En Güçlü 30 Kadın

İlk araştırma 2000 yılında gerçekleştirildi. Şimdi beşinci araştırma zamanı. Türk iş dünyasının en güçlü kadınları arasına yeniler katıldı, sıralamada önemli değişimler yaşandı. Bazıları düştü, bir...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
En Güçlü 30 Kadın
İlk araştırma 2000 yılında gerçekleştirildi. Şimdi beşinci araştırma zamanı. Türk iş dünyasının en güçlü kadınları arasına yeniler katıldı, sıralamada önemli değişimler yaşandı. Bazıları düştü, bir bölümü listenin üst sıralarında tırmandı. Listemize değişik sektörlerden giren kadınlar da oldu. Sonuçta, ortaya, 2004 yılının “En Güçlü 30 Kadını” tablosu çıktı. Aile üyelerinden yöneticilere, işte Türkiye’nin süper kadınları…  
 
İş dünyasında önemli bir değişim yaşanıyor. Bu değişimin temelinde de “kadınlar” yatıyor. Çünkü, iş dünyasındaki etkinlikleri ve ağırlıkları gittikçe artmaya başladı. Bazıları aile işlerinin büyümesinde etkin rol oynarken, bir kısmı kendi işini kurup dünya devleriyle rekabete giriyor. Uluslararası şirketlerde en üst basamaklara tırmanıp, genel müdür ya da CEO koltuğuna oturanlar da var.  
 
Capital olarak bu değişimi 2000 yılından bu yana yaptığımız “En Güçlü  30 Kadın” araştırmalarıyla sayfalarımıza taşıyoruz. Çalışmadaki “güç” unsurunda şirketin sektör ve ekonomideki yeri oldukça büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra, şirketi yöneten kadınların attıkları adımlar ve şirketi ulaştırdıkları nokta da oldukça önemli. Sonuçta da 30 güçlü kadını seçiyoruz.  
 
Bu seçimi yaparken oluşturduğumuz listeyi temel aldık. Yaklaşık 150 iş kadınını, yönettikleri şirket ve sektördeki yerlerine göre analiz ettik. Bu analizde de yönetim ve strateji danışmanlarının, sektör temsilcilerinin ve reklamcıların görüşlerinden yararlandık. Tüm bu çalışmaların sonunda da “En Güçlü 30 Kadın 2004” çalışmamıza son şeklini verdik. Yandaki sayfalarda listemizin son halini, aşağıda ise yaşanan değişimi ve listeye bu yıl giren kadınların öykülerini bulacaksınız.  
 
Yaşar’daki hızlı çıkış  
 
Her ne kadar listemizin ilk sırasındaki isim değişmese de köklü değişimler yaşandı. Listenin birinci sırasında geçen yılda olduğu gibi Akbank Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Suzan Sabancı var. En hızlı çıkışı ise geçen yılki listemizde 19’uncu sırada yer alan Feyhan Kalpaklıoğlu yaptı. Yılbaşında yönetim kurulu başkanlığını babası Selçuk Yaşar’dan devir alan Feyhan Kalpaklıoğlu, bu yılki listemizde ikinci sıraya kadar yükseldi.  
 
Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Kanal D İcra Kurulu Başkanı Arzuhan Yalçındağ ise geçen yıla göre iki sıra yükselerek yedinci oldu.  
 
2004 yılı sıralamasında en hızlı çıkışlardan bir diğerini de yine Yaşar Holding yönetimindeki etkin kadınlardan biri olan İdil Yiğitbaşı gerçekleştirdi. 2003 yılı listemizde 15’inci sırada yer alan Yiğitbaşı, bu yıl yapılan değerlendirmelerin sonunda sekizinci sıraya yükseldi.  
 
Listedeki diğer yükselişler ise birer basamakla sınırlı kaldı. Geçen yıl yapılan yeni düzenlemeyle Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı olan Vuslat Doğan Sabancı ise, 13’üncü, TEBA Finans Grubu Başkanı Ayda Baygan da 15’inci sıraya yükseldi. Milliyet Gazetecilik ile Simge Gazetecilik’in birleşmesinden sonra oluşan Doğan Gazetecilik’e İcra Kurulu Başkanı olarak atanan Hanzade Doğan 19’uncu oldu. Ak Emeklilik Genel Müdürü Meral Ak Egemen’de 26’ncı, Yapı ve Kredi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nazan Somer de 24’üncü olarak bu yılki listemizde yerlerini aldı.  
 
Kimler güç kaybetti?  
 
Feyhan Kalpaklıoğlu’nun hızlı çıkışı nedeniyle geçen yılki listemizde ikinci sırada olan Canan Edipoğlu üçüncülüğe, üçüncü sırada olan Piraye Antika’da dördüncü sıraya geriledi.  
 
Geçen yılki listemizde 4’üncü sırada yer alan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Suna Kıraç ise 6’ıncı sıraya geriledi. Bu gerilemede, sağlık problemleri nedeniyle, iş yaşamındaki etkinliğini kaybetmesi etkili oldu.  
 
Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İmre Barmanbek ise 7’inci sıradan, 9’uncu sıraya geriledi. Şişecam Ev Eşyası Grup Başkanı Gülsüm Azeri de sıralamada güç kaybeden kadınlardan biri. Geçen yıl listemizin 7’inci sırasında olan Azeri, bu yılki sıralamada 10’uncu oldu. Kale Grubu yönetim kurulları başkanv ve İcra Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay ise sekizinci sıradan 11’inci sıraya geriledi. Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner de 10’uncu sıradan 12’nci sıraya düştü.  
 
Şişecam Düzcam Grup Başkanı Alev Yaraman bir sıra gerileyerek 14’üncü sırada yer aldı. Doğuş Holding’de Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlenen Filiz Şahenk, geçen yılki listemizde 11’inci sırada yer alıyordu. Bu yıl ise altı sıra birden gerileyerek 17’nci oldu. Yapı Kredi Faktoring Genel Müdürü Rengin Ekmekçioğlu da bir basamak gerileyerek 23’üncü oldu. Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel ise 12’nci sıradan, 25’inci sıraya geriledi.  
 
Listenin yeni üyeleri  
 
Tabii geçen yıla göre, yerini koruyan kadınlar da oldu. Bunların başında da Sabancı Holding İnsan Kaynakları Komitesi Başkanı olan Güler Sabancı geliyor. Sabancı, son 2 yıldır listemizin 5’inci sırasında yer alıyor. Bu yazı hazırlanırken, Sakıp Sabancı’nın vefatı nedeniyle oluşturulacak yeni yönetim açıklanmamıştı. Güler Sabancı’nın yeni yönetim kurulunda daha aktif bir göreve gelmesi, gücünü daha da pekiştirmesine neden olacak.  
Oyak Holding’de mali ve idari işlerden sorumlu genel müdür yardımcısı ve Oyakbank’ta da yönetim kurulu üyesi olan Hülya Atahan’da bu yılki listemizde 19’uncu sıradaki yerini korudu. C Bank’ı satın almasının ardından güçlü kadınlar listesine giren Damla Cıngıllıoğlu da, bu yılki listemizde de 29’uncu sırada yer aldı.  
 
Bu yılki listemize de 7 yeni kadın katıldı. Zorlu Holding’den Şule Zorlu ve Selen Zorlu, Uzay Kimya’nın sahibi Sevda Arıkan, Martı Otelleri’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oya Temelli ve Kütahya Porselen’in Yönetim Kurulu Üyesi Sema Güral Sürmeli bunlardan beşi… Bu beş kadının ortak özelliği kendi işlerini ya da aile işlerini yürütüyor olması. Diğer iki kadın ise profesyonel yönetici. Mastercard Avrasya Genel Müdürü Özlem İmece ve Global Menkul Değerler Yönetim Kurulu Üyesi İmregül Gencer.  
 
Zorlu’nun kızları listede  
 
Bu yıl listemize Zorlu Ailesi’nden iki kadın katıldı. Şule Zorlu, listemizin 16’ncı, Selen Zorlu ise 22’nci sırasında yer alıyor. Bu iki ismin listemize katılmasında Zorlu Holding’deki hızlı büyümenin yanı sıra, kendi alanlarında oldukça başarılı grafik izlemesi de etkili oldu.  
 
1976 doğumlu olan Şule Zorlu, Işık Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite için ABD’ye gitti. İşletme eğitimi aldı ve bir yıla yakın süre grubun oradaki ofisinde staj yaptı. İş yaşamına Denizbank’ta MT olarak başladı. Grubun Anadolu Kredi Kartları’nı almasının ardından, bir yıl süre ile burada çalıştı. 2003 yılında da Linens Pazarlama’ya geçti. Şu anda Linens Pazarlama’nın genel müdürlüğünü yürüten Şule Zorlu, holdingde de yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor.  
 
Selen Zorlu ise, henüz 28 yaşında ve dünyanın en büyük iplik üreticisi olan Korteks İplik’in genel müdür yardımcısı. Bursa Anadolu Lisesi mezunu olan Selen Zorlu, Uludağ Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Denizbank Bursa şubesi’nde fotokopi ve faks çekerek iş hayatına girdi. Sonrasında ise Denizbank’ta MT olarak çalışmaya başladı. Genel müdürlükte çeşitli kademelerde çalıştıktan sonra ABD’ye gitti. UCBerkeley’de pazarlama diploma programına katıldı. Ardından Bursa’ya döndü. Yaklaşık iki yıldır tekstil ürünlerinin ilk adımı olan ipliğin üretildiği Korteks’in genel müdür yardımcılığı görevini yürütüyor.  
 
Patronluğa giden yol  
 
Uzay Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Sevda Arıkan ise listemize 21’inci sıradan girdi. Arıkan, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Yüksek Mühendisliği Fakültesi mezunu. Çalışma hayatına Deva Holding bünyesinde kurulan Ev İhtiyaç Maddeleri Sanayi'nde işletme şefi olarak başladı. Burada bir yıl çalıştıktan sonra New York'ta Colombia Üniversitesi'nde Dil Okulu'na devam etti ve çeşitli mesleki araştırmalar yaptı.  
 
1970 yılında Türkiye'ye döndü ve Evma'ya girdi. Burada 10 yıl boyunca görev yaptı ve teknik müdür oldu. 1980-1982 yılları arasında Başer Kimya'da Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. 1982 yılında emekli olana kadar Çiti deterjandan Boğaziçi Kolonya’ya kadar, çalıştığı firmaların tüm ürünlerine formülünden ambalajına kadar imzasını attı.  
Emekliliğin ardından bilgi birikimini değerlendirmek ve kendi işinin patronu olmak için Uzay Kimya’yı kurdu. Türkiye’de ilk kez bulaşık makinesi için deterjan üretimine soyundu. Bu işte de başarılı oldu.  
 
Sektörün önde gelen şirketlerine fason üretim yapan Uzay Kimya, Giz markasıyla da dev rakiplerle savaşıyor. Ayrıca Yunanistan ve Kıbrıs başta olmak üzere ihracat konusunda da oldukça atak bir firma…  
 
Kart pazarını büyüttü  
 
Bu yılki listemizin 27’nci sırasında ise Özlem İmece var. MasterCard Avrasya Genel Müdürü olan İmece, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Türkiye ve Özbekistan’ın oluşturduğu Avrasya bölgesinin sorumlusu olarak görev yapıyor. Listemize girmesinde ise Türkiye kart pazarının büyümesinde üstlendiği rol etkili oldu. TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra, ODTÜ’de işletme eğitimi aldı.  
 
Profesyonel kariyerine Yapı Kredi Bankası’nda Kredi Pazarlama Departmanı’nda başladı. Bu görevinin ardından bir süre Ankara Sheraton Otel’inde çalıştı.  
 
Ancak,daha sonra yeniden finans sektörüne döndü. Bir süre Bankalararası Kart Merkezi’nde (BKM) pazarlama müdürü olarak görev yaptı. 1997 yılında da MasterCard ailesine katıldı. 2000 yılında Mehmet Sezgin’in genel müdürlük görevinden ayrılarak Garanti Ödeme Sistemleri’nin başına geçmesinin ardından, MasterCard Avrupa bölgesindeki tek kadın genel müdür olarak atandı.  
 
Bu özelliğini hâlâ koruyan Özlem İmece, Mastercard Avrupa’da halen kadın sayısının erkeklere oranla oldukça düşok olduğunu söylüyor. İmece, “Ancak hâlâ İstanbul ofisinde çalışanların kadın erkek dengesinin eşit olması, Avrupa'ya hayret verici geliyor” diye konuşuyor.  
 
Global’in kadın gücü  
 
Araştırmamızda bu yıl bir de ilk yaşandı. İlk kez bir aracı kurumun yöneticisi listemize girdi. Yapılan değerlendirme sonucunda Global Menkul Değerler Yönetim Kurulu Üyesi İmregül Gencer, güçlü kadınlar listemizin 28’inci sırasında yer aldı. University of Texas’ta İşletme ve Finans Fakültesi’ni bitiren Gencer, iş yaşamına Citibank’ta başladı. Bir süre Interbank’ta çalıştıktan sonra, 1992 yılında Global Menkul Değerler’e geçti.  
 
Yurtdışı Satış ve Trading Direktörü olarak görev yaptığı dönemde, şirketin yabancı yatırım alanında en yüksek piyasa payına ulaşmasında ve lider olmasında etkin rol oynadı. Ekip olarak uluslararası çapta 40’a yakın ödül almasının yanı sıra, 1998–1999 Reuters Anketlerinde EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) fon yöneticilerinin oyları ile en iyi broker olarak kişisel ödül aldı.  
 
İmregül Gencer’in başarıları bunlarla da sınırlı değil. Yurt dışında ilk kez kurulan Orta Asya ve Romanya fonlarının kuruluşunda görev alarak yabancı kurumsal yatırımcıların 100 milyon dolara varan katılımlarını sağlaması buna en güzel örneklerden biri. Ayrıca, Tüpraş özelleştirmesi esnasında 120 milyon doların üzerinde fon kaynağı yaratarak bir ilke imza attı. Örnek Türk iş kadını olarak, Diane Sawyer ve Harvard Üniverstiesi profesörü Fank Koontz’un Amerikan televizyonuna konuk oldu. 1999’da da “Millenium” çalışmalarındaki katkısından ötürü ABD eski başkanı Bill Clinton’un konuğu olmuştu.    
 
Aile işini büyütenler  
 
Listemizin 20’nci sırasında ise Narin Grubu’nun Martı Turizm yatırımlarının başındaki Oya Temelli var. Halit Narin’in kızı olan Oya Temelli, yıllardır turizm sektörünün içinde. Turizm grubunun halka açılmasında etkin rol oynadı. Ayrıca, grubun turizm yatırımlarına hız verdi.  
 
Tüm bu özellikleriyle de listemize girdi. St. Michael Lisesi’ni bitirdikten sonra, turizm ve otelcilik konusunda İsviçre’de eğitim aldı. Bunun ardından İsviçre ve ABD’de çeşitli otellerde çalıştı. Türkiye’deki çalışma hayatına Narin Pazarlama da başladı. Gruptaki diğer görevlerinin yanı sıra, 1989 yılından bu yana Marmaris Martı Otelleri’nde yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.  
 
Sema Güral Sürmeli ise listemize 30’uncu sıradan girdi. 1996 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nü bitirdi. 1999 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı. Halen Kütahya Porselen'de ürün geliştirme sorumluluğu ve yönetim kurulu üyeliği görevlerini sürdürüyor. Grubun büyümesinde ve dışa açılmasında etkin rol oynadığı söyleniyor.  
 
Aynı zamanda sosyal sorumluluk faaliyetlerinde de oldukça başarılı. Kütahya Porselen’in boğazların temizlenmesi için başlattığı projeyi de bizzat yürüttü. Sigarayla Savaşanlar Vakfı yönetim kurulu üyesi olan Sema Güral Sürmeli, geçen aylarda kurulan Türkiye İş Kadınları Derneği’nin (TİKAD) de kurucu üyeleri arasında yer alıyor.  
 
“KADIN YÖNETİCİDE AVRUPA’DAN İLERİDEYİZ”  
 
Özlem İmece / Mastercard Avrasya Genel Müdürü  
 
Performans Önemli
 
 
İş yaşamında kadın olmanın mutlaka hem avantajı hem de dezavantajı var. Ancak, ister kadın isterse erkek olsun yöneticilik performansla ilgili bir konu. Günün sonunda başarılı veya başarısız olmanız yaptıklarınız ve yapamadıklarınız ile değerlendiriliyor. Bence bu konuya gereğinden fazla önem verilmemesi lazım.  
 
Soru İşaretleri Vardı  
 
Ben de ön yargı ile ilgili bir dezavantaj yaşadım. Göreve atanmam öncesinde yaşımın ve cinsiyetim çalıştığım şirket içinde soru işareti doğurdu. Daha evvelde aynı şirkette çalışıyor olmama ve şirket içinden bir atanma olmasına rağmen başka bir bölgenin başında kadın yöneticiye böyle bir görev verilmemiş olması tereddüt yarattı. Çünkü, Batı Avrupa'da kadının rolü Türkiye'deki konumuna dahi gelememiş durumda...  
 
Avantajları Da Var  
 
Bu dezavantajın yanı sıra avantajlarım da oldu. Bayanlarda bulunan azim, takım uyumu, sabır ve titizlik ister istemez işinize yansıyor. Ayrıca yabancı bir şirkette "Türk kadınını" temsil etmenin sorumluluğu ve hatta Avrupalı meslektaşlarınızın kadın yöneticiye alışmadığı bir ortamda çalışıyor olmak, dezavantajlarınızı avantaja dönüştürüyor.  
 
Eğitim Etkili Faktör  
 
İş hayatında kadının yeri ne yazık ki özlenen düzeyde yerini alamamış durumda. Daha az sayıda kadının iş hayatına girmesi nedeniyle yönetici pozisyonunda bayan görmekte ister istemez daha az gerçekleşiyor. Yapılan bir araştırmada, üniversite mezunu kadınların tüm nüfusa oranının yüzde 3'ler seviyesinde olduğunu görmüştüm. Ancak devir ister istemez değişiyor.  
 
Çalışan Kadına Değer  
 
MasterCard özelinde ise sanırım konuyu iki başlıkta incelemekte yarar var. Global şirket olarak MasterCard ve bunun içerisinde yer alan MasterCard Avrupa bölgesi. MasterCard International her anlamda çalışan kadına önem veren bir kuruluş. Amerika’da iki yıldır yer aldığı “Annual Women's Leadership Summit” ve yine Working Mother Dergisi’nin “100 Best Companies for Working Mother” ödülünü almış olması bunun kanıtı.  
 
Avrupa’da Durum Farklı  
 
Ancak Türkiye'nin de yer aldığı Avrupa bölgesinde durum biraz farklılaşıyor. Avrupa 48 ülke, 25 değişik para birimi ve 85 ayrı dilin kullanıldığı bir bölge. Ancak bu farklılığı ne yazık ki çalışan erkek kadın dengesinde pek göremiyoruz dolayısı ile yönetici kadrosunda pek kadın yönetici bulunmuyor. 2003 yılında Avrupa'daki insan kaynakları bölümümüzün şirketteki kadın yönetici sayısını artırma konusunda tüm şirkete açıklanmış bir hedefi olması tabii ki sevindirici.  
 
“BAŞARILI LİDER ÇALIŞMASIYLA KENDİNİ GÖSTERİR”  
 
Feyhan Kalpaklıoğlu / Yaşar Holding
 
 
Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Kalpaklıoğlu, iş dünyasında kadın-erkek yönetici diye bir ayrım yapılmaması gerektiğini söylüyor. Başarının yönetim becerileri ve iş performanslarıyla ölçülmesi gerektiğine inanıyor. Feyhan Kalpaklıoğlu, sorularımızı şöyle cevapladı:  
 
Kadın yönetici olmanın zorlukları var mı?  
 
Bana göre, başarılı lider, çalışması ile kendini gösterir ve kabul ettirir. Ancak, çalışma hayatındaki kadınların aile kurup anne olmalarıyla ilave sorumluluklar taşıdığı da bir gerçektir. Ev ve iş arasında seçim yapmadan ikisini aynı anda götürebilmek belirli bir özen ve gayret ister. Kadın yönetici olmak, bu anlamda daha fazla çalışma temposu, daha fazla iletişim ve sebat gerektiriyor. Kadınların zaman yönetimi, iş disiplini ve sorumlulukları yerine getirme anlamında gerçekten güçlü yönlerinin olması gerekiyor.  
 
Türkiye’de işler hep babadan oğula geçer. Siz bu konudaki nadir örneklerden birisiniz…  
 
Selçuk Yaşar, profesyonelliğe her zaman önem vermiştir. Baba olarak eğitimimizin etkili ve başarılı olması için bize destek olmuştur. Ailenin bir ferdi olmak tabii önemlidir, ancak belli bir pozisyona gelmek için bu yeterli değildir. Önümüzdeki dönemlerde, Türkiye’de kadınların iş hayatında daha da etkin olacağına ve gerek politik hayatta, gerek iş dünyasında ve çok değişik dallarda daha fazla kadınların rol alacağına yürekten inanıyorum.  
 
Aile şirketinde yönetici olmanın avantajları ve dezavantajları neler ?  
 
Yaşar Topluluğu aile şirketi olmakla birlikte son yıllarda son yıllarda kurumsallaşma adına çok önemli adımlar attı. Amacımız kurumsal yönetim sürecini oturtmuş, güçlü, sağlıklı lider bir grup yaratmak. Selçuk Bey’in liderliğinde kurumsallaşmaya ve aile anayasamızı yaparak dengeleri kurmaya özen gösterdik. Eğitim bilgi, beceri ve yetkinlikler göz önüne alınarak yönetim kadrolarını oluşturduk ve kurumsal başarıya odaklı bir yapı ile yönetiliyoruz.  
 
Özellikle üst düzey yönetici ya da patron olarak baktığımızda kadınların sayısının bir hayli az olduğunu görüyoruz. Size göre bu durum neden kaynaklanıyor?  
 
Gelişmiş ülkelerde olduğu kadar, gelişmekte olan ülkelerde de kadınların geleneksel rollerinden sıyrılıp, farklı görevler üstlendiği bir döneme geçiyoruz. Bunun globalleşme ile de ilgisi olduğunu düşünüyorum. Eğitim imkanlarının artması ile kadınların iş hayatında eşit imkanlar elde ettiğini görüyoruz. Türkiye laik ve demokratik bir ülke olarak kurulduğu günden beri kadınların daha iyi eğitim aldıkları ve bir çok dalda üst noktalara geldikleri bir gerçek. Ancak, uygulama hukuktan daha yavaş gelişiyor. Önümüzdeki yıllarda daha fazla kadın yöneticilerin üst yönetimlerde etkin olacağını bekliyorum ve inanıyorum. Bu gelişim sürecinin bir sonucu olacak. Ancak diğer taraftan da kadınların ön plana çıkmaktan hoşlanmadıklarına inanıyorum. Kadınlarımızı politika, iş dünyası ve pek çok dalda iyi noktalarda görmek Türkiye’nin insan kaynağı açısından büyük bir kazancı olacak.  
 
“KADINLAR PERFORMANSI YÜKSELTİYOR”  
 
Şerif Kaynar / K Partners
 
 
K Partners Yönetici Ortağı Şerif Kaynar, kadınların hâlâ yönetim kadrolarında çok fazla yer almadığını söylüyor. Şerif Kaynar, konuyla ilgili görüşlerini şöyle anlatıyor:  
 
Kadınların Söz Hakkı Az  
 
Türkiye'de genel olarak bir iki sektör dışında, kadınlar yönetici kadrolarında pek yer almıyorlar. Hele yönetim kurullarında sözleri neredeyse hiç geçmiyor. Ancak ilaç sanayi ve hızlı tüketim sektöründe kadınlar önemli rol oynuyorlar.  
 
Kadın Yönetici İsteyenler Var  
 
Ancak tüm bunlara rağmen, bazı kurumlar kadın yöneticileri tercih ediyor. Üstelik bu şirketlerin sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Levi’s ve Kurtsan’ı buna örnek olarak gösterebiliriz.  
 
Erkekler Daha Çok Çalışıyor  
 
Kadınların yer aldığı şirketlerde ve yönetim kurullarında, diğer erkeklerin de performansı daha iyi oluyor. Bana göre, Galatasaray futbol takımının yeni seçilen yönetim kurulu'nda bir kadın olsaydı, bu çok daha efektif olacaktı.  
 
Stk’larda Kadınlar Daha Etkin  
 
TÜSİAD ve benzeri sivil toplum örgütleri kadın yönetici konusunda şirketlerimizden çok daha ilerdeler. Onlarda kadınları şimdiden oldukça etkin yerlerde görüyoruz.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz