Dönemeç yılında hızlı büyüyeceğiz

"Bu yıl 50 yeni şube açacağız ,100 yeni eleman alacağız"

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Dönemeç yılında hızlı büyüyeceğiz


Dünyada bankalar geçtiğimiz birkaç yılı oldukça sıkıntılı geçirdi. Bugün de pek çoğunun ajandasında yüksek borçluluk oranlarıyla mücadele, aktif kalitesini düzeltme ve yeni sermaye gibi konular var. Oysa Türkiye'de bankaların gündemi çok farklı. Global krizde sağlam duruşuyla tüm dünyada prestij kazanan Türk bankacılık sektörü, 2011 ve sonrasında da kuvvetli ve sürdürülebilir büyüme peşinde. Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, 2011'i bir "dönemeç yılı" olarak gördüğünü söylüyor. "Türkiye'nin ekonomisi iyi olmakla birlikte global konjonktürde çok farklı yapılanmalar söz konusu. 2011, Ankara'nın da işaret ettiği gibi dikkatli ve temkinli olup ileriye dönük yatırımları yapmamız gereken bir yıl olacak" diyor.
Suzan Sabancı Dinçer'e göre bankacılık sektörü büyüme trendini, Türkiye ekonomisinin gelişimine paralel sürdürecek. Bu yıl sektörde yüzde 24-25 düzeyinde büyüme beklediğini söyleyen yönetici, bu büyümenin de başta KOBİ bankacılığı olmak üzere özelleştirmeler, proje finansmanı, konut kredileri gibi alanlardan geleceği görüşünde. Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ile Türk bankacılık sektörünün performansını, yeni döneme yönelik plan ve hedefleri konuştuk.

Capital: 2009 ve 2010 bankacılık için zor geçti. Kârlar yüksekti ama kredilerde geçmiş yıllardaki büyüme yakalanamadı, şubeleşme yavaşladı. Bugün 2011 ve sonrası için beklentileriniz ne yönde?
-Türkiye'de bankacılık sektörü aslında 2010'u oldukça başarılı kapattı. Krediler yüzde 34 büyüdü. Bu başarılı, iyi bir büyümedir.Krediler oranı da Aralık 2010 itibarıyla yüzde 3,6'ya geriledi. 2009'da da dünyada çalkantılar olurken Türkiye'de sektör gayet sıhhatli, başarılı bir performans göstermişti.
Hepimizin bildiği gibi Türk bankacılık sektörünün, sermaye sorunu yok. Bugün sektörün ortalama sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 19. Bu da olması gerekenin oldukça üstünde bir düzey. Sektörün likidite sorunu da yok. Bunları üst üste koyduğumda sektörün çok kaliteli, sağlıklı bir bilançoyla iyi büyüdüğünü görüyorum.Bugün Türk bankalarının ajandası, yurtdışındaki çoğu bankanın ajandasından farklı. Biz kuvvetli bilançomuzu ülke ekonomisinin büyümesinde nasıl daha fazla kullanabileceğimize bakıyoruz. Halbuki yurtdışındaki muadilimiz bankaların pek çoğu yaşam savaşı veriyor. Sermaye'ye, aktif kalitesini düzeltmeye, 30-40 çarpanlı aşırı borçluluk oranlarını düşürmeye ihtiyaçları 2011'i önemli bir dönemeç yılı olarak görüyorum. Türkiye'nin ekonomisi iyi olmakla birlikte global konjonktürde çok farklı yapılanmalar söz konusu. Dolayısıyla 2011'de Ankara'nın da işaret ettiği gibi hem dikkatli hem temkinli hem de ileriye dönük yatırımlar yapmamız gerekecek.

Capital: Bankacılık sektörü 2011'de ne kadar büyüme gösterir? Bu büyüme özellikle hangi alanlardan gelecek?
-Bu yıl da kredilerde büyüme bekliyorum. Bu büyüme yüzde 24-25 civarında olur ve bu da normaldir. Sonuçta bugün Türkiye'de kredilerin gayri safi hasılaya oranı yüzde 40'lar düzeyinde. Sermaye yapısı da bu büyümeye imkan verecek kadar kuvvetli.
Bu yıl muhakkak özelleştirmeler olacak. Bankacılık sektörü de burada büyüyecek. Altyapı yatırımlarında da büyüme olacak. Proje finansmanı ve KOBİ kredileri de en çok büyüme göreceğimiz alanlar arasında olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz