"Dağıtım devinin yeni büyüme planı"

Akyürek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdal Akyürek’in sorularımız şöyle yanıtladı...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Dağıtım devinin yeni büyüme planı
Akyürek Holding, sadece dağıtım yapan şirketler arasında Türkiye’nin en büyüğü. Grup sadece dağıtımda değil İsmar ve Birlik Toptan Satış ile perakende de iddialı. Ayrıca tarım sektöründe hızlı büyümesini sürdürüyor. Grubun, henüz 36 yaşındaki yönetim kurulu başkanı Serdal Akyürek, 2015’te 1,5 milyar TL olan cirolarını 2,5 milyar TL’ye çıkaracaklarını söylüyor. Büyüme planını ise hem organik hem inorganik şekilde kurguluyor. Akyürek, “Var olduğumuz bölgelerde İsmar konseptine yakın sinerji sağlayacak verimli operasyonlar olursa satın almaya her zaman açığız. Dağıtımda da sinerji yaratacak bir satın almaya sıcak bakarız. 2015 yılı için koyduğumuz hedef ciroyu gerçekleştireceğiz” diyor.

Akyürek Holding’in hikayesi yaklaşık 50 yıl önce başladı. Önce Mehmet ve Mustafa Akyürek kardeşler Şanlıurfa’da küçük bir bakkal açtı. Ardından gıda toptancılığı işine girdiler. 1981 yılında fırsatları kaçırmamak ve gıda toptancılığında büyümek için İstanbul’a geldiler. Önce Fındıkzade’de ardından Rami’de açılan şubeler grubun amiral gemisi Akyürek Pazarlama’nın temellerini oluşturdu.

1996 yılında Unilever’in distribütörlük sistemine geçiş kararıyla Akyürek, Türkiye’de bu sisteme giren ilk şirketlerden biri oldu. Unilever’in sayısı binin üzerindeki toptancılarından biriyken 35 distribütörü arasına giren Akyürek Pazarlama için bu en kritik eşikti. Şirketin cirosu 14 milyar TL’den 2-3 yıl içinde 40 milyar TL’ye yükseldi. 25 araçla dağıtım yaparken bugün grup bünyesindeki araç sayısı 850’ye ulaştı.

Kendisi üretip dağıtan Ülker ve Pınar gibi devler dışında sadece dağıtım yapan şirketler arasında pazar lideri olan grup, sadece dağıtımda değil, aynı zamanda İsmar ve Birlik Toptan Satış ile perakendede de iddialı. Bunun yanı sıra tarım sektöründe hızlı büyümesini sürdürüyor. Grubun henüz 36 yaşındaki yönetim kurulu başkanı Serdal Akyürek, 2015’te 1,5 milyar TL olan cirolarını 2,5 milyar TL’ye çıkaracaklarını söylüyor. Büyüme planını ise hem organik hem inorganik şekilde kurguluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz