Büyümeye geliyorlar

Türkiye’deki yabancı yöneticiler (expat) nüfusunda gözle görülür bir artış söz konusu.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyümeye geliyorlar
Geçmişte yabancı yöneticiler (expat) sadece Türkiye’deki çok uluslu şirketlerde görev yapardı. Çoğunlukla da genel müdürlük koltuğu, bu yabancılara teslim edilirdi. Artık durum değişti... Türkiye’deki expat nüfusunda ve profilinde gözle görülür bir değişim söz konusu. Öyle ki LC Waikiki’den Kibar Holding’e, Çelebi’den TAV’a kadar Türkiye’nin önde gelen pek çok grubunda expat’lara rastlamak mümkün. Üstelik sadece üst yönetimde değil, orta kademede de expat’lar yer alıyor. Sayılarının 15 bin civarında olması ise dikkat cekici.
Birleşmiş MiUetler’in 2011 rakamlarına göre dünyada 215 milyon kişi ana vatanı dışında yaşıyor. Bunlar arasında üniversite eğitimi almış, ortalamanın üzerinde geliri olanların sayısı ise 40 milyonu aşıyor.
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

ABD’de 3 milyon, İngiltere’de 2 milyon expat olarak tanımlanan yabancı uyruklu yönetici ve çalışan var, Ancak expat nüfusunda en önemli artış Brezilya, Çin, Singapur ve Tayland gibi yüksek büyümenin olduğu ülkelerde yaşanıyor. Çin Güvenlik Bürosu’nun rakamlarına göre ülkede göçmenler hariç 220 bin expat bulunuyor.

Türkiye’de de hızlı ekonomik büyümeyle birlikte yabancı çalışan (expat) nüfusu artıyor. Çalışma Bakanlığı’nın verileri, son 8 yılda Türkiye’de çalışmak için izin alan yabancıların sayısının 4,5 kat arttığını ortaya koyuyor, Uzmanlara göre ise Türkiye’de çalışan uzman ve yönetici seviyesindeki expat sayısı 15 bin civarında. Aileleri de hesaba katıldığında Türkiye’deki expat nüfusu 45 bini buluyor.

İZİN ALANLAR ARTTI
Mercer’ın araştırmasına göre dünyadaki mobil iş gücü ekvator eksenine doğru kayıyor. Mercer Türkiye Genel Müdürü Sibel Yücesan, “Dünyadaki iş gücü kuzeyden güneye, batıdan doğuya doğru kayıyor” diyor. Türkiye’ye batı ve kuzey ülkelerinden çalışmak için gelen expat sayısı Yücesan’ın tespitini doğruluyor. Avrupa’da yaşanan krizden dolayı pek çok yabancı yönetici ve uzman, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de iş fırsatlarını araştırıyor. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre 2011’de Türkiye’de 17 bine yakın yabancı çalışma izni aldı. 2012’de ise çalışma izni alan yabancı sayısı 32 bini geçti. Türkiye’nin ilk 100 şirketinde genel müdür ve yönetim kurulu üyesi düzeyinde 250 civarında expat olduğu düşünülüyor.

Ancak, bunların tamamının beyaz yakalı “expat” olarak nitelendirmek doğru olmaz. Aralarında dadılar da bulunuyor, Marmaray Projesi’nde çalışmak üzere İstanbul’da olan yabancı teknisyenler de. Futbolcular da yine aynı kapsamda. Bunlar arasında expat olarak nitelendirilecek kesimin ise 15 bin civarında olduğu öngörülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz