Bu dönemde hızlı büyüme çok zor

MEHMET ALİ BERKMAN, global dalgalanmanın her geçen gün işleri daha da daralttığını söylüyor.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bu dönemde hızlı büyüme çok zor


Capital: Gayrimenkul sektöründe AVM, rezidans ve konut projeleriniz devam ediyor. Bu alanda grubun hedefleri neler?
- Akiş Gayrimenkul ile yatırımlara devam ediyoruz. Acıbadem'de, 182 bin metrekarelik bir arazi üzerinde gerçekleştirilen Akasya Projesi'nde yüzde 35'lik hissemiz var. Proje oraya bambaşka bir boyut getirecek. Bahçeşehir'de Akbatı AVM'nin ön açılışını geçenlerde yaptık. Şimdiden günlük 20 bin ziyaretçi sayısına ulaştı. 63 bin 500 metrekare net kiralanabilir alanı var. Akiş'in yüzde 100 hisseye sahip olduğu projede, 4 katlı AVM üzerinde bulunan 21 katlı Mavi Kule ve 11 katlı Yeşil Kule'de rezidans daireleri var. Bu projeye 220 milyon dolar yatırım yapıldı. Akbatı Beyaz Kule, Esenyurt-Bahçeşehir Bölgesinde Akbatı AVM'ye çok yakın bir noktada, yaklaşık 3 dönüm arazi üzerinde gerçekleştirilecek. 120 rezidanstan oluşuyor. Gayrimenkulde yatırımlara devam ediyoruz.

Capital: Akenerji'de yatırımlar devam ediyor ancak enerjiden çıkma kararı da aldınız. Kurulu gücünüz ve şirket değeri nereye ulaşacak?
- Akenerji'nin kurulu gücü 658 megavata ulaştı. Üretim portföyümüzün yüzde 46'sı yenilenebilir kaynaklardan oluşuyor. Şirketin İMKB'deki piyasa değeri şu anda 720 milyon dolar civarında. Ancak piyasa değeri şirketin gelecekte devreye sokacağı projelerinin değerini yansıtmıyor. Elimizdeki önemli projelerin devreye alınmasıyla Akenerji'nin kurulu gücü yaklaşık bin 800 megavata çıkacak. Dolayısıyla mevcut değerin içinde bu projeler bulunmuyor. Bu sektör konsolide olduğu zaman piyasada 10'dan fazla oyuncu kalmaz. Akenerji her zaman bu 10 şirketten biri olur.

Capital: Herkes enerjide olmak isterken siz neden çıkmak istiyorsunuz?
- Kim var girmek isteyen? Ben göremiyorum

Capital: Pek çok şirket girmek istediğini söylüyor. En son Yıldız Entegre yine enerjiyle ilgilendiğini açıkladı.
- Söylemek başka, uygulama başka. Bir çok büyük enerji şirketi son dağıtım ihalesinde teminatını yaktı. Bu tip kararlar iç ve dış ekonomik gelişmelere göre alınıyor. Sonrasında revize edilebilir tabii. Portföyünde çok sektörlü yatırım olması Türk holdinglerinin tipik yapısı. Gelişmiş ülkelerde şirketlerin ana iş alanlarına odaklandıklarını görmekteyiz. Bu şirketler odaklanmış yapılarından dolayı uluslararası rekabette ön plana çıkıyor. Yerel şirketler de bu global oyuncuların lokal uydusu olarak ya iştirak ya tedarikçi konumuna geliyor. Enerji sektörü yüksek yatırım gerektiren bir sektör. Finansman kaynaklarının oldukça sınırlı olduğu bu krizli dönemde dış finansman gereksinimi var. Akkök olarak kaynaklarımızı daha dikkatli kullanmamız gerekiyor. Bizi bugünlere getiren ana iş alanlarımız ile yola devam etmek istiyoruz.

Capital: Akenerji satışından gelecek nakdi nerede kullanacaksınız?
- Kimya büyük yatırımlara ihtiyacı olan bir sektör. Yatıracak yer çok.

Capital: Yurtdışında büyüme planlarınız var mı?
- Yurtdışında büyüme yine karbon elyaf tarafında olur. Özellikle son tüketicinin yanında tesis kurup, böyle hareket ediyorsunuz. Tam entegre bir yapı gerektiriyor. O zaman dışarıdaki müşterinizle onun bulunduğu yerde yatırım yapılabilir. Tabii bunlar uzun vadeli yatırım planları. Anlaşacağımız herhangi bir müşteriyle yurtdışına yapma mecburiyetimiz doğacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz