Dünya devi nasıl değişti

Royal Dutch Shell’in CEO’suyla Shell’in yeniden yapılanmasını ve yeni dönem hedeflerini konuştuk.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Dünya devi nasıl değişti
Royal Dutch Shell, 487 milyar dolarlık cirosuyla dünyanın en büyük şirketlerinden biri. Kaptan koltuğunda son 3 yıldır PETER VOSER oturuyor. Voser, şirketin tüm kültürünü değiştirmesiyle dikkat çekmiş bir isim. Shell’in üst yönetiminin yüzde 20’sini işten çıkarması, kârlı alanlara yönelmesi ve şirketi entegre bir yapıya dönüştürmesi yeniden yapılanmanın bir sonucu. Voser, tüm bu çalışmaların sonucunda Shell’in rekabetçi performans gösteren bir marka olacağını söylüyor ve “Shell’i bundan 10 yıl sonra sürdürülebilir büyüme gösteren bir şirket olarak göreceksiniz” diye konuşuyor. Peter Voser, 487 milyar dolarlık cirosuyla dünyanın en büyük şirketlerinden Royal Dutch Shell’in CEO’su... Temmuz 2009 yılında CEO’luk görevini devraldı. Şirketin kültürünü değiştirmesiyle dikkat çekti. 3 yıl gibi kısa bir sürede önemli operasyonlara imza attı. Üst yönetimin yüzde 20’sini işten çıkarması, kârlı büyüme adına belirli bölgelerden çıkması, krizi fırsat bilerek pek çok satın alma gerçekleştirmesi bu hamlelerden birkaçı... Voser, Shell’deki değişimin nedenini sektör dinamiklerine bağlıyor. “Ben yönetimi devraldığımda enerji sektörü büyük bir değişim geçiriyordu” diye konuşuyor. Süreçlerin Shell’de karmaşık bir hal almış olmasından dolayı da yeniden yapılanmaya gittiklerine dikkat çeken Voser, şirketin bu değişime umduğundan daha iyi tepki verdiğini belirtiyor ve “Bundan 10 yıl sonra Shell rekabetçi performans gösteren bir marka olacak” diye konuşuyor. Dünyanın en büyük şirketlerinden Royal Dutch Shell’in CEO’suyla Shell’in yeniden yapılanmasını ve yeni dönem hedeflerini konuştuk:

Capital: Siz yönetimi devraldıktan sonra yeniden yapılanmaya gittiniz? Özellikle üst kademede çok fazla işten çıkarma oldu. Şirket nasıl tepki verdi buna?
- Ben yönetimi devraldığımda enerji sektörü büyük bir değişim geçiriyordu. Sektör her geçen gün daha da fazla globalleşiyordu. Önemli yeni oyuncular sektöre girmeye başlamıştı. Pek çok ulusal petrol ve gaz şirketi devreye girdi. Talep açısından da oldukça hareketli bir dönemden geçiyorduk. Çin, Hindistan gibi yeni pazarlar oyuna dahil oldu. Bizim içimizde de enerjinin yeni formları ortaya çıktı. Kaya gazı ve kaya petrolü bunlardan bazıları... Mevcut konjonktürde Shell’in tüm işlerinin en yüksek kalitede, en iyi teknoloji ve inovasyonla yapılması gerekiyordu. Yeniden organizasyona gitmemizin ilk nedeni buydu. İkincisi ben yönetimi devraldığımda karar almada zayıflık söz konusuydu. Süreçlerin yönetimi çok karmaşık bir hal almıştı. Bu nedenle zamanımın çoğunu içerideki işlerle ilgilenerek geçiriyordum. Büyük şirketler için bu, önemli bir problemdir. Ancak çoğu büyük ölçekli şirket, dış dünya yerine kendi içinde iş yapmayı seviyor. Tüm bunlar beni değişime zorladı.

Capital: Bu yeniden organizasyonla neler değişti?
- İlk olarak teknoloji ve inovasyon anlamında önemli değişikliklere imza attık. Karar almayı hızlandırıcı bazı aksiyonlar aldık. Belirli kademeleri organizasyonun dışına çıkardık. Bu da şirket içindeki karmaşayı azaltmamızı sağladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz