Büyük mola

CEO Club üyesi olan 139 CEO'nun katıldığı anketten yatırım ertelemesi çıktı.

1.02.2014 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük mola


Yatırım ertelemeye gösterilen en güçlü ikinci gerekçe ise CEO’ların yüzde 24,4 ağırlık oranıyla fikir birliği ettiği “ekonomik belirsizlik”. Döviz kurlarındaki önlenemeyen yükseliş ise yanıtlardaki yüzde 22,1 ağırlık oranıyla yatırım erteleme kararının en güçlü 3’üncü nedenini oluşturuyor.

Yine aynı anketin sonuçlarına göre, ertelenen yatırımların harekete geçmesi için CEO’lar ilk randevuyu yerel seçimlerden sonraya veriyor. Yatırımlarını ertelediklerini bildiren CEO’lardan yüzde 23,8’i harekete geçmek için 2014’ün ikinci çeyreğini düşünürken, yüzde 14,3’ü ise 2014’ün 3’üncü çeyreğini bekleyecek.

Yatırım erteleyenler arasında harekete geçmek için 2015’i bekleyenler bile var. Bunların oranı yüzde 14,1’i buluyor. Cumhurbaşkanlığı seçimini beklemeyi tercih edenler de yüzde 11,9’luk bölümü oluşturuyor. Ancak, büyük çoğunluk, yani erteleme kararı alan CEO’ların yüzde 31,1’i “Şu an önümü göremiyorum, harekete geçmek için kesin bir tarih yok” diyor.

VeriFone Güney Avrupa, Rusya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Başkanı Bülent Özayaz da yatırımları yeniden devreye almak için yerel seçimlerin sonuçlanmasını bekliyor. Özayaz, politik belirsizlik ve seçimleri, yatırımlarını ertelemelerinin en önemli nedeni olarak gösteriyor.

Aydınlı Grup CEO’su Ahmet Said Kavurmacı ise durdurduğu yatırımlarını en erken 2015’te devreye alabileceğini belirtiyor. Kavurmacı, “Politik belirsizlik, kurlardaki hareket ve ekonomideki sorunlar nedeniyle yatırımları beklemeye aldık” diye ekliyor.

DURMAYANLAR DA VAR...
2014’te büyümeden taviz vermek istemeyenler yatırımlarını da ertelemiyor. Ankete göre CEO’ların yüzde 38,8’i, yatırımlarını ertelemeyi ya da durdurmayı düşünmediklerini ifade ediyor.

Carrefoursa Genel Müdürü Mehmet Nane bu isimlerden biri. Nane, 2014 yılında ertelemeyi planladıkları herhangi bir yatırımlarının olmadığını ve planladıkları şekilde yollarına devam edeceklerini söylüyor:

“Altyapıya ve büyümeye yönelik yatırımlarımızı ne olursa olsun durdurmayı ya da ertelemeyi düşünmüyoruz. İnsan kaynaklarına ve BT'ye yapacağımız yatırımlarla mağaza açma ve iyileştirme yatırımlarımızı da durdurmayacağız.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz