Büyük mola

CEO Club üyesi olan 139 CEO'nun katıldığı anketten yatırım ertelemesi çıktı.

1.02.2014 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük mola

Yatırıma devam edeceğini açıklayan bir diğer yönetici olan Hayat Kimya Genel Koordinatörü Prof. Dr. Orhan İdil, 2014 yılı için önceden koydukları yatırım hedeflerini temkinli bir şekilde devam ettirmeyi planladıklarını söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Bu yılın sonunda Rusya’daki kağıt fabrikası yatırımımızı faaliyete geçirip, temeli geçtiğimiz yıl atılan Mersin kağıt fabrika yatırımımızı sürdüreceğiz. Hayat Kimya için yurtiçinde 813 ve yurtdışında 800 olmak üzere toplam 1.613 personeli kadromuza katmayı hedefliyoruz.” LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük de yatırım ertelemeyenler arasında. Küçük, 2014’te özellikle yurtdışında büyümeyi hızlandıracaklarını ve toplamda 65 yeni mağaza açacaklarını söylüyor:

“2014 için perakende alanında yatırımlarımız, ağırlıklı olarak yurtdışında olmak üzere devam edecek, Yeni ülkelerde mağaza, teknoloji, AR-GE ve lojistik yatırımları yapacağız, İç piyasada da mevcut mağazalarımızı yenileme ve genişletmeyi sürdüreceğiz, Yine teknoloji, lojistik ve insan kaynakları alanında yatırımlarımız devam edecek.”

ASLA DURMAYACAK YATIRIMLAR
Bu kadar ertelemenin olduğu bir ortamda bazı şirketler, “Ertelenmeyecek” ya da “Durdurulama-yacak” kadar önemli yatırımları olduğunun da altını çiziyorlar. Yatırımlarını ertelemeyeceğini söyleyen CEO’ların yanıtlarındaki yüzde 23,2 ağırlığıyla insan kaynağı alımı “kesinlikle vazgeçilemez” listesinin başında yer alıyor. Onu yüzde 19,7 ağırlıkla yeni ürün lansmanı ve relansmanı izliyor...

Asla vazgeçilemeyecek listesinin üçüncü sırasında ise yanıtlardaki yüzde 12,7 ağırlıkla kapasite artırımı ve çevre yatırımları geliyor. Örneğin Starpet Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Okalin, her şeyin planladıkları şekilde devam ettiğini dile getiriyor. Okalin, “Hızlı bir şekilde devam eden dolum tesisi projemizi tamamlayacağız. Büyük-şehirlerde merkezi lokasyonlarda istasyon açma projemizi de kararlılıkla sürdüreceğiz.”

Metro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan da “Metro’nun Türkiye’ye inancı tam. Met-ro’nun odak olarak belirlediği ilk 8 ülke içinde yer alıyoruz. 24 yıldır olduğu gibi önümüzdeki dönemde de yatırımlarımız aralıksız devam edecek” diye konuşuyor. Özerkan, 2014’te 3 yeni mağaza açarak yatırımlarından vazgeçmeyeceklerinin altını çiziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz