Borsa yükselir, 93 bin zirvesi zor

HSBC Yatırım Genel Müdürü Tolga Koyuncu piyasa beklentileri ve yatırım stratejileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Borsa yükselir, 93 bin zirvesi zor


Capital: Müşteri portföyünün yüzde 90’ı yabancı yatırımcılar olan bir kurumun yönetici olarak, yabancıların Türkiye piyasasındaki beklentilerini değerlendirir misiniz?
- Yabancı yatırımcı, Türk hisse senetlerine hala çok ilgili. Çünkü yurtiçi dinamizm var. Şirketler, yatırım yaparak daha fazla büyüme çabası içinde. Hala büyümek için gerekli finansmanı Türk şirketleri, yurtiçinden ve dışından sağlayabiliyor. Genç nüfus, yatırım yapılabilir notumuz gibi daha birçok faktör söz konusu. Sonuçta yabancıların ilgisi de sürüyor. Tabii son 1-2 yılda not artışı beklentisiyle Türkiye, bol likiditeden en çok faydalanan ülkelerden biri oldu. Bu nedenle 22 Mayıs’tan sonra yaşanan satışlardan, en fazla yine Türkiye etkilendi. Yabancı satışları geldi. Ama bunu negatif olarak düşünmemek lazım.

Capital: Halka arzlar ne ölçüde başarılı olur?
- 2013’ te halka arzlar, ikincil halka arzlar ve blok satışlar başarılı oldu. Pegasus’ta, Ülker’de ve yine Mittal’ın Erdemir hissesi satışında bunu gördük. İyi reel sektör şirketlerine yabancıların ilgisi var. Bu dönemlerde gelebilecek iyi büyük halka arzlar başarılı olabilir.

Capital: Kurda MB’nin işaret ettiği 1,92 TL seviyeleri ne derece gerçekçi? Sizin kurda beklentileriniz nelerdir?
- 1,92 hedefini çok fazla gerçekleştirilebilir bulmuyorum. Çünkü reel sektörün döviz cinsi borcu 165 milyar dolar. Kur her aşağı yönlü hareket ettiğinde, reel sektörün borcunu kapatma veya ihtiyacını giderme anlamında döviz alması sonucunu beraberinde getiriyor. Dolayısıyla HSBC Yatırım'ın  2013 yıl sonu beklentileri   Her aşağı gelişte, reel sektörün alımıyla yukarı yönlü hareket yaşarız. Bizim yıl sonu dolar kuru beklentimiz de 2,00 TL seviyesinde. Yine de kurun 2,00 TL’nin altında olması, reel sektörü rahatlattı. Çünkü 2,05’lerin üzeri vardı.

Capital: Faizde beklentiniz nedir? MB’nin olası faiz politikaları yıl sonuna kadar nasıl olabilir?
- Faiz tarafında daha pozitifim. ABD’de 10 yıllık gösterge tahvilin faizi, yüzde 3’lü seviyelerden aşağı gevşedi. Yüzde 2,5-2,7 aralığında seyrediyor. Bu nedenle gösterge bonoda yüzde 8’ler civarında rahat bir süreç geçirmesini bekliyoruz. Enflasyonda yüzde 8 beklentimiz nedeniyle gösterge tahvil faizinde daha aşağı seviyeleri çok fazla mümkün görmüyoruz. ABD faizleri yukarı yönlü gitmediği sürece, Türkiye’de yüzde 9-10’lu bono faizi görmeyiz. Ancak 8,8’li seviyelere, enflasyon rakamları beklenenden kötü gelirse çıkabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz