"Doğa'nın hızlı büyüme formülü"

Uğur Gazanker’le Doğa Koleji’nin büyüme stratejisini, iş modellerini ve gelecek hedeflerini konuştuk.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Doğa'nın hızlı büyüme formülü
Doğa Koleji, özel okul sektöründe büyümesiyle göz dolduran şirketlerden... Kısa sürede ulaştığı ölçekle herkesin dikkatini çekmiş durumda. Şirketin kaptan köşkünde oturan UĞUR GAZANKER, bu büyümenin arkasında eğitime “ticari bir iş” olarak bakmalarının etkisi olduğunu söylüyor. “Şimdiye kadar olaya bir yatırım gözüyle bakılmamış. Bu nedenle okullar eğitim fantezisi olarak kalmış” diyor. Başarılarında finansman sorununu çözmelerinin etkisine de değinen Gazanker, gayrimenkul yatırımcılarıyla anlaşarak okul binalarını yaptırıp sonra kiralamalarını “işin sihri” olarak adlandırıyor ve “Şimdi canımız nerede okul yapmak isterse orada yapıyoruz” diye konuşuyor.

Doğa Koleji, eğitim sektöründe öne çıkan girişimcilerinden.., Sektördeki agresif büyümesiyle dikkat çekiyor. Yarattığı ilkler takip ediliyor. Kolej bünyesinde, yerleşmiş eğitim ekollerinin dışında bir konsept yaratılması, şubeleşmenin önünün açılması, anahtar teslim okulların kiralanıp penetrasyonun artırılması, farklı finansman yöntemlerinin uygulanması bu ilklerden bazıları....

Şirketin CEO’su Uğur Gazanker, Doğa’nın başarısının arkasında bir finansman sihri olduğunu söylüyor. Eski sistemlerin aksine kendilerinin bu işe ticari yaklaştıklarını belirtiyor. “Okulun sahibi okulun binasını kendi yapar. Okul yaptırdığında da paranın geri dönüşünü alamaz. Biz okulun tapusuyla, binasıyla ilgilenmiyoruz. Biz, eğitimci ve okul işletmecisiyiz” diye konuşuyor. Gazanker, bu anlamda izledikleri farklı stratejiyi ise şöyle özetliyor:

“Biz birine ‘Bizim okul yapacak kadar paramız yok. Okulu yapın, size yıllık kira ödeyelim’ dedik. Bu işi yapan gayrimenkul yatırımcıları var sonuçta. Yatırımı onlara yaptırınca yatırım finansmanı diye bir problem de kalmadı. Şimdi canımız nerede, ne kadar okul yapmak isterse o kadar yapabiliyoruz.” Gazanker, agresif büyüme stratejilerinin devam edeceğini de dikkat çekiyor ve “Şu an sektördeki payımız yüzde 10. Bu rakam iki yıl içinde yüzde 20’ye çıkacak. Ancak 7-8 yıl içinde belki de payımız sektörün yüzde 50’si olur” diye konuşuyor. Uğur Gazanker’le Doğa Koleji’nin büyüme stratejisini, iş modellerini ve gelecek hedeflerini konuştuk:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz