Büyümeye geliyorlar

Türkiye’deki yabancı yöneticiler (expat) nüfusunda gözle görülür bir artış söz konusu.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyümeye geliyorlar


Türkiye’nin büyümeye ve gelişmeye devam etmesi expat nüfusunu artırırken profilini de değiştiriyor. 5 yıl önce expat nüfusu Türkiye’deki çok uluslu şirketler ve büyük holdinglerle sınırlıyken, şimdi birçok yerli şirkette yabancı yönetici ve uzman görev yapıyor.

Eskiye göre Türkiye’ye gelen expat’lardaki ikinci önemli değişiklik ise yaş. Artık expat’lar eskisi gibi sadece üst düzey rollere gelen 40 yaşın üzerindeki genel müdürlerden oluşmuyor. Türkiye’ye gelen expat’ların yaşı 30’a kadar düşüyor. Daha çok orta düzey ve uzman seviyesinde olan bu yeni expat profili tecrübe kazanmak için Türkiye’de çalışmayı tercih ediyor.

Secretcv Genel Müdürü Okan Tütüncü, “Yabancı yöneticiler orta kademede bölüm müdürü, yönetmen, uzman gibi pozisyonlarda çalışıyor. Son zamanlarda özellikle 30’lu yaşlardaki yabancı çalışanlar iş hayatında artmaya başladı” diyor. Citibank Türkiye İK Müdürü Yeşim Yıldırım da eskiye göre expat’ların daha çok orta kademede görev aldığını söylüyor. Yıldırım, değişimi “Expat çalışanlar eskiden Türkiye’ye know-how aktarmak için üst düzey pozisyonlar için gelirken, şimdi ara kademe, hatta giriş pozisyonlarında mevcut bilgi birikimden yararlanmak için geliyorlar” diyor.

Yönetim danışmanı Itır Volkan da “Eskiden Türkiye’ye büyük ölçüde üst düzey yöneticilerin geldiğini görürdük. Artık Türkiye’ye gelen yabancı çalışanların uzman seviyesinde bile olduğunu görüyoruz” diye konuşuyor.

EN ÇOK HANGİ SEKTÖRDEN?
Türkiye’de expat’lar en çok enerji, otomotiv, hazır giyim, perakende, sağlık, ilaç, inşaat ve hızlı tüketim sektörlerinde çalışıyor. Novida Genel Müdürü Işık Aydın Deliorman, bu sektörlerde yabancı yatırımcılarla yapılan ortaklıkların expat talebini artırdığını belirtiyor.

Yabancıların çalıştıkları pozisyonlar ise genellikle genel müdür, finans direktörü, pazarlama, müdürü, kalite kontrol, tedarik zincir yönetimi gibi teknik roller oluyor. Enerji gibi bazı spesifik konularda da yetişmiş yönetici azlığı yabancı çalışan talebini artırıyor. Enerji şirketlerinde doğalgaz, hidro-elektrik ve rüzgar konularında mühendis ve yönetici seviyesinde expat yönetici istihdam ediliyor. Bunlardan biri de Borusan Enerji. 5 yıl önce hiç expat çalışanı bulunmayan şirkette şu andaki hidroelektrik mühendislik müdürü Almanya’dan bulunmuş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz