Bu dönemde hızlı büyüme çok zor

MEHMET ALİ BERKMAN, global dalgalanmanın her geçen gün işleri daha da daralttığını söylüyor.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bu dönemde hızlı büyüme çok zor


Capital: Avrupa'daki durgunluk ihracatınızı nasıl etkiledi? 2011 sonunda ihracatınız ne olur?
- Yurtdışı satışlarımız kimya sektörü ağırlıklı. 2011 yılında satışlarımızda tonaj olarak yüzde 9 civarında gerileme oldu ama sattığımız ürünlerin fiyatının ortalamada yüzde 20'nin üzerinde yükselmesi ihracatımızı değer olarak artırıyor. 2010'da 417 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiştik. 2011'de bu rakamın da yüzde 10 artacağını düşünüyorum.

Capital: Global dalgalanma 2011 ve 2012 hedeflerinizi nasıl etkiledi?
- Global dalgalanmaya ithalat ve ihracat açısından baktığımız zaman kur artışları, hükümetin aldığı soğutma tedbirleri nedeniyle iç piyasa bir miktar frenlendi. Ama dış piyasada ihracatta sağladığımız artış son 8 aya ait. O yüzden 2011'de global dalgalanmadan çok etkilenmedik. 2012 ise 2011'den daha dar olacak. Bunu görüyorum. Kriz dünyada devam ediyor ve kolay kolay geçeceğini de zannetmiyorum.

Capital: Sizce 2'nci dip olacak mı?
- "2'nci dip olur olmaz" tartışmasını ekonomistlere bırakıyorum ama biz piyasadaki oyuncular olarak bakınca şunları görüyoruz: Türkiye Avrupa'ya göre çok iyi. Bunun birkaç nedeni var. Öncelikle geriden geliyor. Türkiye büyüyor. Her yıl 500 bin kişi iş hayatına katılıyor. Nüfusu artıyor, genç nüfusun ihtiyaçları artıyor. Türkiye büyümek zorunda ve bunu da gerçekleştiriyor. Bu açıdan Türkiye'nin Avrupa'ya göre daha iyi olacağını görüyoruz ama küresel dünya o kadar küçüldü ki etkilenmemek mümkün değil. Biz de 2012'de krizden etkileneceğiz.

Capital: Krizin size ve tüm iş dünyasına yansıyacak en önemli etkileri neler olacak?
- Bir kere kredi bulmak zorlaştı. İkincisi, kredi artık daha pahalı. Üçüncüsü yeni yatırımlarda özsermaye/kredi oranı yüzde 30'a yüzde 70 iken, bu oranlar şimdilerde yüzde 50 yüzde 50 olmaya başladı. Döviz kuru arttı, ithalat pahalandı. Tüm bunları göz önüne alınca 2012'de hızlı bir büyüme öngöremiyoruz.

Capital: Peki bu etkiler ne kadar sürer?
- Böyle bir krizi herkes 1930'lardaki büyük bunalımla mukayese ediyor. O zaman normale dönüş 10 yıl sürmüş. Şimdi internet ve telekom nedeniyle dünya çok küçüldü. Lojistik çok rahatladı. Dolayısıyla böyle bir dünyada iyileşme 10 yılda değil ama 5 yılda gerçekleşir.

Capital: Bütçe hazırlıklarına başladınız mı? 2012'de Akkök Grubu'nun büyüme öngörüsü nedir?
- Başladık. 2012'de ülke ekonomisinin yüzde 4-4,5 büyüyeceğini öngörüyorum. Akkök 2012'de yine yüzde 10 büyür.

Capital: Bütçede 2012 yatırım planlarınızı güncellediniz mi?
- Biz yatırım planlarımıza en az 5 yıllık perspektifte bakıyoruz. Bu açıdan önemli yatırımlar karbon elyaf tarafında olacak. Karbon elyaf tarafında Dow Chemical ile bir ön anlaşmamız oldu. Dow Chemical'la bir ortaklık anlaşması imzalayacağımızı tahmin ediyorum. Bu çok önemli bir anlaşma olacak. Çünkü kompozit geleceğin malzemesi. Karbon elyaf sektörünün temel hammaddesi. Uçak, uzay, otomotiv sanayinde kullanılıyor. Bina güçlendirmede, spor aletlerinde, basınçlı kaplarda da kullanılıyor. Çok geniş bir kullanım alanı var ve çok önemli bir teknoloji. Dow Chemical bu alanda dünyanın en önemli 2 şirketinden biri. Dolayısıyla onlarla böyle bir işbirliği hem ülke ekonomisine hem bize çok yararlı sonuçlar getirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz