BT'nin rotası değişti

Michael Rake, grubun son dönemde yaşadığı kritik değişimi, dünyadaki ve Türkiye’deki büyüme rotalarını Capital’e anlattı...

1.07.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
BT'nin rotası değişti


Capital: Birkaç yıl önce BT yeniden yapılanma geçirdi. Bu yeniden yapılanmaya neden ihtiyaç duyuldu?
- Çünkü, sadece bir çeyrekte 2 milyar sterlin kaybettik. BT 4 yıl önce gerçek bir krizle karşı karşıya kaldı. Bu nedenle büyük bir değişime ihtiyaç duyuldu. O dönem birçok önemli sorunla yüzleşmek durumundaydık. Sorunların çözümü için ilk etapta yönetimi değiştirdik. Hisse almak yerine gerçek varlıklara yatırım yapmaya karar verdik. Müşteri, sermaye ve maliyet yapımızı yeniden gözden geçirdik. Önemli düzenlemeleri devreye aldık. Tüm bu süreçte yönetim çok iyi bir iş ortaya koydu. Rakamlarla konuşmak gerekirse yapılan bu düzenlemeler, 3 yıl içinde kârlılığımızı 2 katına çıkarmamızı sağladı. Sağlıklı bir nakit akışına kavuştuk. Türkiye’nin de bir parçası olduğu global hizmetler bölümü her zaman müşteriler için çok iyi işler ortaya çıkardı. Ancak yapılan en önemli iş, maliyetleri iyileştirmek oldu. Hissedarlarımız için olduğu kadar müşterilerimiz için de önemli bir değer yarattık. Son 3 yıldır başarmaya çalıştığımız da buydu.

10  başlıkta dönüşümün özeti

1- Global krizin yarattığı zorlukların dışında şirketimiz kârlılık sorunu yaşıyordu, hisse değeri yüzde 75’lere varan oranda düştü.
2- Bu süreçte 30 bin kişiyi işten çıkarmak ve grubun maliyet yapısını değiştirmek hiç kolay olmadı.
3- Sorunların çözümü için ilk etapta yönetimi değiştirdik. Hisse almak yerine gerçek varlıklara yatırım yapmaya karar verdik.
4- Müşteri, sermaye ve maliyet yapımızı yeniden gözden geçirdik. Önemli düzenlemeleri devreye aldık.
5- Rakamlarla konuşmak gerekirse yapılan bu düzenlemeler 3 yıl içinde kârlılığımızı 2 katına çıkarmamızı sağladı. Sağlıklı bir nakit akışına kavuştuk.
6- Türkiye’nin de parçası olduğu global hizmetler bölümü her zaman müşteriler için çok iyi işler ortaya çıkardı.
7- Yapılan en önemli şey, maliyetleri iyileştirmek oldu. Hissedarlarımız için olduğu kadar müşterilerimiz için de önemli bir değer yarattık.
8- Artık stratejiyi daha az tartışırken daha çok icraya odaklanıyoruz. Yatırımlarda ana işimizi göz önünde bulunduruyoruz.
9- Her adımda kendimizi daha fazla iyileştirerek rekabet etmeye özen gösteriyoruz. Şimdi yapmaya çalıştığımız ise oluşturduklarımızı sürdürmek.
10- Sonuçta güçlü bir bilanço yarattık, güven duyulan bir yönetim oluşturduk, sağlam bir nakit akışımız var, emeklilik planına önemli miktarda para koyduk.

Capital:
Bu süreç sonrasında şirkette nelerdeğişti? Bugün işe, kârlılığa ve rekabete bakış açınız nasıl?
- Maliyet kontrolünde güçlendik, sermaye harcamalarına daha çok dikkat eder hale geldik. Bugün geldiğimiz noktada daha fazla hesap verme sorumluluğu hissediyoruz. Artık stratejiyi daha az tartışırken daha çok icraya odaklanıyoruz. Yatırımlarda ana işimizi göz önünde bulunduruyoruz. Her adımda kendimizi daha fazla iyileştirerek rekabet etmeye özen gösteriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz