E-faturaya geçiş hızlanacak

E-faturaya geçmek isteyenlerin oranı ise yüzde 76. Yasayla birlikte ilk yıl 30 bin şirketin e-faturaya geçeceği tahmin ediliyor.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
E-faturaya geçiş hızlanacak
Türkiye’de e-fatura kullanım oranı sadece binde 5. Avrupa Birliği’nde yüzde 33 olan bu oran dünyada ise yüzde 5’e yaklaştı. Şirketlerin rekabet güçlerini artırabilmeleri ve dünya şirketleriyle iş yapabilmeleri için bir yandan iş yapış biçimlerini değiştirmeleri, öte yandan uluslararası muhasebe standartlarına uymaları gerekiyor. Yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte Eylül 2013’ten itibaren pek çok sektörde e-faturaya geçiş zorunlu hale geliyor. Capital CEO Club üyeleri arasında yaptığımız anketin sonuçlarına göre ankete katılan 159 CEO’nun yüzde 84,4’ü e-fatura kullanmıyor. E-faturaya geçmek isteyenlerin oranı ise yüzde 76. Yasayla birlikte ilk yıl 30 bin şirketin e-faturaya geçeceği tahmin ediliyor.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
Günümüzde siparişten ödemeye kadar ticari hayatın birçok aşaması elektronik olarak gerçekleştiriliyor. Her şeyin elektronik ortamda yapıldığı bu ortamda, en önemli ve vazgeçilmez belgelerin başında gelen fatura ise Türkiye’de hala büyük oranda kağıt olarak düzenleniyor. Uzmanlara göre bu durum, Türkiye gibi yeni teknolojilere uyum konusunda dünya devleriyle yarışan bir toplum için oldukça büyük bir hayal kırıklığı. Başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere hemen hemen tüm ülkelerde e-fatura yaygın bir şekilde kullanılıyor. E-faturayla ilgili 2013 Nisan ayında yayınlanan Billentis 2013 raporuna göre piyasalardaki toplam e-fatura hacmi 2013 sonunda Avrupa Birliği’nde bir önceki yıla kıyasla yaklaşık yüzde 30 oranında artarak yüzde 33 seviyesine ulaşacak.

Dünya genelinde ise e-fatura kullanımındaki artış oranının yüzde 20’ler civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Böylece toplam fatura hacmi içinde e-fatura kullanım oranı yüzde 5’lere yükselecek. Türkiye’de ise e-fatura kullanımı şu anda binde 5’ler seviyesinde bulunuyor. Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun getirdiği e-fatura zorunluluğuyla bu oranın hızla artması bekleniyor.

İLK YIL 30 BİN ŞİRKET GEÇECEK
Şirketlerin rekabet güçlerini artırabilmeleri ve dünya şirketleriyle iş yapabilmeleri için bir yandan iş yapış biçimlerini değiştirmeleri, öte yandan uluslararası muhasebe standartlarına uygun hareket etmeleri gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz