E-faturaya geçiş hızlanacak

E-faturaya geçmek isteyenlerin oranı ise yüzde 76. Yasayla birlikte ilk yıl 30 bin şirketin e-faturaya geçeceği tahmin ediliyor.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
E-faturaya geçiş hızlanacak

Ödeme ve tahsilata dönük şirket bünyesinde otomatik sistemler kurmak mümkün olacağından işletmelerin finansal iş ve işlem süreçlerine e-faturanın ciddi katkıları olacak. Zaten yurtdışında e-fatura uygulaması büyük ölçüde işletmelerin alacak ve borç yönetim sistemlerinin bir katalizörü olarak ön plana çıkıyor.
KAMU ALIMLARI
E-faturanın özellikle kamu açısından bir diğer faydası da kamunun yaptığı alımlarda önümüzdeki yıllarda e-fatura kullanımının zorunlu tutulacak olması. Bu durum kamunun modernizasyonu açısından önemli olduğu gibi şirketlere kamudan yapılacak ödeme süreçlerinin hızlanması açısından da son derece önemli.
TEK TUŞLA ARŞİV
Diğer taraftan e-faturayla faturaların arşivlenmesi kolaylaşacak ve en önemlisi de yıllar sonra herhangi bir kamu ve özel sektör kurumundan, örneğin bir vergi denetimi veya bir anlaşmazlık durumunda, fatura bilgisine anında ulaşmak mümkün hale gelecek. Örneğin, Google’dan bir kelime arar gibi, herhangi bir faturaya ait anahtar bir kelime sisteme girilmek suretiyle istenilen faturaya yıllar sonra anında ulaşılabilecek.
TEDARİK ZİNCİRİ
E-faturanın şirketlere diğer bir faydası işletmelerdeki tedarik zincirini kolaylaştırması. Diğer bir ifadeyle e-fatura ile tedarik zincirlerindeki iş ve işlem süreçlerinin azaltılması, hızlandırılması ve gelecekte bu halkaya e-irsaliye gibi belgelerle e-ödeme gibi süreçlerin de eklenmesi, işletmeler arasında bir sinerji oluşturacak.
TASARRUF
E-fatura hem alıcı hem satıcı için oldukça yüksek bir tasarruf sağlıyor. E-fatura düzenlemek satıcı için kağıt faturaya göre yüzde 57, alıcı için ise yüzde 62 daha fazla tasarruf sağlıyor. Üstelik işletmeler e-fatura için yapmış oldukları harcamaları 6 ay ila 1,5 yıl arasında amorti ediyor ve cirolarının yüzde 2’si oranında bir tasarrufta bulunuyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz