Çift hane hesapları

CEO’lara yıl sonu beklentilerini sorduk. 198 CEO ile yaptığımız ankete katılanların yüzde 65,5’i, yılı çift haneli büyümeyle kapatacaklarını söylüyor.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çift hane hesapları
500 dev şirketten neredeyse yarısı, 2012’yi çift haneli büyüyerek kapattı. Bu olumlu tablo, 2013’te de devam edecek. 198 CEO ile yaptığımız ankete katılanların yüzde 65,5’i, yılı çift haneli büyüyerek kapatmaya hazırlanıyor. Müşteri ve kârlılıktaki artışlar, bu büyümenin motorunu oluşturacak. İhracatta ciddi bir ivme beklenmiyor. Yeni iş alanları ve satın almalar da planlarda yok. Gelecek 5 yılda ise çoğunluk, yıllık ortalama yüzde 15-20 bandında büyümeyi planlıyor. Hesaplar tutarsa pek çok şirket, 3-5 yıl içinde bugünkü hacmini 2’ye katlamış olacak. Türkiye ekonomisi, bu yılın ilk çeyreğinde  yüzde 3 büyüdü. Yılın tamamı için beklenti ise yüzde 4. Bu beklentinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bütün ekonomik tartışmaların odağını oluşturuyor. Böyle bir ortamda ise dev şirketlerin yılı nasıl geçirdiği, nasıl kapatacağı ve gelecek 5 yıla ilişkin projeksiyonlar, ekonomiyi ve gidişatını anlamak için önemli ipuçları veriyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Yılın ilk 8 ayını geride bırakırken 198 CEO ile 2013 Büyüme Anketi ni gerçekleştirdik. Bu anketten önemli mesajlar çıktı. Ankete katılan CEO’ların yüzde 65,5’i çift haneli büyüme ile yılı kapatma hayali kuruyor. Bu CEO’lann yansı yüzde 10-20 aralığında bir büyüme bekliyor. Yüzde 18’i ise yılı yüzde 0-5 arasında büyümeyle kapatacaklarını öngörüyor.

Yüzde 20’lere varan büyüme hedefiyle ilerleyenler CEO’ların otomotiv, lojistik, akaryakıt ve teknoloji alanlarında yer alan şirketleri yönettikleri dikkat çekiyor. Örneğin Toyota, 2013 yılında yeni modellerinden alacağı güçle bu yıl yüzde 45 büyüme bekliyor. Akaryakıtın genç oyuncularından Starpet, yıl sonunda yüzde 25 büyümeyi planlıyor. Şirketin yönetim kurulu başkanı Mahfuz Okalin, bu tempoyla pazar paylarını da yüzde 1’den yüzde 1,5’e çıkaracaklarını açıklıyor. “Ayrıca, 2013 yılı sonuna kadar ailemize 200 yeni çalışanı katmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor. Yüzde 25’lik büyüme hedefi olan Gold Teknoloji Marketleri’nin pazarlama müdürü Kılınç Orhan Erdemir, “Bugüne kadarki verilerimiz doğrultusunda bu projeksiyonu geçeceğimize inanıyoruz” diye konuşuyor.

Mars Logistics Genel Müdür Yardımcısı Ali Tulgar da 2013’ü yüzde 20’nin üzerinde büyüyerek tamamlayacaklarını belirtiyor. Tulgar, “Ciromuzun 275 milyon doların üzerine çıkmasını bekliyorduk. Şu anki oranlara göre yaklaşık yüzde 24’lük büyümeyle hedefimizin üzerine çıkmış olacağız” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz