"Büyümeyi 3 ana unsur getirecek"

Bugün şirketin odağında kârlılık ve verimlilik var.

1.08.2009 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Büyümeyi 3 ana unsur getirecek"

İkinci en büyük yatırım kalemimiz istasyon ağı. Petrol Ofisi’nin 3 bin 200’ün üstünde istasyonu var. En yakın rakibimizin istasyon sayısı 1.200 civarında. Bizim kontrat yenileme ve yeni istasyon yatırımlarımız rakiplere kıyasla daha çok oluyor.
Üçüncü önemli yatırım alanı lojistik ve altyapı. Operasyonlarımız için depolarımıza, tesisatlarımıza, tanklarımıza, lojistik altyapıya yatırım yapmamız gerekiyor. Batman’daki terminal bunun bir parçası. Çok yeni bir terminal yatırımı için anlaşma yaptık. Marmara Ereğlisi tarafında ciddi bir terminal yapacağız.
Capital:  Gelirlerinizin işlerinize dağılımı nedir? Bu dağılımın 5 yıl sonra nasıl olacağını öngörüyorsunuz?
Tabii ki en büyüğü perakende satışlar, yani istasyonlar. Gelirin yüzde 70’i perakendeden geliyor. Yüzde 30’u da ticari satışlardan... Ticari satışların içinde havacılık, deniz satışları, toptan satışlar var. 5 yıl içinde 3-5 puan, ondan ona kayış olabilir ama çok büyük değişiklik olmaz.
Capital:  Şu anda sektörde nasıl bir rekabet var?
Türkiye’de inanılmaz, kıran kırana bir rekabet var. 7 yıl önce 13-14 dağıtım şirketi vardı, bugün 52 dağıtım şirketi bulunuyor. Türkiye’de akaryakıt sektöründe girme çıkma bariyerleri yok denecek kadar az. O yüzden 52 şirket var.
Müthiş bir rekabet oluyor. Bu ortam içinde bu pazar paylarını, bu büyüklüğü, bu ekonomi skalasını koruyup kârlılığı artırabilmek büyük başarı.
Capital:  Pazarda ikinci, üçüncü konumda bulunduğunuz alanlar var mı?
Madeni yağda Petrol Ofisi bir numara değil. Madeni yağ işi, akaryakıttan çok farklı. Bir kere çok fazla ürün ve ürün paket kombinasyonu var. Çok insandan insana bir iş. Bundan 3 yıl öncesine kadar madeni yağda da bir numaraydık.
İki yıl önce madeni yağlarda bir strateji çalışması yaptık. Burada başka bir yolculuğa çıkmalıyız. Dünyada ve Türkiye’de gelişecek sektörlere, segmentlere yatırımlarımızı yapmak üzere yapılanmalıyız dedik. Kârsız segmentleri bırakma ve önümüzdeki 1-2 yıl içinde ortadan kalkacak segmentlerden gücümüzü ve kaynaklarımızı çekip diğer segmentlere kanalize etme kararı aldık.
İlk 6 aya baktığım zaman madeni yağlarda, büyümeye çalıştığımız segmentlerde yaklaşık 3-4 puan pazar payı kazanmış durumdayız. Seçtiğimiz yolda doğru ilerlediğimizi görüyorum. Belli bir zaman dilimi içinde madeni yağda da Petrol Ofisi’ni geleneksel olarak bulunduğu pozisyona getiririz diye umuyorum.
Capital:  Kârsız olan birtakım işlerden çıktık dediniz, onlar nelerdi?
Ticari ve perakende satışlarda inanılmaz rekabet var. Örneğin, bir ihalede öyle fiyatlar oluyor ki, biz çarpıp böldüğümüz zaman ortaya negatif bir şey çıkıyor. O zaman, “O ihale bizi ilgilendirmez. Biz bu oyunda yokuz” diyoruz.
Capital:  Planlarınız içinde inorganik büyüme var mı?
Akçakoca’da bir satın alma yaptık. Akaryakıt dağıtım alanına gelince... Siz Petrol Ofisi olsanız bir satın alma yapar mısınız? Ben olsam yapmam. Bizim inorganik büyümeye ihtiyacımız yok. Zaten en yakın rakibin iki katından fazla istasyonumuz var. Dağıtım alanından bahsediyorsak öyle bir düşüncemiz bulunmuyor. Tabii çok farklı bir fırsat çıkmazsa... Bir fırsat çıkar, birisi gelir, “Çok güzel bir paraya şahane bir network var” derse olur.
Capital:  Petrol Ofisi’nde büyüme gelecekte nereden gelecek?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz