"Dağılmadan derinleşeceğiz"

Akkök CEO’su Ahmet Dördüncü, grubunun yeni dönem büyüme planlarını ve bu planları nasıl hayata geçireceklerini anlattı..

6.10.2016 13:47:330
Paylaş Tweet Paylaş
"Dağılmadan derinleşeceğiz"
2015’i mevcudu koruyarak geçiren Akkök Holding, 2016 yılına daha iyimser beklentilerle girdi. Dolar bazında yüzde 6-7, faaliyet kârlılığında ise yüzde 20-25 büyüme planları olduğunu belirten Akkök Holding CEO’su Ahmet Dördüncü, bu hedefe ulaşmak konusunda yılın ilk birkaç ayında tereddüt yaşadıklarını söylüyor. Ancak yılın tamamına dair konuşmak için hala erken olduğunu düşünen Dördüncü, bugün daha çok geleceğe yönelik hedeflere odaklanıyor. Bu hedeflerin başında ise Akkim’i 1 milyar dolarlık bir hacme taşımak var. 3 yıl önce göreve ilk geldiğinde, Aksa dışında grupta 2 tane daha 1 milyar dolar ciroluk şirket yaratmak için yola çıktığını ifade eden Dördüncü, “3 yıl önce 150 milyon dolarlık bir şirket olan Akkim, şu anda 300 milyon dolar ciroya sahip. 5 yılda bu şirketimizi 1 milyar dolar ciroya taşıyıp halka açmayı planlıyoruz” diyor. Aynı büyümeyi DowAksa’da da gerçekleştirmeyi istediklerini de sözlerine ekliyor. Dördüncü, grubu geleceğe taşırken odaklı gitmek niyetinde. Halihazırdaki 3 ana sektörleri enerji, kimya ve gayrimenkulün dışına çıkmak istemediklerinin altını çiziyor. Bu konudaki yaklaşımlarını şöyle paylaşıyor: “Yeni sektöre gerek yok. Kimya ve enerji gibi öyle sektörlerin içindeyiz ki her birinde derinleşebiliriz. Türkiye’de çok fırsat var. Bence ana iş alanında birçok fırsat varken, tutup başka bir sektöre girmek akıllıca bir iş değil.” Akkök Holding CEO’su Ahmet Dördüncü, grubunun yeni dönem büyüme planlarını ve bu planları nasıl hayata geçireceklerini şöyle anlattı:
* Akkök Holding olarak 2016 yılına hangi hedeflerle girdiniz?
 Geçen yıl iki seçim geçirdik. Rusya’nın yaşadığı devalüasyon ve genel olarak gelişmekte olan ülkelerdeki sıkıntılardan sonra bu yıla daha iyimser yaklaştık. Planlarımızı da bu iyimserlikle yaptık. Ama o kadar dinamik bir dünya düzeninde yaşıyoruz ki artık seçimler bitti, istikrarlı bir ekonomik döneme giriyoruz derken üst üste jeopolitik krizler yaşadık. Rusya ile olan durumun yanı sıra Suriyeli mülteciler ve güvenlikte yaşanan sıkıntılar bizi çok etkiledi. Yılın başında hedeflerimize ulaşmada tereddüt yaşadık. Yine de yılın tamamına dair konuşmak için erken olduğunu düşünüyorum. Bizim faaliyet gösterdiğimiz sektörde önemli beklentilerimiz var. Akkim’de yaptığımız ürün inovasyonuyla kendi fikri mülkiyet haklarımıza sahip olarak, ciddi şekilde büyümeyi düşünüyoruz. Dow Aksa’nın Ford Motor Company ile yaptığı büyük bir anlaşma var. Belki söylemek için erken ama bu yıl hedeflerimizi tutturabileceğimizi tahmin ediyoruz.
* Bu hedefler neler?
 Geçen yıla oranla ciroda dolar bazında yüzde 6-7 oranında büyüme öngörüyoruz. Faaliyet kârlılığında büyüme hedefimiz yüzde 20-25.
* Peki bir önceki yıl nasıl bir yıldı?
 Hammadde fiyatları ciddi şekilde düştüğü için bu düşüşleri fiyatlara yansıtmak zorunda kalmıştık. Bu nedenle geçen yıl büyümedik. Bu da bizim için daha önemli olan faaliyet kârlılıklarının çok daha iyi olmasına neden oldu.
* Siz Akkök Holding’de göreve geleli 3 yıl oldu. Bu 3 yılı değerlendirir misiniz? Kendinize koyduğunuz ilk hedeflere ulaştınız mı?
 Benim hedeflerim bugünden yarına değil geleceğe dönük hedeflerdi. Akkök’ü kimya sektöründe güçlü hale getireceğimizi söylemiştim. Türkiye’de cari açığın en büyük nedenlerinden biri kimyadaki ithalat. Bunu kapatmaya yardımcı olmak için kimya sektöründe Akkim’i 1 milyar dolarlık şirket haline getirmek istiyoruz. Aksa zaten 1 milyar dolarlık bir şirket. DowAksa’yı da yine aynı şekilde büyütme hedefimiz var. Bu hedeflerde ne kadar yol aldığımıza gelince… 150 milyon dolar cirolu Akkim, bu süreçte satın almalarla 300 milyon doları aşan bir ciroya sahip durumda. 5 yılda bu şirketimizi 1 milyar dolar ciroya taşıyıp halka açmayı planlıyoruz. Gayrimenkulde İstanbul’un en büyük üç alışveriş merkezini yönetiyoruz. Akbatı AVM, Akmerkez ve Akasya’nın kontrolü bizde. Geçen yıl Ülker’den Saf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın çoğunluk hissesini aldık. Böylelikle Akasya’nın kontrol hisseleri bize geçti. Alıveriş merkezlerinde İstanbul’da doygunluk var. Bağdat Caddesi’nde önemli satın almalar yaptık. Büyük mağazalar yapıyoruz. Orada da gayrimenkulde ciddi atılımlarımız var. İşler biraz iyisiyle biraz kötüsüyle ama genelde planladığımız şekilde gidiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz