Citi'nin yeni planı

Citibank Türkiye Genel Müdürü Serra Akçaoğlu, bireysel bankacılık departmanlarının satışı sonrası ilk defa konuştu ve yeni rotalarını anlattı.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Citi'nin yeni planı
Citibank, geçtiğimiz temmuz ayında bireysel bankacılıktan çıktı. Bankanın genel müdürü Serra Akçaoğlu, bireysel bankacılığın ölçek ekonomisi gerektirdiğini, bu yüzden çıktıklarını söylüyor. Bankanın yeni rotasını ise nakit yönetimi ve dış ticarete odaklanarak kurumsal ve ticari bankacılıkta büyümek olarak açıklıyor. Akçaoğlu, “Türkiye’de halka açılma ve finansman konularında aktif rolümüzü sürdüreceğiz. Menkul kıymet saklamada da yüzde 45 payımız var. Burada lider konumumuz devam edecek. Tüm bu segmentlerde piyasa liderliği hedefliyoruz. Büyümemiz nakit yönetimi, dış ticaret ve finansmandan gelecek” diyor.

Tüm oyuncuların bireysel bankacılıktan pay almak için kıyasıya yarıştığı sektörde, Citibank Türkiye tamamen farklı bir strateji izledi. Temmuz ayında Denizbank, Citibank’ın bireysel iş kolunu resmen devraldı. Citibank’ın Türkiye’de 1,3 milyar TL toplam bireysel mevduat ve 1 milyar TL bireysel kredi büyüklüğü vardı. Citibank Türkiye Genel Müdürü Serra Akçaoğlu, “Bireysel bankacılık, önemli bir ölçek ekonomisi gerektiriyor. Bireysel bankacılıkta piyasa payımız yüzde 1’in altındaydı. Halbuki kurumsal ve ticari bankacılıkta çok ciddi piyasa payımız olan iş alanlarımız var ve büyüme stratejimizi de bu yönde yaptık” diyerek bu satışın gerekçesini açıklıyor. Satış sonrası müşteri ve kâr kaybı yaşamadıklarını da belirten Akçaoğlu, kurumsal ve ticari bankacılıkta büyüyeceklerini söylüyor. Dünyada dış ticaret koridorları açtıklarını anlatan Akçaoğlu, dış ticaret alanında büyümek, yeni pazarlara girmek isteyen müşterilerin yanında olmak istediklerini aktarıyor. Akçaoğlu, “Stratejimiz lider olduğumuz segmentlerde liderliği korumak, lider olmadıklarımızda da büyümek. Büyüme nakit yönetimi, dış ticaret ve finansmandan gelecek” diye konuşuyor Citibank Türkiye Genel Müdürü Serra Akçaoğlu, bireysel bankacılık departmanlarının satışı sonrası ilk defa konuştu ve yeni rotalarını Capital’e anlattı:

Capital: Citibank, Türkiye’de son dönemde bireysel bankacılık alanından çıkma kararı aldı. Bu kararın nedeni neydi?
- Citi Group, dünyada 106 ülkede faaliyet gösteriyor. Bu yıl 200. yılını kutluyor. Grubun tüm dünyada 260 bin çalışanı, 4 bin 598 şubesi ve 200 milyon müşteri hesabı var. 196 milyar dolar özkaynak ve 4,2 milyar dolar net gelirimiz var. Toplam aktiflerimiz 1,8 trilyon doları geçiyor. Son yıllarda banka, hem hacim hem kârlılık anlamında iyi bir büyümeye sahip. Biz de Türkiye’de 38’inci yılımızı doldurduk. Citi, Türkiye’ye ilk olarak kurumsal bankacılık faaliyetleriyle girdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz