Büyüme var, eski kârlar yok

Özak Global Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık ile grubun son dönem performansını ve yeni dönem planlarını konuştuk...

30.10.2017 12:35:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyüme var, eski kârlar yok

  •  Sizin ilk sektörünüz tekstil… Tekstilde işleriniz nasıl gidiyor? 

 Özak Tekstil olarak 6,5 milyon adet nitelikli denim üretiyoruz. Bu üretimimizle Türkiye’nin denim ihracatının yüzde 5’ini, nitelikli denim ihracatının ise yüzde 30’unu gerçekleştiriyoruz. Tekstilde tamamen ihracatçıyız. 100 milyon Euro’luk ihracatımız var. 2 bin 200 kişiyi istihdam ediyoruz. Üretimimizi de İstanbul, Malatya ve Urfa’daki fabrikalarımızda yapıyoruz. 

  •  Kaç müşteriniz var? 

 Şu anda 40 civarında müşterimiz var. 11 ülkeye satış yapıyoruz. 

  •  Son yıllarda müşteri sayısında değişiklik oldu mu? 

 Değişiyor tabii bazen azalıyor bazen çoğalıyor. Bizim çok müşteri arayışımız yok. Oturmuş bir müşteri profilimiz var. 

  •  Hangi markalar için üretim yapıyorsunuz? 

 Zara, Massimo Dutti, H&M ve Armani üretim yaptığımız markalar arasında yer alıyor. Bizimle çalışan şirketlerin birçoğu için biz tedarik önceliklerinde birinci ya da ikinciyiz. Onlar için koleksiyon hazırlıyor, bir kapasite ayırıyoruz.

  •  Bu son gelişmeler sizin 11 ülkeye ihracatınızı nasıl etkiledi? 

 2016’da tekstilde talepte yüzde 20 civarında bir düşme oldu. Ama bu yıl neredeyse onu toparladık. Sektörün yılı yüzde 10-15 büyümeyle kapatacağını düşünüyoruz. Sektörde adetler artıyor ama fiyatlar geriliyor. Euro-dolar paritesi de önemli bir etken. Örneğin adetler yüzde 20 artarken büyüme yüzde 10-15 seviyesinde gerçekleşiyor. 

  •  Rakipleriniz yurt dışında da üretim yapıyor, siz düşünmüyor musunuz? 

 Yok düşünmüyoruz. 

  •  Malatya ve Urfa’da üretim yapıyorsunuz… Bu bölgelerde üretmek size nasıl bir rekabet avantajı sağlıyor? 

 Ne kadar maliyet avantajı sağladığımız konusu biraz göreceli. İstanbul daha verimli çalışıyor. Bir rakam vermek gerekirse orası yüzde 15 daha ucuz. Ama gelecekte daha da avantajlı hale gelecek. 

  •  Bölgede yeni yatırım planlıyor musunuz? 

 Tabii ki… Şu anda tam kapasite çalışıyoruz. Yeni tesis yatırımıyla ilgili bir süre veremiyorum. Öncelikle konjonktürü görmemiz gerekiyor. 

  • İnşaat ve gayrimenkulde nasıl bir geçmişiniz var?

 İnşaatta 1995 yılından itibaren varız. Gayrimenkul şirketimiz 2011 yılında kuruldu. Özak GYO’nun portföy büyüklüğü 1 milyar 780 milyon TL. Net aktif değeri 1,1 milyar TL. Biz bunu 5 yıl içinde 3 milyar TL’ye çıkarmayı düşünüyoruz. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.