Büyüme var, eski kârlar yok

Özak Global Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık ile grubun son dönem performansını ve yeni dönem planlarını konuştuk...

30 EKİM, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
Büyüme var, eski kârlar yok

Nilüfer Gözütok Ünal

[email protected]

ÖZAK GLOBAL HOLDİNG’İN TEMELLERİ 32 YIL ÖNCE Global Holding’in temelleri 32 yıl önce tekstil sektöründe atıldı. Zaman içinde tekstili inşaat, turizm, tesis yönetimi ve gayrimenkul yatırımları izledi. Son 10 yılda gayrimenkulde yaşanan hızlı büyüme grubun gelirlerinde de kendini gösterdi. İlk işi tekstil olan Özak, bugün gelirlerinin yüzde 45’ini gayrimenkul işlerinden elde ediyor. Aynı zamanda Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinde faaliyet gösteren Özak’ın büyüme performansı da aslında ekonominin genel gidişatına dair önemli sinyaller veriyor. Geçtiğimiz yılı yüzde 20’lik bir küçülmeyle 720 milyon TL konsolide ciroyla kapattıklarını belirten Özak Global Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, bu küçülmenin büyük oranda turizm ve tekstilden kaynaklandığını söylüyor. Özak, bu yıla ise yüzde 38’lik büyüme hedefiyle girdi. Turizmde ciddi bir toparlanma yaşadıklarını, ihracat odaklı tekstilde işlerin yolunda gittiğini ifade eden Ahmet Akbalık, gayrimenkulde de tahminleri doğrultusunda bir büyüme yaşadıklarını söylüyor. Yılın devamında 1 milyar TL’lik ciroya ulaşacaklarına inanıyor. Özak Global Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık ile grubun son dönem performansını ve yeni dönem planlarını konuştuk: 

  •  Özak Global Holding’den bahseder misiniz? Kaç sektör, kaç şirketle faaliyet gösteriyorsunuz? Kaç kişilik istihdam yaratıyorsunuz? 

 İnşaat, gayrimenkul, tekstil, turizm ve bina yönetimi sektörlerinde 9 şirketimiz var. 5 binin üzerinde kişiye istihdam sağlıyoruz. Geçen yılı 720 milyon TL konsolide ciro yaparak kapattık. l Gelirlerinizin bu 5 sektöre dağılımı nedir? n Gelirlerimizin yüzde 45’i gayrimenkul ve inşaattan, yüzde 35’i tekstilden, yüzde 15’i turizmden ve yüzde 5’i tesis yönetiminden geliyor. 

  •  Geçtiğimiz yıl grup açısından nasıl geçti? Ne kadarlık bir cirosal büyüme yakaladınız? 

 2016 aslında hem uçak krizinin etkileri hem darbe girişimi nedeniyle ciddi sıkıntıların olduğu bir yıldı. Bütün sektörlerde çok ciddi kan kaybettik. İnsanların Türkiye’de olan bitenleri algılayamaması tekstilde sipariş kayıplarına neden oldu. Turizmde yüzde 70, toplamda ise yüzde 20’lik bir kaybımız oldu. 

  •  Bu yıla hangi hedeflerle girdiniz? 

 Bu yıl yüzde 38’lik ciro artışı planlıyoruz. Hedefimiz 1 milyar TL’lik ciroya ulaşmak. 

  •  Bu büyümeyi nasıl yakalayacaksınız?

 Tekstil ve turizm faaliyetlerimiz stabil gidiyor. Bu nedenle büyüme ağırlıklı gayrimenkul ve bina yönetimi işletmesi tarafında olacak. Gayrimenkulde 7 yıldır planladığımız projeler vardı. Büyükyalı projemizi başlattık. Yeni projeler için de hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. 

  •  Yılın ilk 8 ayını geride bıraktık. Şu ana kadar büyüme beklediğiniz oranda gerçekleşti mi? Yıl sonunda hedeflerinize ulaşır mısınız? 

 İlk 6 ayda öngördüğümüz bütçe ve gerçekleşen ciroları karşılaştırdığımızda turizm ve tekstilde yakın gidiyoruz. Gayrimenkulde de hedeflediklerimizle gerçekleşen arasında bariz bir fark yok. Fakat sıkıntıyı para kazanmakta yaşıyoruz. Yapmış olduğumuz ciroda eskiden belli bir kâr marjımız varken şimdi bu marj ciddi anlamda kaybolmuş durumda. 

  •  Kârlılıkta ne kadar düşüş oldu? 

 Sektörlere göre çok farklı ve değişken oranlar var. Geçmiş yıllardaki kârlılıklarımız yok artık. Bu yıl için hedef cirolar yakalanır ama kârlılıklar geçmiş yıllardaki gibi olmaz. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.