif konuşamıyorum, çünkü kendi içinde riskleri olan bir iş. EPDK şirketlerin birleştirilmesine izin vermiyor. Bu da finansmanı zorlaştırıyor. Ona da bakıyoruz.

MUTLAKA KAPIMIZI ÇALAN OLUYOR

Türkiye'de altyapı konusunda yeni bir iş geliştirilecekse ve dünyada bu işle ilgilenen stratejik bir oyuncu varsa, o mutlaka bizim kapımızı çalıyor, biz içlerinden seçiyoruz. Bu bizim için önemli bir itibar kaynağı. Bunun temel nedeni tecrübe. Bugüne kadar Akfen Holding'le kim iş yaptıysa, para kazandı ve mutlu ayrıldı. Daha çok yerli ortakları geri çevirdiğimiz için üzülüyoruz. Çünkü çoğu işte, yerli ortaktan ziyade uluslararası stratejik bir ortağa ihtiyaç oluyor. Yerli ortağın yapacağı bütün işleri zaten Akfen kendisi halledebiliyor. Enerjide ortağımız yok çünkü onu satacağız. Bugün içinde ben nereye gidip de iş yapayım? Türkiye'den daha cazip neresi var? Bölgede de çok iyi iş yapıyoruz ama şu anda Türkiye'nin büyüme rakamları çok cazip. Şu anda Türkiye'deki fırsatları değerlendirmeye çalışıyoruz.


Capital: Girdiğiniz işlerden çıkış stratejinizin ilk günden belli olduğunu söylediniz. Hangi durumda bir işten çıkıyorsunuz?
- Bir kere bir iş geliştirilip bir getiriyi standart olarak getiriyorsa o işten çıkılabilir. Araç muayene bunun güzel bir örneği. Türkiye'de 18 ayrı yerde 189 tane istasyon yapacak, bunları işletmeye açacaksın. Açılınca Türkiye'nin araç sayısı belli, kanun belli, bu araçların rakamları belli bunlar geliyor, standart bir tarife var o parayı ödüyor. Benim o varlıktan ne kazanacağım belli. Artık bu bana göre bir varlık değil ben bunu geliştirdim. Bu mesela Kanadalı emeklilik fonlarına göre güzel bir varlık. O zaman benim için artık onu satmavaktim geldi demektir.

Capital: Peki 2012 ajandanızın en önemli başlıklarını neler oluşturuyor?
- 2012'de en önemli önceliğimiz, zorlaşan finansal koşullara şirketlerimizi adapte edebilmek. İkinci gündem maddemiz, otoyol özelleştirmeleri. Üçüncü gündem maddemiz, devam eden enerji yatırımlarımızı tamamlamak. İDO'nun yeni uygulamaları bir başka gündem maddemiz. GYO'nun Esenboğa ve Karaköy otellerinin çalışmalarını yürüteceğiz. Su imtiyazı işletmesi şirketimizi biraz da çevresel işlere de kayarak geliştirmeye çalışacağız.

FİNANSMANDA MAKAS ÇOK AÇILDI
2012 NASIL GEÇECEK?

2012, heyecanlı olacak gibi görünüyor. Şahsi beklentim, ekonomik olarak 2012'nin, 2011 'den daha zor bir yıl olacağı yönünde. Özellikle ikinci çeyreğinde önemli şoklar bekliyorum. Ama biz holding olarak şoklara hazırlıklıyız. 2012'nin son çeyreğinden itibaren tünelin ucunda ışık gözükeceğini düşünüyorum. Zaten o zamanda gözükmezse hep birlikte başka bir noktaya doğru hareket ederiz. Bizler açısından 2012'nin en önemli sıkıntısı kredi, sıkışan likidite ve artan maliyetler olacak. Bugüne kadar yaptığımız finansmanlar yerinde, ancak yeni işlerdeki finansman maliyetlerini kestiremiyorum. Çünkü makas çok açıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz