Büyük keşif

İş dünyasının geçmişte önemsenmeyen bugünün yükselen değerleri...

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük keşif

Gelecek 5 yıl içinde Dominos Anadolu’da 300, Damat 80, Migros ise 115 mağaza açmayı planlıyor. Turizmcilerin hedefinde de önümüzdeki dönemde Anadolu’ya 3,5 milyar dolarlık yatırım yapmak bulunuyor. Perakende ve alışveriş merkezinde de yatırımların yönü, Anadolu’ya kayıyor. 2 yıl öncesine kadar AVM’lerin yarısı İstanbul’dayken bu durum Anadolu’nun lehine değişiyor. Bugün AVM’lerin yüzde 61 ’i Anadolu’da yer alıyor ve bu oranın yeni yatırımlarla birlikte daha da artması bekleniyor. Türkiye’nin en büyük yerli AVM yatırımcılarından Rönesans Holding’in alışveriş merkezleri bölge müdürü Nezihi Kayıboğlu da 2013’te yeni açacakları AVM’lerin hemen hepsinin Anadolu’da olacağını söylüyor. Bugüne kadar Gaziantep ve Malatya’da AVM yatırımı yaptıklarını belirten Kayıboğlu, “Anadolu’nun önemi artıyor. 2013’te yeni yatırımlarımız Samsun, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’da olacak” diyor. Markalı konut üreticilerin de hedefinde Anadolu var. Yeşil GYO Genel Müdürü Işık Gökkaya da büyümenin Anadolu’daki projelerden geleceğini belirtiyor. Gökkaya, “Anadolu’da sosyal imkanları ve standartları yüksek, güvenli projelere ihtiyaç duyuluyor” diyor. Sadece yerli yatırımcılarda değil yabancılarda da Anadolu’nun önemi artıyor. Dünyanın önemli bilişim şirketlerinden IBM’nin hedefinde de Anadolu var. IBM Ankara Bölge Müdürü Metin Eskicioğlu, “Anadolu’ya yatırım yapmak bizim ana stratejimiz olacak. İstanbul’un dışına çıkarak Anadolu’daki müşterilerimizle yakın olacağız” diyor.

5- ORTA SINIFIN CAZİBESİ
1990’lı yıllarda şirketler, hep gelir piramidinin üstünü hedeflerdi. 2000’li yıllarla birlikte gelir dağılımında ve hayat standartlarındaki yükselme, orta gelir grubunu hedefe taşıdı. Otomotivden gayrimenkule hazır giyimden bankacılığa kadar pek çok sektörden şirketin hedefinde, bugün orta gelir grubu yer alıyor. Çok sayıda marka ve şirket, bu grubu kapsayabilmek için çalışıyor, onları cezbet-menin yollarını arıyor. Yönetim danışmanı Erkan Tozluyurt da bunu doğruluyor. Orta sınıfın yeniden keşfedildiğini söyleyen Tozluyurt, “Üst sınıfı hedefleyen markalar, esas potansiyelin orta sınıfta olduğunu görüp stratejilerini buna göre değiştiriyor” diyor. Orta sınıfın son dönemde değer kazanmasının en önemli sebebi ise bu grubun Türkiye’de diğer ülkelere göre daha hızlı büyümesi. TGI Nielsen’in araştırmaları da bunu gösteriyor. Nielsen’nin Türkiye Araştırması’na göre 2005-2010 yılları arasında orta sınıf yüzde 15 büyüdü. Türkiye’de yabancı yatırımcılar da orta sınıfın potansiyeline dikkat çekiyor. Yatırımlarını genç ve artan orta sınıfa göre şekillendiriyor. Coca-Cola Türkiye Başkanı Galya Frayman Moli-nas, orta sınıfın önümüzdeki dönemde Türkiye’de daha da büyüyeceği görüşünde. Molinas, “2020’de Türkiye nüfusu 82 milyon olacak, yani 10 yılda 8 milyon artacak. Buna karşılık, 2020’de Türkiye’nin orta sınıfına 11 milyon kişi daha katılmış olacak” diyor. Son dönemde orta sınıfa yönelen holdingler arasında ilk sırada Boyner var. Boyner CEO’su Aslı Karadeniz, orta sınıf harcama grubunun beklentilerini karşılamak amacıyla, “Çarşı” mağazalarını yeniden hayata geçirme kararı aldıklarını belirtiyor. Karadeniz, şöyle devam ediyor: “Türkiye’de orta sınıf çok ciddi gelişiyor. Orta sınıfı yakalamak için Çarşı formatını yeniden getirdik. Çarşı formatımızla yeni gelişen bölgelere girmek istiyoruz.”

6- KIYMETLENEN DEPARTMAN
Doğuş Holding’in patronu Ferit Şahenk, bir söyleşi öncesinde “Benim işim insanlar... İnsan yönetimi benim ajandamda ön sıralarda yer alıyor” demişti. İşte iş dünyasındaki bu yeni anlayış, personel departmanlarını insan kaynakları departmanına dönüştürdü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz