Büyüme var, eski kârlar yok

Özak Global Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık ile grubun son dönem performansını ve yeni dönem planlarını konuştuk...

30.10.2017 12:35:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyüme var, eski kârlar yok

  • Bu büyüme nasıl olacak?

 Mevcut projelerin yanı sıra yeni gelecek projeler de var. Gayrimenkulde Beşiktaş, Göktürk ve Antalya’daki projelerimizi hayata geçireceğiz. Henüz bunların üzerinde çalışıyoruz. Beşiktaş’ta otel projesi olacak, Göktürk’de de konut projesi yapacağız. Halihazırda Büyükyalı projemiz var. 4,5 milyar TL’lik bu projede hakim ortak konumundayız. 

  •  Büyükyalı’nın performansı nasıl gidiyor? 

 Büyükyalı, Türkiye’de yürütülen en büyük gayrimenkul projesi. Orada yeni etapları hazırladık. Eylül ayında onları satışa çıkaracağız. Yeni etaplarla beraber çok daha büyük bir ivme bekliyoruz. Şu anda hem projenin ilerleyişinden hem talepten memnunuz. Ağırlıklı oturmak için gelenler buradan ev alıyor. 

  •  Sizin Avrupa’da da proje yapma planınız vardı. Orada son durum nedir? 

 Arkadaşlarımız orada da görüşmelerini sürdürüyor. Avrupa’da şu anda bu konuda fırsatların olduğunu düşünüyorum. Hem Doğu Avrupa’yı hem Güney Avrupa’yı ülkeler bazında inceliyoruz. Konut, AVM, otel ya da ofis yapabiliriz ama şu anda ağırlıklı baktığımız alan konut. 

  •  Bu gidişle gayrimenkulün portföyünüzdeki payı artar mı? 

 Tabii ki artacak. Sektörlerin kendi içindeki hızına bakarsak en hızlı olan gayrimenkul. Yanlış anlaşılmasın diğerlerinde küçülmüyoruz. Gayrimenkulde daha fazla büyümemizin nedeni buradaki iş olanakları. 

  •  Turizmde yatak kapasiteniz nedir? 

 1 otelimiz var. Onun 550 odası ve 1.200 yatak kapasitesi var. 

  •  Turizm yatırımınızdan memnun musunuz? 

 Memnunuz. Antalya Belek bölgesindeki Ela Quality turizmdeki ilk otelimiz. Şimdi Beşiktaş’ta yeni bir turizm yatırımı hayata geçireceğiz. Resort alanında da büyümeyi düşünüyoruz. Didim ve Demre’de arazilerimiz var. Orada proje geliştiriyoruz. Farklı bir şeyler yapma peşindeyiz. 

  •  Turizmde işler nasıl gidiyor?

Şu anda gayet iyi… Bütün Belek bölgesi için ağustos ayı iyi geçiyor. Yılı da 2015’e yakın 2016’nın da çok üstünde kapatacağımızı tahmin ediyorum. Ama asıl hedef 2014 rakamlarını geçmek. Son yaşanan olaylar olmasaydı Türkiye’de turizm patlaması yaşanabilirdi. 

  •  Bu tempoda büyürken gelecek 5 yılda grubunuzu nereye taşımayı planlıyorsunuz? 

 Bizim tekstille ilgili geçmiş yıllardaki büyümemiz neyse gelecekte de o olacak. Gayrimenkul tarafında özellikle GYO tarafında tek konut üretmiyoruz, ofis, AVM, lojistik depoları ve oteller yapabiliyoruz. Bunları birleştirdiğinizde bölgesel ihtiyaçlar neyse talepler doğrultusunda çok rahat bir şekilde hareket edebiliyoruz. Ama konutta azalma söz konusu olursa, belki ofis ya da alternatif diğer gayrimenkullerde bir açılım yapabiliriz. GYO tarafında hacmimizi 3 milyar TL’ye çıkaracağız. Gelecekte resort turizminde büyüyeceğiz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.