"Enerjide kapasitemizi 4 katına çıkaracağız"

Unit Group’un 75 yaşındaki başkanı Ünal Aysal’la enerji piyasasını, yeni yatırım planlarını ve İran’ı konuştuk...

6.01.2017 13:33:290
Paylaş Tweet Paylaş
"Enerjide kapasitemizi 4 katına çıkaracağız"
Ayçe Tarcan Aksakal
aaksakal@capital.com.tr

Galatasaray Spor Kulübü’nün eski başkanlarından Ünal Aysal, dünyanın önde gelen enerji yatırımcılarından. Belçika merkezli Unit Group’un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan iş adamı, dünyanın farklı coğrafyalarında enerji yatırımı ve ticareti yapıyor. Sadece Türkiye’deki enerji yatırımları 2,5 milyar dolar seviyesinde. Son dönemde İran’da 4,2 milyar dolarlık enerji yatırımını alması ve Galatarasay’a tekrar başkan olma tartışmalarıyla gündeme gelen Aysal, darbe girişimi sonrası Belçika’da yoğun tanıtım faaliyetine girişti. Belçika Kralı’na ve başbakanına Türkiye’de demokrasiye destek olmaları için mektuplar yazdı. İnternet sitelerine yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekmek için ilanlar verdi.
“Doğru olduğuna inandığım için Avrupa kamuoyuna gerçekleri anlatmak istedim” diyen Unit Group’un 75 yaşındaki başkanı Ünal Aysal’la enerji piyasasını, yeni yatırım planlarını ve İran’ı konuştuk:
* İş hayatına Ram’da başladınız. Kendi işinizi nasıl kurdunuz?
1970’lerde Koç’un dış ticaret şirketi Ram’da işe başladım. 3 kişi ticari kısma bakıyorduk. Avrupa, Amerika ve Orta Doğu olmak üzere 3 ayrı bölgeye ayrılmıştık. Arkadaşlarım daha sempatik olan Avrupa ve Amerika bölgelerini seçti. Ben Orta Doğu’yu aldım. 2 yıl Ram’da çalışmak benim için iyi bir deneyim oldu.
* Neden iyi bir deneyim oldu?
 Ram’da “Bir şirket sıfırdan nasıl kurulur, nasıl geliştirilir?” birebir yaşadığım için sonrasında kendi başıma çalışabilme cesaretim oldu. 1974’te Belçika’da kendi şirketimi kurdum.
* Ram’dan neden ayrıldınız?
 Prim sistemimizden çok mutlu olmadığım için kendi başıma şansımı denemek istedim.
* Belçika’ya gittiğinizde ilk işiniz ne oldu?
 Genel ticaretle işe başladım. İlk 10 yılda demir çelik, sanayi mamulleri satışı ve petrol ticareti yaptım. Enerjiye ise 1988’den sonra girdim.
* Enerjide büyük bir oyuncu olmanızı sağlayan dönüm noktası ne oldu?
 Ortadoğu’nun ihtiyacı yenilikçi finansman gereksinimlerinin doğru düzgün kurgulanmasıydı. Bizim için dönüm noktası da bu yenilikçi finansman formülleri oldu. Bunları geliştirdik.
* Son dönemde, neden İran ve Irak’a yöneldiniz?
 Batıdaki ekonomik duraklamadan ilk darbesini yiyen sektör enerji oldu. Ancak doğuda hala enerji, gelişen ve yatırım yapılması gereken bir sektör. Biz de doğuya yöneliyoruz.
* Bu yıl ajandanızdaki öncelikli işler neler?
 Öncelikli projemiz Irak. Bu yıl sonunda Kuzey Irak’ta 840 megavat civarında yeni bir enerji yatırımına başlayacağız. 450 milyon Euro’luk bir yatırım olacak. Ancak gelecek mayıs ayından itibaren önceliğimiz İran’a kayacak. İran’da büyük bir enerji yatırımına başlıyoruz. Toplamda 5 bin 250 megavatlık 4,2 milyar dolar değerinde bir yatırım olacak. Büyük bir mesuliyet ve çok büyük bin kontrat. Bunu yaptıktan sonra da 3’üncü hedefimiz Endonezya piyasasına atlayış yapmak. Endonezya, İran piyasasından sonraki en büyük hedefimiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz