E-faturaya geçiş hızlanacak

E-faturaya geçmek isteyenlerin oranı ise yüzde 76. Yasayla birlikte ilk yıl 30 bin şirketin e-faturaya geçeceği tahmin ediliyor.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
E-faturaya geçiş hızlanacak

14.12.2012 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 421 sıra no’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında yapılan düzenlemelere göre bazı sektörlerde elektronik defter tutma ve elektronik fatura uygulamasına dahil olma zorunluluğu getirildi. Eylül 2013 itibarıyla e-fatura ve 2014 yılı eylül ayından itibaren de e-defter uygulamalarının hayata geçmesinin Türkiye’de iş süreçlerinin dijital ortama taşınması konusunda önemli bir adım olması bekleniyor.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan düzenlemeler çerçevesinde ilk etapta 2013 yılı içinde yaklaşık 30 bin civarında şirketin e-fatura sistemine dahil olacağı tahmin ediliyor. E-faturaya geçiş için belli sektörlerle bu sektörlerdeki şirketlerden mal alan şirketlerden, cirosu yüksek olanlar zorunluluk kapsamına alındı. Bu nedenle Türkiye’nin büyük ölçekli şirketlerinin çok büyük bir kısmının sisteme dahil olmaları gerekiyor.

Capital CEO Club üyeleri arasında e-faturaya geçiş öncesinde bu konuda bir anket yaptık. 159 CEO’nun katıldığı anketin sonuçlarına göre şirketlerin yüzde 84,4’ü e-fatura kullanmıyor. E-faturaya geçmek isteyenlerin oranı ise yüzde 76.

GLOBAL TİCARET İÇİN ŞART

Uzmanlar e-fatura ve e-defter uygulamalarını, Türk şirketlerinin dünya ekonomisiyle entegre olmaları için atılması mecburi bir adım olarak görüyor. Gelir İdaresi Daire Başkanı Uğur Doğan, global ticarette de birçok uluslararası şirketin tedarikçilerine ticaret yapabilmelerinin ön koşullarından biri olarak e-fatura kullanımını şart koştuklarını söylüyor. Doğan, “Uluslararası ticaret hacmi gittikçe artan ve dünya ile daha fazla entegre olan ülkemiz açısından e-faturaya geçiş artık bir gerekliliğin ötesinde bir zorunluluk halini aldı” diyor.

Digital Planet Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Vural, e-faturaya geçişi Türkiye’nin yürüttüğü e-dönüşüm hamlesinin en önemli halkası olarak görüyor ve şöyle devam ediyor: “Kurumlar arası fatura, irsaliye ve bunun gibi resmi belge alışverişi elektronikleşerek hızlanacak, basite indirgenecek ve merkezi olarak kayıt altına alınması sağlanacak. Bu sayede verginin tabana yayılması süreci çok daha hızlı yaygınlaşacak. Uzaktan denetim mekanizmaları devreye girecek. Bu şekilde de ekonomik açıdan vergi gelirleri artacak, Şirketlerin de denetimle harcayacakları süreler ortadan kalkacak, daha basit ve okunabilir şirket denetim mekanizmaları oluşacak. Aslında e-fatura, vergi sistemindeki kaçakların engellenmesinde, vergi adaletinin oluşumundaki katkılarıyla cari açık, bütçe dengesi gibi konularda başlı başına ülke ekonomisi için ciddi bir kazanım.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz