E-faturaya geçiş hızlanacak

E-faturaya geçmek isteyenlerin oranı ise yüzde 76. Yasayla birlikte ilk yıl 30 bin şirketin e-faturaya geçeceği tahmin ediliyor.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
E-faturaya geçiş hızlanacak


TASARRUF ETTİRİYOR
Yeni Ticaret Kanunu çerçevesinde hayata geçecek e-fatura ve e-defter uygulamaları şirketlere başta iş gücü ve zaman olmak üzere kağıt, baskı, arşivleme ve defter tasdiki gibi birçok alanda tasarruf olanağı sağlıyor. Bunun yanı sıra, şirketlere hem yönetimsel hem denetimle ilgili iş ve raporlama süreçlerinde uluslararası geçerliliğe sahip olanaklar sunuyor. E-faturaya geçişle birlikte kayıt dışı ticaretin de azalacağı tahmin ediliyor.

CEO Club üyeleri arasında gerçekleştirdiğimiz anket sonuçları da bu yönde... Ankete katılan CEO’ların yüzde 52,1 ’i e-faturanın kayıt dışı ticareti önleyeceğini düşünüyor. CEO’lar önümüzdeki dönemde e-faturaya geçişin hızlanacağı görüşünde. Bu yönde düşünen CEO’ların yüzde 38,4’ü yasal zorunluluğun bu süreci hızlandıracağını ifade ediyor. Yüzde 12,3’ü e-fatura maliyetlerinin düşmesinin, yüzde 12,3’ü de e-fatura çözümlerinin gelişmesinin e-fatura kullanımında artışa neden olacağı yönünde görüş bildiriyor.

Digital Planet Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Vural, e-faturaya geçişin şirketlere yapacağı en önemli katkıları şöyle aktarıyor: “Şirketlerin faturalama süreçleri basitleşecek. Kağıt, basım, posta gibi operasyonel maliyetlerinde yüzde 60-80 arası düşüşler meydana gelecek. Bu sayede özellikle yüksek hacimli değerli evrak üretimi yapan kuruluşlarda bunun kârlılığa etkisi yüzde 3’lerden başlayacak oranda görülecek. Ayrıca üretim, hizmet, faturalama, tahsilat süreçlerinin de önemli ölçüde iyileşmesi özellikle maliyetlerin düşüşüne ayrı bir katkı sağlayacak. Hem kârlılık hem aynı ürün ve hizmeti daha ucuza sunma imkanı sağlayacak.”

DÜNYADA YAŞANAN DEĞİŞİM
Peki dünyada e-faturaya geçişle birlikte nasıl bir değer yaratıldı? E-faturanın somut katkıları neler oldu? Basware ve The Institute of Financial Operations ortaklığında gerçekleştirilen global e-fatura araştırması tam da bu soruların yanıtlarını veriyor.

Dünya çapında CFO’ların geniş katılımıyla oluşturulan global e-fatura konulu araştırmanın sonuçları çok dikkat çekici. 2011 yılına kıyasla 2012 yılında e-faturalama konusunda nasıl bir yol alındığını ortaya koyan ankete göre, e-faturalamaya uyum giderek artıyor. 2011 yılında aynı ankete katılanların yüzde 59’u e-fatura kullandığını açıklarken, 2012 yılında bu oran yüzde 73 oldu. Araştırma, bu bir yıl içinde e-fatura kullanımında yaşanan zorlukların da üstesinden gelindiğini ortaya çıkarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz