Büyük mola

CEO Club üyesi olan 139 CEO'nun katıldığı anketten yatırım ertelemesi çıktı.

1.02.2014 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük mola
Önce Gezi olayları, ardından FED'in kararı ve 17 Aralık süreci... İş dünyası piyasalarda ortaya çıkan dalgalanmalar nedeniyle, daha bütçelerin mürekkebi kurumadan önlemler almaya başladı. CEO Club üyesi 139 lider arasında yapılan araştırma, CEO'ların yüzde 61,2'sinin 'yatırım erteleme” planı yaptığını ortaya koyuyor. Ertelenecek yatırımlar arasında ise ilk sırayı 'insan kaynağı” alıyor. Üstelik, ertelenen yatırımların ne zaman başlayacağını tahmin edemeyenlerin oranı yüzde 31,1'i geçiyor. Bu tabloya rağmen yoluna devam edecekler de var. Onlar da 'insandan vazgeçmeyiz” diyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Sadece 2 ay önce CEO Club'ın CEO'nun 2014  Ajandası’ toplantısına katılmıştım. O toplantıda Türkiye’nin büyük holdinglerinin CEO’ları konuşmacıydı. Şimdi bakınca, bu kadar kısa sürede her şey ne kadar da değişmiş. O toplantıda konuşmacılar dahil herkes 2014 için ‘temkinli bir iyimserlik’ içindeydi.

Yatırımlarda bir gerileme olmadan sürecin devam edeceğini öngörüyorduk. Ancak 17 Aralık’tan sonra hepimizin 2014’e bakış açısı birden bire değişti. Panik havasına girmeden süratle yeni pozisyonlar alıyoruz. Yatırım planlarımızı da gözden geçiriyoruz."

Merkezi Bursa’da bulunan İnoksan’ın CEO’su Gürhan Akdoğan, Türk iş dünyasının    içinden geçtiği süreci bu sözlerle özetliyor. Kendisi gibi çok sayıda sanayici ve CEO’nun da şaşkın olduğunun altını çiziyor. 17 Aralık’ta başlayan sürecin üzerinden neredeyse 1,5 ay geçti.

Dolar ve Euro her gün yeni tarihi zirvelerine ulaşıyor. Borsa ise hala 70 bin psikolojik sınırının altında. Bu ortamda 2014 yatırım planlarının ne kadar etkilendiğini ortaya koymak için hem CEO Club üyeleri arasında bir anket gerçekleştirdik hem de onların son değerlendirmelerini aldık.

CEO Club üyesi 139 yöneticinin katıldığı ankete göre CEO’ların yüzde 61,2’si yatırımlarını ertelemeyi ya da durdurmayı düşünüyor. Yatırımlarını erteleyenlerin ise yüzde 31,1’i yatırımı yeniden devreye alacağı tarihi belirsizlikten dolayı kestiremiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz