BT'nin rotası değişti

Michael Rake, grubun son dönemde yaşadığı kritik değişimi, dünyadaki ve Türkiye’deki büyüme rotalarını Capital’e anlattı...

1.07.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
BT'nin rotası değişti


Capital: Yeniden yapılanmanız global krizin en şiddetli yaşandığı döneme denk geldi. Bunu nasıl başardınız? Ne tür zorluklarla karşılaştınız?
- Global kriz döneminde yeniden yapılandık, çünkü başka şansımız yoktu. Büyük bir krizle karşılaştığınızda tek yapmaya çalıştığınız onunla başa çıkma mücadelesi vermek oluyor. Bizim yaptıklarımız da BT’nin hayatta kalma savaşıydı. Global krizin yarattığı zorluklar bir yana şirket kârlılık sorunu yaşıyordu, hisse değeri yüzde 75’lere varan oranda düştü. Tüm bunlar olurken bir aksiyon almamız gerekiyordu. Tabii tüm bunlar çalışanlar açısından şoktu. Bu süreçte 30 bin kişiyi işten çıkarmak ve grubun maliyet yapısını değiştirmek hiç kolay olmadı. Ancak bir dönem sonra insanlar bunun gerekliliğini anlayabilecek; çünkü bu, bir ölüm kalım mücadelesi. Şimdi yapmaya çalıştığımız oluşturduklarımızı sürdürmek. Güçlü bir bilanço yarattık, güven duyulan bir yönetim oluşturduk, sağlam bir nakit akışımız var, emeklilik planına önemli miktarda para koyduk.

"TÜRKİYE OPERASYONU HIZLI BÜYÜYECEK"
HEDEFLER TUTMADI

2008, kriz yılıydı. O zamandan bu yana çok şey değişti. Belki dünyanın diğer ülkelerindeki diğer şirketlere baktığınızda da hedefler tutmadı. Türkiye her ne kadar çok iyi bir büyüme performansı gösterse de global ekonomi şimdi gerçekten global. Dünyanın diğer bölgelerinde bir şey olunca bu, her yerde hissediliyor.
GÜÇLÜ KONUM
Şu anda burada takım olarak güçlü bir tabana sahibiz. Sahip olduğumuz odaklanma, ürün ve hizmetlerle de güçlü bir konumdayız. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda Türkiye operasyonu olarak çok daha hızlı büyüyeceğiz. Bugün Türk şirketlerinin her zamankinden daha fazla globalleştiğini görüyoruz.
FIRSAT SAYISI FAZLA
Türk şirketleri için Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da çok fazla fırsat var. Türk holdinglerin orada şirketler satın aldığını, operasyonlarını yurtdışına taşıdığını görüyoruz. Bu, her zamankinden daha hızlı bir şekilde gelişiyor. Bu da Türkiye için çok önemli. BT’nin burada olma nedeni de bu. BT olarak biz de destek olacağız.
BİZE İHTİYAÇ VAR
Türk şirketleri büyüdükçe biz de büyüyeceğiz. Türkiye operasyonu Türk iş dünyasını desteklerken Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen global şirketlere de destek verecek. Bize ihtiyaçları var. Çünkü altyapı konusunda, bağlantının güvenliği konusunda endişelenmek istemezler. Bu şekilde bu şirketler ana işlerine odaklanarak bütün enerjilerini işlerine verecek. Bu durum da BT’nin Türkiye operasyonu için fırsat olacak.

Capital: Kârlılık geride bıraktığımız dönemde BT’yi en çok zorlayan konuların başında geliyor. Bugün kârlılık stratejiniz nedir?
- Kârlılık stratejimiz çok basit: Geleceğe yatırım yapıyoruz. Nakit akışına önem veriyoruz. Yeteneklerimizi, özellikle global hizmetler alanında büyüme sağlayacak şekilde destekliyoruz. Kârlılık beklentimizde global hizmetler önemli bir rol oynuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz