"Dünya şirketleri arasına gireceğiz"

“Zorlu’nun dünya şirketleri arasında yer almasını hedefliyoruz."

23.06.2016 13:35:410
Paylaş Tweet Paylaş
"Dünya şirketleri arasına gireceğiz"
* Enerjide planlarınız neler? 

 Yenilenebilir enerjiye yatırım yapıyoruz. Yenilenebilir enerjide jeotermallerde Türkiye’nin en büyüklerinden biriyiz. Önümüzdeki günlerde 100 megavatlık, arkasından 50 megavatlık yatırım planımız var. 2020 yılında jeotermalde 400 megavat kurulu güce sahip olacağız. Bugün Türkiye’nin halihazırda ürettiği enerji 350 megavat civarında. Biz tek başımıza 400 megavata ulaşmayı hedefliyoruz. Bunu da yapacağız inşallah.

* Şu ana kadar enerjiye ne kadarlık bir yatırım yaptınız? Jeotermalde 400 megavatlık kapasiteye sahip olmak için ne kadarlık bir yatırım yapacaksınız?

 Son 10 yılda enerjiye 2 milyar dolar yatırım yaptık. Jeotermalde 400 megavatlık kapasite için 600 milyon dolarlık daha yatırım gerekiyor.

*Venüs’le de ihracat yapacaksınız? Orada hedefiniz nedir?

Biz Venüs’le dünya oyuncularının içindeyiz. Dünya televizyon üretiminin yüzde 5’ini gerçekleştiren bir şirketiz. Şimdi cep telefonunda da iddialıyız. 2020 yılında 40 milyon telefon üretmeyi hedefliyoruz.

* Yakın bir zamanda Vestel Ventures’ı kurdunuz. Bu oluşumun Zorlu Holding içindeki misyonu nedir?

 Biz Zorlu olarak yeniliklere açık bir grubuz. Türkiye’de ilk yerli telefonu biz ürettik. Karşımızda bir tane daha üreten yok. Bu uzun vadeli bir yatırım. Yaptığımız yeniliklerin yanında Vestel Ventures’la yenilikçi girişimcilere destek olmak istiyoruz. Olması gereken de bu zaten. Vestel Ventures’da bizzat işin içinde oğlum var. O işi gençlere bıraktık, hayalleri hayata geçirmeye çalışıyorlar.

* Yenilikçi girişimlere destek verirken yeni sektörlere ve yeni iş alanlarına girmeyi düşünüyor musunuz?

 Var olan sektörlerimizi daha rekabetçi hale getirmeyi, yeni teknolojileri hayata geçirmeyi ve yenilikler yapmayı düşünüyoruz. Onun dışında yeni sektör arayışımız yok.

* Yurtdışında büyüme ve yayılma konusunda nasıl bir ajandanız var?

 Bugün biz bütün dünya ile ilgileniyoruz. Pazarları ayırmıyoruz. 152 ülkeye ihracat yapıyoruz. Satışçıysan çalmadığın kapı, gitmediğin sokak kalmayacak. Bizim de gitmediğimiz ülke kalmayacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz