"Büyümeyi 3 ana unsur getirecek"

Bugün şirketin odağında kârlılık ve verimlilik var.

1.08.2009 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Büyümeyi 3 ana unsur getirecek"
Petrol Ofisi, Türkiye’nin en büyük ikinci şirketi. Dev cüssesine karşın şirket büyümede hep hızlı adımlar attı. Geçtiğimiz yıl net satışlarını yüzde 28,2 artıran şirket, yüzde 35 olan pazar payını ise yüzde 36’ya çıkardı.
Şirketin yaşadığı büyümede, ekonomideki parlak tablonun yanı sıra CEO Melih Türker’in atılımları da büyük rol oynadı.
2008 yılı sonu itibarıyla 17 milyar 202 milyon TL’lik ciroyu aşan Petrol Ofisi, bugün değişen koşullarla birlikte büyüme konusuna daha hassas yaklaşıyor. Cirosunu artırmaktan çok kârlılığa odaklanıyor. Kötü maliyetlerden kurtulup hafiflemek ve daha fazla pazar payı yerine “kârlı pazar payı” elde etmek öncelikli hedefleri arasında yer alıyor.
Petrol Ofisi CEO’su Melih Türker, “Petrol Ofisi’nin toplam akaryakıtlarda pazar payının yüzde 33 ya da 36 olması çok önemli değil. Önemli olan kârlılığı ve verimliliği artırmak. Hedefimiz pazar payımızı bugünkü seviyelerde koruyarak kârlılığımızı büyütmek” diyor.
Türker, hedefe ulaşmaya çalışırken ticari anlamda beklentisini karşılamayan bazı segmentlerden çıkacaklarını, network’lerinde yer alan 3 bin 200 istasyonda verimliliği artıracaklarını ve her alanda güçlü bir masraf yönetimi yapacaklarını söylüyor.
Özellikle yapısal masraf yönetimine ağırlık verdiklerini ifade eden Türker, bu anlamda yaptıklarını da şöyle anlatıyor: “Tek tek, kalem kalem, gün gün maliyetlere bakıyoruz. Başka çaremiz yok. Yani bir şey olduğunda şunu kes, bunu kes demiyoruz. Her gün masraf bazımızı kontrol ediyoruz. Neremizde yağ daha fazla ona bakıyor, onu nasıl kasa döndürebiliriz diye düşünüyoruz.”
Uzun vadede Türkiye’nin en iyi perakende satış organizasyonu haline gelmeyi planlayan Petrol Ofisi, bölgesel güç olma hedefinden de vazgeçmiş değil. Ancak bu noktada ayağını gazdan çekmiş durumda. Hala fırsatları takip ettiklerini belirten Türker, bununla birlikte bir atılım yapmak için doğru zamanın, doğru pazarın ve doğru kârlılıkların olması gerektiğini ifade ediyor.
Petrol Ofisi CEO’su Melih Türker, şirketin gündemi ve kendilerini geleceğe taşıyacak büyüme stratejilerine ilişkin Capital’in sorularını şöyle yanıtladı.
Capital:  Geçtiğimiz yıl net satışlarınızı yüzde 28,2 artırmıştınız. Pazar payınızda ise 1 puanlık bir artış meydana gelmişti. Bu yıl büyüme oranınız ne olacak? Gelirlerinizde ne kadarlık bir artış planlıyorsunuz?
Petrol ürünleri ilginç bir sektör. Ciddi anlamda ciro ve satış rakamları var. Ciro ve satışı etkileyen 2 unsur söz konusu. Bunlardan biri petrol fiyatları, diğeri de ekonomideki büyüme. Geçen yıl ham petrol fiyatları 140-150 dolara kadar çıktı. Cirolar çok büyüdü. Bugün petrol 60 dolar civarında. Dolayısıyla, bugünkü cirolar geçen yılın altında olacak. Bizim plan yaptığımız dönemki ekonomik büyüme ile 2009’daki büyüme farklılık gösteriyor.
Biz de planlama süreci ağustos ayında başlar, kasım sonuna kadar sürer. O günkü göstergelerle planımızı inşa ederiz.
Geçtiğimiz yıl bu süreç daha uzun sürdü. Çünkü, her ay bir şey değişti. Yıla başlamadan yaklaşık 4-5 kere planımızı revize ettik. Ama bir yerde planı kilitlemek zorunluluğu vardı. O kilitlendikten sonra Türkiye’de birçok şey değişti. Biz planımızı değiştirmedik. Her ay değiştirseniz plan bütçe olmaktan çıkıyor.
Yılbaşından itibaren pazarın bütçelerimizde öngördüğümüzden daha az büyüdüğünü görüyoruz. Endüstrilerdeki kapasite kullanımı ciddi anlamda küçüldü. Mayıs sonu itibarıyla net satışlarımızda geçen yıla göre bir düşüş var. Operasyonel kârlılığımız geçen yılın çok az üstünde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz