Çift hane hesapları

CEO’lara yıl sonu beklentilerini sorduk. 198 CEO ile yaptığımız ankete katılanların yüzde 65,5’i, yılı çift haneli büyümeyle kapatacaklarını söylüyor.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çift hane hesapları


5 YILLIK BÜYÜME RİTMİ
Çift haneli büyüme planları yapan CEO’lar, önümüzdeki 5 yılda da hız kesmek niyetinde değil. Ankete katı-lanların yüzde 30’u, önümüzdeki 5 yıl boyunca her yıl yüzde 15-20 oranında büyümeyi hedeflediğini açıklarken yüzde 28’i de yüzde 10-15 oranında bir büyüme temposuyla ilerleyeceğini ifade ediyor. Tek tek şirketlerin büyüme hedeflerine baktığımızda Ceva, gelecek 5 yılda organik büyümeyle her yıl ortalama yüzde 20 büyümeyi planlıyor.

Numil, ekonomideki istikrar sürerse yıllık yüzde 20-25 büyüme gerçekleştirme peşinde. DYO’nun ortalama büyüme ritmi de yüzde 15-20 olarak planlanmış. Hazır giyimin hızlı oyuncusu Kığılı’nın CEO’su Hilal Suerdem, dünya markası olma yolunda adımlar atarken gelecek 5 yıl içinde her yıl yüzde 18 büyüme niyetinde olduklarını söylüyor.

Yapı sektörünün güçlü oyuncularından Pakpen, sektörünün her yıl yüzde 9-10 büyüdüğü bir ortamda, yaptıkları yatırımlarla gelecek 5 yıl boyunca ortalama yüzde 15 büyüme hedefiyle yol alıyor. Otokoç Genel Müdürü Görgün Özdemir, “5 yıllık uzun vadeli planımıza Otokoç Otomotiv olarak yıllık ortalama yüzde 13 büyüme hedefi koyduk. Bu hedefi gerçekleştirerek 2017 yılında 5 milyar TL’lik bir büyüklüğe ulaşmayı hedefliyoruz” diyor.

Bazı şirketler ise sektörlerine bağlı olarak büyüme temposunu daha düşük tutuyor. Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu, yatırımlara ağırlık verirken her yıl şirketi yüzde 10 büyüteceklerini belirtiyor. JTI Türkiye Genel Müdürü Bilgehan Anlaş da, “Önümüzdeki 5 yılda Türkiye pazarındaki gelişmeleri de göz önüne alarak ortalama yüzde 3-5 oranında bir büyüme planlıyoruz. Bu büyümenin sağlanması için de 2015 sonuna kadar ek 200 milyon dolarlık ilave yatırım öngörüyoruz” diye konuşuyor.

HIZLI BÜYÜME PLANI
Ankete katılanların yüzde 32 gibi büyük bir çoğunluğu, önümüzdeki 3-5 yılda bugünkü büyüklüğünü 2’ye kat-layabileceğini düşünüyor, Yine yüzde 32’lik bir bölüm de büyüklüğünü 2’ye katlama hamlesini, 5-8 yıl arasında gerçekleştirmeyi planlıyor, Yüzde 15’lik bölüm 8-10 yılda 2 kat bir büyüme yakalayabileceğini öngörürken yüzde 7’lik bir dilim de bu sürenin 10-15 yılı bulabileceğini açıklıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz