Dünya devi nasıl değişti

Royal Dutch Shell’in CEO’suyla Shell’in yeniden yapılanmasını ve yeni dönem hedeflerini konuştuk.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Dünya devi nasıl değişti

STABİL DÖNEM ÖNEMLİ
Türkiye’nin ekonomide stabil bir döneme girmesi bence çok önemli. Bu durum bizi hem downstream hem de upstream’de rahatça yatırım yapmaya teşvik ediyor. Bu alanların her birinde Türkiye’ye yönelik uzun dönem planlarımız var. Tabii ki her zaman artılar ve eksiler olacaktır. Ancak biz hükümet ve regülasyon yapıcıları sürekli gözlemliyoruz. Türkiye, her geçen gün uluslararası şirketlerin önemli yatırım yapması için bir temel oluşturuyor.
PLATFORM İNŞA ETMEK İSTİYORUZ
Upstream kısmında başlangıç aşamasındayız. Çok büyük beklentilerimiz var. Türkiye’de bir platform inşa etmek istiyoruz. Downstream tarafında ise Türkiye operasyonu önemli pazarlarımızdan biri. Ayrıca iyi de performans gösteriyor. Türkiye’de sürekli yeni ürün sunumu gerçekleştiriyoruz. Çünkü Türk müşteriler farklı ve yeni ürünlerle oldukça ilgili.

"PETROL FİYATLARI ZAYIF KALACAK"
TALEP DARALIYOR

Geleceğe bakarsak bu yılın sonuna kadar petrol fiyatlarının geçtiğimiz döneme göre daha da zayıflayacağını düşünüyorum. Çünkü global talebin hem petrol hem gaz tarafında zayıfladığını görüyoruz. Bu da petrol fiyatlarını etkileyecektir.
SURİYE ETKİSİ KISA DÖNEMLİ
Bu senaryo ise coğrafi etkenleri dışarıda tutarsak gerçekleşecektir. Suriye probleminin genişlemesi gibi bazı durumların kısa dönemli yani 2-3 aylık bir oynaklık yaratacağına inanıyorum. İkinci yarı için yumuşak bir talep öngörüyoruz.
FİYAT İSTİKRARI ÖNEMLİ
Bizim için fiyatta istikrar çok önemli. Bu bize uzun vadeli yatırım açısından güven veriyor. Geçen ay içinde gördüğümüz 100 dolarlık petrol fiyatı çerçevesinde enerji kaynakları fiyatının gelişeceğini öngörüyoruz. Daha önce söylediğim gibi biz planlarımızı 50-90 dolar arası fiyata göre yapıyoruz. Bunun arasındaki her şey bizim uzun dönemli yatırım yapmamıza izin verir.

"DOĞAL6AZDAKI BÜYÜME PETROLDEN FAZLA OLACAK"

Bizim için doğalgaz anahtar öneme sahip. Shell’de doğalgazın payı bu yılın sonunda yüzde 50’ye ulaşacak. Çünkü gazdaki büyümenin petrolden daha fazla olacağını düşünüyoruz. Gazın daha fazla avantajı var. Birincisi karbon ayak iziniz daha az oluyor. Ayrıca rezervler de oldukça iyi durumda. Şu anki tüketimi düşünürsek 200 yıldan fazla yetecek bir rezerv söz konusu. Doğalgaz bu nedenle dünyanın enerji ihtiyacını karşılamak için önemli bir yakıt olabilir. Bunun bilincinde olduğumuz için de uzun yıllardır bu alana yatırım yapıyoruz. Shell’i bu alanda daha fazla görmeye devam edeceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz